top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

ג'ון לנון והחייזרים

ג'ון לנון ומאי פאנג, בת זוגו למשך שנה וחצי באמצע שנות ה-70, טענו שראו עב"מ מרחף מעל מרפסת דירתם בניו יורק. ג'ון דאג לתעד את המפגש הזה בדרכים שונות. אבל אם חשבתםן שזה סיפור די הזוי, חכו שתשמעו על המפגש הנוסף שלו, הפעם עם חייזרים, שגם לגביו הציג הוכחות. גם אם מה שג'ון סיפר הוא נכון או רק גרסה חדשה לסיפור שלו על איש על פשטידה בוערת, הפרשה הזו היא הוכחה נוספת לגדולתו והשפעתו של האיש הענק הזה. הא, ולסיפור הזה גם זווית ישראלית אקטואלית מהימים האלה ממש.


משנת 1955, עם הצהרת בריה"מ על שיגור לוויין מלאכותי לחלל, בעקבות הצהרה דומה של ארה"ב ארבעה ימים קודם לכן, ועד לשנת 1991, עם התפוררות בריה"מ, התקיים בין שתי המעצמות תחרות, שכונתה מירוץ החלל. על רקע זה, היה עיסוק רב בקרב הציבור והתקשורת בדבר קיומם האפשרי של חיים בכוכבי לכת אחרים, ולריבוי עדויות של אזרחים שנשבעו שראו בשמיים עב"מים (עצמים בלתי מזוהים) וחייזרים, כולל פרסומים חדשות לבקרים של תמונות כהוכחה לאמיתות הדברים. אמנם הסיפורים הוכחו, בסופו של דבר, כלא אמיתיים והתמונות כזיופים, אבל תשומת הלב הציבורית והתקשורתית הייתה רבה.


ב-23 באוגוסט 1974 בשעה 21:00, ראה ג'ון לנון עב"מ מרחף מעל שמי מנהטן, או לפחות כך טען בפני התקשורת:

שכבתי עירום במיטה, אבל לא ישנתי. קמתי וניגשתי לחלון כשאני חושב על שירים וכאלה דברים, ופתאום ראיתי את הדבר הזה מרחף מעל הבניין הסמוך, לא יותר מ-30 מטר ממנו, עם אורות מהבהבים בתחתית, ואור אדום למעלה.


ג'ון קרא למאי פאנג, בת זוגו אז, שכך סיפרה:

יצאתי למרפסת ומיד ראיתי את הדבר הגדול והעגול הזה שהגיע אלינו. זה היה מעוצב כמו חרוט שטוח, ומעליו אור אדום גדול ומבריק, שלא הבהב כמו האורות שבמטוסים שלפעמים היינו רואים כשהנמיכו טוס לקראת הנחיתה בשדה התעופה של ניוארק. כשהדבר הזה התקרב קצת, יכולנו להבחין בשורה או במעגל של אורות לבנים מהבהבים סביבו. האורות האלה היו כל כך חזקים שסנוורו אותנו

ג'ון גם סיפר שצילם את העב"מ במצלמת הפולארויד שלו אבל מעולם לא הראה את התמונות האלה.


הנה ראיונות של ג'ון לתקשורת בעניין העב"מ:


ג'ון הרגיש צורך לבטא את חוויית המפגש עם העב"מ, שככל הנראה הותירה בו רושם רב, וצייר את המפגש בציור שהתכוון שיופיע בעטיפת האלבום הבא שלו, Walls And Bridges, שיצא כעבור כחודש, ב-26 בספטמבר 1974. בסופו של דבר הציור לא נכלל בעטיפה אבל ג'ון לא וויתר ובפינה השמאלית התחתונה של החוברת שצורפה לאלבום דאג שיהיה כתוב, בצרוף ראשי התיבות שלו, .J. L:

ב-23 באוגוסט 1974 בשעה 9:00 ראיתי עב"מ


לבסוף, נתן ג'ון את הציור לגיטריסט ג'ס אד דייויס, שהשתתף באלבומים Walls And Bridges ו-Rock ‘N’ Roll שיצא כעבור שנה, בשנת 1975. במרץ 2014 נמכר הציור הזה במכירה פומבית תמורת 16,600 דולר.

בשנת 2015 הודיע ראס קלט, מומחה עב"מים ואספן פריטי ביטלס, כי רכש תמורת סכום שלא הסכים לגלות, ציור אחר של ג'ון ובו רואים אותו ואת פאנג כשהם צופים בעב"מ. בציור שרכש מופיעים החתימה של ג'ון והתאריך של אותו לילה. מאי פאנג טענה שהציור הוא זיוף ואמרה לתקשורת:

זה אפילו לא קרוב לסגנון הציור של ג'ון. חוץ מזה, הוא צייר רק ציור אחד נוסף (הכוונה נוסף לזה שנתן לדייויס) על המפגש עם העב"ם, וזה היה כשהיה בן זוגי, והציור הזה אצלי. לא סביר שהיה מצייר ציור כלשהו שבו רואים אותו איתי אחרי שחזר ליוקו.

מנגד, טען קלט:

ידוע שג'ון צייר ארבעה ציורים בקשר לעב"מ. אחד אצל מאי פאנג, אחר נמכר במכירה פומבית במרץ 2014, ויש שניים נוספים, כשאחד מהם אצלי עכשיו. אני יודע בוודאות שאת הציור שנמצא אצלי צייר ג'ון לנון


ג'ון תיעד את חוויית המפגש עם העב"מ גם בשיר Nobody Told Me, שהקליט בשנת 1980, ויצא בשנת 1983, לאחר מותו. אחד הבתים של השיר אומר:

Everybody’s smoking and no one’s getting high,

Everybody’s flying and never touch the sky.

There’s UFOs over New York and I ain’t too surprised.

Nobody told me there’d be days like these.

Strange days indeed.

כולם מעשנים ואף אחד לא מתמסטל,

כולם עפים ואף פעם לא נוגעים בשמיים.

יש עב"מים מעל ניו יורק ואני לא מופתע מדי.

אף אחד לא אמר לי שיהיו ימים כמו אלה.

אכן ימים מוזרים


הנה השיר Nobody Told Me:


אורי גלר, אמן החושים הישראלי שהתפרסם ברחבי העולם והיה מיודד עם ג'ון, טען שהמפגש עם העב"מ לא היה החוויה החוצנית היחידה שהייתה לג'ון. גלר סיפר כי ג'ון גילה לו שבלילה אחד, אחרי שחזר ליוקו אונו, ביקרו אותו חייזרים בעלי עיני חרקים. לפי גלר, ג'ון סיפר שהתעורר באמצע הלילה, בדירתו שבבניין דקוטה, ע"י אור בוהק שהאיר מתחת לדלת חדר השינה שלו וכשפתח אותה, ראה מולו ארבעה חייזרים קטנים הממתינים לו. לפתע, חש ג'ון כי החייזרים הממו אותו בעזרת כוח מוחם, והפכו אותו לחסר אונים. שניים מהם אחזו בידיו והשניים האחרים דחפו בעדינות את רגליו והוא הובל לתוך מנהרת אור. פתאום הוצגו בפניו כל תמונות חייו, ממש כאילו הוא צופה בסרט. ג'ון סיפר שזה היה הדבר היפה ביותר שראה אי פעם. ג'ון הרגיש שאחד מהם הניח משהו על ידו, וכשהביט בדבר, ראה ג'ון כדור מתכת בצורת ביצה בצבע זהב. החפץ היה חלק וכבד מאוד וגודלו היה כסנטימטרים. ג'ון שמר את החפץ למשך מספר חודשים עד שמסר אותו לגלר. כשזה שאל אותו למה הוא מוסר לו אותו השיב ג'ון:

זה מוזר מדי בשבילי. אם זה כרטיס הכניסה שלי לכוכב לכת אחר, אני לא רוצה ללכת לשם


גלר החליט לחשוף את הסיפור רק לאחר מותו של ג'ון וכך סיפר:

כשג'ון סיפר לי על האירוע הזה, זה נשמע לי כל כך מוזר, הזוי ומקדים את זמנו, שידעתי שאף אחד לא יאמין לו, אבל היום כבר יש עוד אנשים שמספרים איך הם נחטפו ע"י עב"מים ונחקרו ע"י חייזרים מהחלל החיצון. ג'ון מעולם לא ביקש ממני לשמור בסוד את הסיפור שלו, ואני חשבתי שכבר הגיע הזמן לספר אותו. כשהוא סיפר לי על זה, זה העיף לי את המוח, מכיוון שכבר אז האמנתי בחוצנים המבקרים בכוכב הלכת שלנו


במרץ 2019 הודיע גלר בחשבון הטוויטר שלו שהצליח לרכוש במכירה פומבית שנערכה בלוס אנג'לס, ציור של ג'ון ובו העב"מ שלטענתו שראה. בציור מופיעים ראשי התיבות של ג'ון, .J. L. גלר סיפר שבכוונתו להציג את הציור ואת החפץ הזהוב, דמוי הביצה, במוזיאון שלו. מי שרוצה לבקר במוזיאון אורי גלר, שלפי אתר האינטרנט שלו הוקם ממש עכשיו, באוגוסט 2020, ולראות את הציור והחפץ דמוי הביצה שהבטיח גלר שיוצגו בו, כתובתו של המוזיאון היא מזל אריה 7, תל אביב-יפו.


האם ג'ון לנון דמיין את סיפור העב"מ, או שיקר לתקשורת ביודעין? האם גלר המציא את הסיפור על המפגש של ג'ון עם החייזרים? האם החפץ שהציג לתקשורת הוא באמת מתנה שהשאירו לג'ון היצורים עם עיני החרקים? האם הציור שרכש הוא באמת ציור של ג'ון לנון? אחד.ת מוזמן.ת להגיע למסקנה שלו.


74 views0 comments

Commentaires


bottom of page