top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

סרט המבוגרים של ג'ון לנון

ב-10 בספטמבר 1969, אירח העמותה New Cinema Club, שמטרתה לקדם עושי קולנוע וסרטיהם, שני סרטים חדשים מבית היוצר של ג'ון לנון ויוקו אונו. ההקרנה המיוחדת נערכה במכון Institute of Contemporary Arts in London בלונדון.


שמות שני הסרטים החדשים: Self-Portrait של יוקו אונו, ו-Mr. And Mrs Lennon’s Honeymoon של פיטר גוסנס. באותו אירוע הוקרנו גם שלושה סרטים קודמים של יוקו: Rape, Smile ו-Two Virgins.


Self-Portrait

הסרט Self-Portrait הוא סרט באורך 42 דקות שבו מתמקדת המצלמה באיבר מינו של ג'ון ובמהלכו מוקרנת בהילוך איטי הזדקפותו. כמובן, שהתקשורת, שנציגיה נכחו בהקרנה של חמש הסרטים של הזוג, התמקדה בדיווחיה בסרט הזה.


על כך דיווח הכתב פיליפ פרנץ' מהעיתון האובזרבר:

באחד הסרטים התמקדה המצלמה בפין של לנון, ובמשך כ-40 דקות, שנראו כנצח, הוצג תהליך הזדקרותו והתרופפותו של איברו, אשר הגיע לשיאו כשבצבצה טיפת זרע שנראתה כמו פנינה. הסרט, שכונה בצחוק John Lennon’s John Thomas, נקרא למעשה Self-Portrait. סרט אחר ברשימת הסרטים של יוקו, נקרא Erection, והוא למעשה מראה את ג'ון צופה בבניין של בית מלון שהולך ונבנה.


ג'ון לנון אמר על הסרט:

מה שרואים שם זה הזין שלי. אבל הוא טפטף בסוף. ככה זה קרה. הרעיון היה שהוא יזדקף וייפול אבל זה לא מה שקרה


לא נציג כאן את הסרט Self-Portrait מסיבות מובנות.


הסרט Mr. And Mrs Lennon’s Honeymoon, שגם הוקרן באותו אירוע, הוא סרט תיעודי של הבמאי של פיטר גוסנס, על ה-bed-in של ג'ון ויוקו באמסטרדם, שהתקיים בין ה-25 ל-31 במרץ 1969.


יוקו התחילה ליצור סרטים כבר בשנת 1966, ומאז שהכירה את ג'ון, גם הוא הצטרף לחוויית עשיית סרטים. הנה העיקריים (רשימה לא מלאה):


Smile

הסרט Smile משנת 1968, מציג צילום של תקריב של פניו של ג'ון מחייך. הצילום עצמו ארך 3 דקות אבל מאחר והוא מוצג בהילוך איטי, אורכו בפעול הוא 52 דקות. הנה הסרט Film No. 5: Smile:


Two Virgins

הסרט Two Virgins משנת 1968 (צולם באותו יום שבו צולם Smile) מציג את ג'ון ויוקו, על פני 19 דקות, כשדמויותיהם נפרדות ומשתלבות עד שהן מוצגות זו על פני זו, בנפרד ומתמזגות בצורה מושלמת. לאחר מכן, ג'ון ויוקו מתחבקים ומתנשקים בהילוך איטי, והופכים לאחד כשמעליהם שמים כחולים ועננים. פס הקול של הסרט הוא האלבום הראשון של ג'ון ויוקו, Unfinished Music No 1: Two Virgins. יוקו אמרה על הסרט Erection:

זה סרט על הזקפה הגדולה ביותר שאי פעם התרחשה


הנה הסרט Two Virgins:


Rape

הסרט Rape משנת 1969,על פני 79 דקות, ציג gאת נקודת מבטו של איש העוקב אחר צעירה ברחובות העיר. הוא רודף אחריה בסמטה ומפיל אותה, בצורה סמלית של תקיפה. הנה הסרט Rape:


Up Your Legs

הסרט Up Your Legs, משנת 1970, מצגי במשך 70 דקות, את רגליהן העירומות של ידוענים וידועניות, כולל של ג'ון ויוקו. יוקו אמרה על הסרט: ביקשנו מאנשים לתרום את רגליהם למען השלום הנה הסרט Up Your Legs:


הנה סרט על מאחורי הקלעים של הסרט Up Your Legs:


Freedom

הסרט Freedom משנת 1970, מציג במשך 2 דקות את יוקו מנסה לקרוע את החזיה שלה, בהילוך איטי. את פס הקול המינימליסטי הקליט ג'ון באמצעות קלידים. הנה הסרט Freedom:


Erection

הסרט Erection משנת 1971 הוא סרט בן 18 דקות המציג את תהליך בנייתו של המלון London International Hotel, שבנייתו נמשכה בין השנים 1970 ל-1971. הסרט Erection הוא מחווה לשני סרטים של אנדי וורהול: Sleep, המציג תקריב של פניו של גבר המקבל מין אוראלי, ו-Empire, המציג אך ורק את בניין האמפייר סטייט בניו יורק. הנה הסרט Erection:


הנה הסרט Empire:


Clock

הסרט Clock צולם בספטמבר 1971, זמן קצר אחרי שג'ון ויוקו עברו לאר"ב. אורכו של הסרט הוא שעה, ובו מוצג צילום תקריב של שעון שבמלון St. Regis Hotel, בו התאכסנו בחודשים הראשונים שלהם בניו יורק. הפסקול של הסרט הוא גרסאות אקוסטיות של ג'ון למספר שירי רוק'נ'רול קלאסיים.


Fly

הסרט Fly משנת 1971, מציג במשך 5 דקות, זבוב המטייל על גופה של אישה עירומה. הנה הסרט Fly:


Apotheosis

הסרט Apotheosis משנת 1971, מציג את ג'ון ואת יוקו לבושים בגלימות, כובעים וצעיפים שחורים בבלון שעף מעל השלג.


הנה הסרט Apotheosis:


אגב, בשנת 1966 צילמה יוקו עם בעלה הראשון, אנטוני קוקוס, סרט בשם Bottoms, המציג את ישבניהם של ידוענים וידועניות. מבחינת יוקו, זהו סרט אייקוני ועליו אמרה יוקו בשנת 1971:

הסרט הזה, הוא למעשה כמו עצומה חסרת מטרה שעליה חתומים אנשים בעזרת פי הטבעת שלהם
96 views0 comments

Comentários


bottom of page