top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

כרוניקה של הביקור האחרון של ג'ון לנון בליברפול


בסוף יוני 1969, ניצל ג'ון לנון את את פסק הזמן בהקלטות של האלבום האחרון של הביטלס, Abbey Road, וערך, יחד עם יוקו, בתה קיוקו ובנו ג'וליאן ביקור בליברפול, שהתברר כאחרון שלו, או לפחות האחרון שידוע ואף תועד בעיר הולדתו.


למרות שבאותה שנה היו כבישי בריטניה, במיוחד בחלקה הצפוני, צרים ומפותלים ולא היו עדיין הכבישים המהירים שקיימים היום, ולמרות שג'ון עבר את מבחן הנהיגה שלו רק כ-4.5 שנים קודם והיה חסר ניסיון על הכביש, שכן בקושי נהג, הוא החליט לנהוג בעצמו כל הדרך עד לליברפול. התכנית של ג'ון הייתה להראות ליוקו והילדים את נופי ילדותו ולכן כוונתו הייתה להמשיך אחרי מספר ימים בליברפול לסקוטלנד, בה בילה חופשות רבות אצל דודתו מאטר.


ב-23 ביוני הגיעו ג'ון, יוקו ושני הילדים לאתר נופש על חוף הים של ויילס, שם בילו את הלילה, ומשם המשיכו לליברפול, שם בילו מספר ימים אצל דודתו הארייט. בליברפול הגיע ג'ון למסקנה שהרכב שלח עמו, מסוג מיני קופר, היה קטן מדי עבור הארבעה והמזוודות שלהם, וצלצל לנהג שלו, לס אנת'וני, וביקש ממנו להביא לו מהבית בוויברידג', שם התגורר ג'ון עם אשתו, סינת'יה, את הרכב מסוג אוסטין מקסי שהיה גדול יותר ולחזור בחזרה עם הרכב הקטן.

ב-25 ביוני חצו ג'ון ויוקו את נהר המרזי וביקרו את דודתו נני, שהתגוררה בוויראל. כיומיים לפני שעזבו את ליברפול בדרכם לסקוטלנד, טלפן ג'ון לאחותו למחצה ג'וליה, שהתגוררה אז באירלנד, וביקש ממנה לבוא לליברפול כדי לראות אותם. ג'וליה, שעמדה לצאת לירח דבש שני עם בו זוגה, הודיעה לג'ון שלא תוכל לבוא אבל הבטיחה שתראה אותו בפעם הבאה שתזדמן. מספר שנים אחר כך, אמרה ג'וליה שאילו ידעה אז שלא תזדמן לו עוד לראות את ג'ון הייתה עולה על המעבורת הראשונה ומגיעה לליברפול כדי לפגוש אותו.


בזמן ששהו בליברפול, ביקרו ג'ון ויוקו בבית הספר Holmbrook Special School, המאד קרוב לבית ילדותו, מנדיפס, ולבית הספר ליתומים של צבא הישע, Strawberry Field, ששימש השראה לשיר Strawberry Fields Forever. כמו כן, הם ביקרו בבית שבו בילה ג'ון את שנותיו המוקדמות עם אמו, ג'וליה, להתרגשות דיירי הבית הנוכחים שאירחו אותם בשמחה.

ב-29 ביוני המשיכו ג'ון, יוקו ושני ילדיהם במסעם לסקוטלנד וכעבור יומיים, ב-1 ביולי, כשג'ון נהג בכביש צר במיוחד ותחת תנאי מזג אוויר גרועים, קרוב לגולספי, הוא נבהל כשראה מכונית נוסעת מולו והסיט את הרכב בניסיון להתחמק ממנו. ג'ון איבד שליטה על ההגה והרכב הדרדר לתעלה שבצד הדרך. ג'ון, קיוקו ויוקו סבלו מפציעות בפנים ויוקו גם בגב. השלושה אושפזו בבית החולים Golspie's Memorial Hospital ונשארו שם במשך 5 ימים. ג'ון קיבל 17 תפרים בפנים, יוקו 14 תפרים במצח, וקיוקו ארבעה תפרים בלבד. למרות שלא נפצע, סבל ג'וליאן מהלם ונלקח לביתה של דודתו של ג'ון, מאטר, שהתגוררה בעיר דארנס, כ-50 מייל מבית החולים, עד שהגיעה אמו, סינת'יה, כדי לקחת אותו בחזרה ללונדון. סינת'יה הייתה נסערת גם בגלל התאונה ובעיקר בגלל שג'ון לקח את ג'וליאן למסע הזה ללא רשותה, אך כאשר ניגשה לבית החולים כדי לשוחח על כך עם ג'ון, הוא פשוט סירב לפגוש אותה. כאשר ג'ון, יוקו וקיוקו שוחררו מבית החולים הוא אמר לכתבים שהמתינו בחוץ:

אם אתם הולכים לעשות תאונת דרכים, תשתדלו לעשות אותה בהיילנדס (האזור בסקוטלנד שבו היו). בית החולים כאן נהדר


ב-9 ביולי 1969, הצטרף ג'ון לפול מקרטני, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר שחידשו באולפני EMI את ההקלטות לאלבום Abbey Road, בדיוק ביום שבו קרתה התאונה. מאחר ויוקו הייתה בהריון וסבלה ממכות בגב עקב התאונה, הזמין ג'ון מבית הכלבו Harrod's מיטה זוגית שהונחה באולפן מספר 2 הגדול של EMI, כדי שתוכל לנוח בזמן שמלווה את בן זוגה בהקלטות. מעל המיטה נתלה מיקרופון כדי שיוקו תוכל לשוחח עם ג'ון והאחרים באולפן הגדול, אך את רוב זמנה היא בילתה, כשחברי הביטלס הקליטו, בשינה, קריאה וסריגה.

המכונית מסוג אוסטין מקסי המרוסקת הועברה לבית של ג'ון ויוקו, טיטנהרסט פארק, שם מוקמה בגנים.


53 views0 comments

Comments


bottom of page