top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

כשג'ון לנון וכריס מונטז הלכו מכות

בתחילת שנת 1963 הייתה הקריירה של הזמר האמריקאי ממוצא מקסיקני, כריס מונטז, ושל עמיתו, טומי רו, בנסיקה. הסינגל של מונטז, Let's Dance, טיפס בנובמבר 1962 למקום הרביעי במצעד הפיזמונים בארה"ב והסינגל של רו, Sheila, הגיע בספטמבר 1962 למקום הראשון במצעד הפזמונים. הסינגלים הללו הגיעו בבריטניה לעשרת המקומות הראשונים.


הנה השיר Let's Dance:


הנה השיר Sheila:


בין ה-9 ל-31 במרץ 1963 הגיעו מונטז ורו לסיבוב הופעות באנגליה, שבמסגרתו התקיימו 21 הופעות על פני 23 ימים, בהן הייתה להקה חדשה מליברפול, ושמה הביטלס, להקת החימום שלהם.

כך סיפר מונטז:

הסוכן שלי התקשר וסיפר לי שאני יוצא לסיבוב הופעות באנגליה עם טומי רו. אמרתי לו שזה נהדר ושאנחנו חברים ותיקים וזה יהיה כיף. כשהגענו לאנגליה ראינו שלהקה בשם הביטלס תחמם אותנו. אז, אף אחד בארה"ב לא שמע על הביטלס, ואנחנו לא ידענו מי הם הביטלס


רו ומונטז גילו די מהר, בכל מקום שאליו הגיעו, שהפופולריות של הביטלס הייתה בעליה מתמדת, אחרי שהסינגל השני שלהם, Please Please Me, הגיע לראש מצעד הפזמונים הבריטי באותו שבוע.

כך סיפר מונטז:

בכל מקום שאליו הגענו לא יכולנו לזוז לשום מקום, בעיקר הביטלס. אי אפשר לתאר עד כמה זה מזעזע כשאנשים רצים לכיוון שלך ומתחילים לקרוע לך את הבגדים ולצרוח. חשבתי לעצמי "וואו, עד אתמול הייתי כלום, והיום אנשים צורחים סביבי"

כך סיפר רו:

התחלנו את סיבוב ההופעות וראינו שללהקת הביטלס יש קהל עצום שעוקב אחריה. הם רק בתחילת הקריירה שלהם וכבר יש להם מעריצים בכל מקום, שרודף אחריהם ומתקבץ מול הכניסות של אולמות ההופעות. זה היה כמו מגיפה. הפעם היחידה שראיתי דבר כזה זה היה עם אלביס


בהופעת החימום ביצעו הביטלס את השירים Love Me Do, Mysery, A Taste Of Honey, Do You Want To Know A Secret, Please Please Me ו-I Saw Her Standing There, כאשר כהרגלו, ספר פול לפני האקורד הפתיחה: !one, two, three, fah.


במהלך סיבוב ההופעות הכירו רו ומונטז את ג'ון, פול, ג'ורג' ורינגו מקרוב ויצרו אתם קשרי ידידות. כך, השאיל ג'ון את הגיטרה שלו לרו בכל פעם שרצה לכתוב שיר והביטלס העניקו למונטז תמונה עם הקדשה אישית של כל אחד מהם. כך סיפר מונטז:

הסתדרנו טוב ביחד. הם נראו כמו חבר'ה רגילים אבל רוקיסטים שאהבו מוזיקה. אני לא חושב שהביטלס היו מודעים למה שהולך לקרות בהמשך הקריירה שלהם. פול היה צנוע ומאד נחמד. רינגו וג'ורג' היו חכמים וג'ון היה בלתי ניתן לשליטה ומלא אנרגיות

כך סיפר רו:

הם היו מאוד נחמדים, מאד סקרנים בכל הקשור לארה"ב ושאלו המון שאלות על אמריקה. לג'ון, הייתה גיטרה מסוג גיבסון, והדבר הראשון שאמר לי באוטובוס היה שהם בצעו את השיר שלי, Sheila, במועדון Star Club בהמבורג, ואנשים מתו על זה. אז אמר לי שהוא חושב שהוא מנגן נכון את האקורדים ואחרי שהדגים לי, תיקנתי אותו ואז אמר "זהו, ידעתי שאני עושה משהו לא בסדר" ואז הרשה לי להשתמש בגיטרה שלו באוטובוס כדי לכתוב שירים


ב-23 במרץ בלילה הלכו הביטלס, רו ומונטז, אחרי ההופעתם ב-Newscastle-Upon-Tyne, לחגוג את יציאת אלבום הבכורה של הביטלס, Please Please Me, יום קודם לכן.

כך סיפר רו:

הלכנו למסיבה בבית כפרי יפהפה באמצע היער. כולם שתו בירות ונהנו מאוד. כריס עזב את המסיבה והלך לאוטובוס שאתו נסענו במהלך סיבוב ההופעות, והתיישב ונרדם במושב שלו. מאוחר יותר, אני באתי והתיישבתי על ידו, ואז הגיעו חברי הביטלס. ג'ון היה שיכור לגמרי ושפך על ראשו של כריס מכוס הבירה שעדיין החזיק בידו. כריס התעורר עצבני לגמרי ואז השניים התחילו לקלל ואף להכות זה את זה וזה הפך לעניין די מכוער. אז התערבתי גם אני ואמרתי לג'ון "אם יש לך עניין עם כריס, יש לך עניין גם איתי".

בשלב הזה, החליט פול להתערב ולהרגיע ולפייס את כולם אך ללא הצלחה. מונטז לפול שהוא ורו לא רוצים שום עניין יותר אתם.


למחרת הגיעה החבורה להופעה בתאטרון The Empire שבליברפול, עיר הולדתם של הביטלס. מונטז חשב שזו הזדמנות טובה לצנן את העוינות שנוצרה בינו ורו ובין ג'ון, פול, ג'ורג' ורינגו, והציע שהפעם הביטלס יסגרו את ההופעה. בהופעה יצא הקהל הליברפולי מגדרו. זו לא הייתה רק הפעם הראשונה שהביטלס מופיעים בעיר מזה למעלה מחודש, מאז הפעם האחרונה, ב-19 בפברואר 1963 במועדון The Cavern, אלא ההופעה הראשונה שלהם מאז שהאלבום Please Please Me יצא לחנויות.


המחווה של מונטז ורו כלפי הביטלס הצליחה לפייס אותם, חוץ מג'ון, שלמחרת ניגש לרו ואמר לו:

אל תשתמש יותר בגיטרה שלי כדי לכתוב שירים או לכל דבר אחר. זהו זה, לא עוד. עזוב את הגיטרה שלי בשקט.


ב-31 במרץ הופיעו הביטלס בפעם האחרונה עם טוני רו וכריס מונטז.


10 views0 comments

Comments


bottom of page