top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

לאן נעלמה גיטרת הבס קאוורן של פול מקרטני?

באביב 1961 הפך פול מקרטני בלית ברירה, לנגן הבס במשרה מלאה של להקת הביטלס, אחרי שסטיוארט סאטקליף עזב את הלהקה, ומחליפו, צ'אס ניובי, עזב גם הוא כי נאלץ לחזור ללימודיו. האמת שאף אחד מחברי הביטלס המנגנים בגיטרה לא רצה להיות הבסיסט. לג'ון לנון, כמנהיג הביטלס, הייתה זכות סירוב ראשונה ולא היה שום הגיון להטיל את התפקיד הזה על ג'ורג' הריסון, שניגן גיטרה מובילה.


לאחר שקיבל על עצמו את התפקיד, שאל פול מסטיוארט את גיטרת הבס שלו, מסוג Höfner 500/1, אבל נאלץ לנגן בה הפוך משום שסטיוארט לא הסכים שיהפוך את סדר המיתרים כדי שתתאים לנגן שמאלי. מתי שהוא, בין מרץ ליולי 1961, החליט פול לקנות גיטרה משלו ובחנות המוזיקה Steinway Musichaus, שבמרכז המבורג, רכש גיטרת בס מסוג Höfner 500/1. פול סיפר:

אני זוכר שהלכתי לחנות Steinway Musichaus והייתה גיטרת הבס אחת די זולה. לא יכולתי להרשות לעצמי גיטרה מסוג Fender שעלתה 100 ליש"ט. כל מה שיכולתי להרשות לעצמי היה גיטרה שתעלה 30 ליש"ט. אז מצאתי את גיטרת הבס בצורת כינור של Höfner, ובגלל שאני שמאלי היא נראתה לי מתאימה כי היא סימטרית. כלומר, גם אם אנגן בה הפוך זה לא ייראה שמשהו לא בסדר בה, אז קניתי אותה


פול ניגן בגיטרה הזו בהופעות בהמבורג, בליברפול, בלונדון, באולפני EMI, ועוד. היא כונתה ע"י המעריצים "בס הקאוורן" (על שם המועדון המפורסם מליברפול), ואפשר לשמוע אותה בהקלטות מוקדמות, כולל אלה שנערכו כאשר הביטלס שימשו להקת הליווי של טוני שרידן, ביוני 1961, בהקלטת הסינגל הראשון, Love Me Do, משנת 1962, ובשני האלבומים הראשונים, Please Please Me ו-With The Beatles, משנת 1963.


באוקטובר 1963 קיבל פול מהיבואן הבריטי של גיטרות מסוג Höfner גיטרת בס חדשה, מדגם כמעט זהה, אך משופר וזאת, לאות הוקרה על כך שהוא הפך אותה למאוד מבוקשת. פול נוהג עדיין להשתמש בדגם הזה בהופעותיו, והגיטרה הנוכחית שלו מבוטחת בסכום של 4,000,000 דולר.


פול שמר את גיטרת הבס הראשונה שלו, ובראשית 1964 שלח אותה לשיפוץ בחנות Sound City בלונדון. הגיטרה נצבעה מחדש, הורכבו לה ידיות חדשות ומסגרת ייחודית עבור הפיקאפים שלה. כל זה הפך אותה לעוד יותר ייחודית, שכן לאף גיטרת בס מסוג Höfner 500/1 אין מסגרת כזו. בריאיון שקיים בשנת 1966 אמר פול:

הייתה לי גיטרת בס מסוג Höfner מאז שהתחלתי. יש לי היום שלושה דגמים מהסוג הזה, אבל הראשונה היא המועדפת עלי. היא עבדה כל כך קשה שחלק ממנה היה מוחזק בסרט הדבקה.

אחרי ששופצה, שימשה הגיטרה הראשונה שלו, כגיבוי בסיורי ההופעות של הביטלס ברחבי העולם. אבל לא רק, פול חזר לנגן בה בביצוע השיר Revolution ב-8 בספטמבר 1968, בתכנית של דייויד פרוסט, ובמהלך פרויקט Get Back בינואר 1969. אולם, זמן קצר לאחר מכן, נעלמה הגיטרה,מארון שבאולפני EMI, יחד עם גיטרת Rickenbacker Fireglo 360 בעלת 12 מיתרים משנת 1965, וגיטרה מסוג Gretsch Chet Atkins Tennessean משנת 1962. שתי הגיטרות האלה היו שייכות לג'ורג' הריסון.


בספרו של פיליפ נורמן, Paul McCartney: The Life, משנת 2016, מועלית האפשרות שגיטרת הבס הנעלמת של פול נמצאת בעיר אוטווה שבקנדה. נורמן מציין שהמידע על כך הגיע אליו מפיטר הודג'סון, חוקר ביטלס מליברפול. כזכור, במרץ 1995 מכר הודג'סון לפול מקרטני הקלטות ביתיות של הביטלס מאביב 1960, ששמר סבו. כמו כן, גילה הודג'סון את הסרט הראשון שבו נראים ג'ון ופול מחלון ביתו של פול, והוא זה שסיפק למרק לוויסהון מידע על המפגש הראשון שהתקיים בין ג'ון לפול בשנת 1956.


וכך כתב נורמן בספרו:

לאחרונה שלח לי פיטר הודג'סון הודעה בדואר אלקטרוני, לפיה יתכן שאיתר את גיטרת הבס קאוורן בעיר אוטווה, ברשותו של מישהו שהוא לא זה שגנב אותה. אדם זה, המכנה את עצמו The Keeper (השומר), ורואה את עצמו כאפוטרופוס של פריט קדוש, ​​ולא כבעליו של פריט גנוב, מצפה להחזיר אותה יום אחד לפול. ידוע שמקרטני תמיד שילם כסף רב עבור מזכרות מהקריירה המוקדמת שלו, שלעתים קרובות היו שייכות לו. עבור פריט כזה יהיה פול בוודאי מוכן לשלם סכום אסטרונומי. The Keeper לא מבקש שום רווח כספי, רק לראות שוב את הבס קאוורן בפעולה


נורמן סיפר שפגש את פול בסוף מאי 2015, אחרי הופעה שנתן בליברפול. נורמן סיפר שפול היה ספקן בעניין הסיפור של The Keeper, ואמר לו: איך יכול להיות ש-46 שנים אחרי שנגנבה, בזמן פרויקט Get Back, היא פתאום מתגלה בעיר אוטווה, ברשותו של מישהו שאינו הגנב? נורמן השיב: טוב, הגיטרה ברשותו ונראה שהוא רוצה להחזיר אותה פול צחק והלך. עם זאת, מנהל האבטחה של פול ניגש לנורמן כדי לקבל פרטים נוספים.


חברת Höfner גם החליטה לעשות מאמץ ולאתר את גיטרת הבס קאוורן, ופתחה בקמפיין תקשורתי, תחת #tracethebass, כדי לנסות לאתר את הגיטרה ולהחזיר אותה לפול. ניק ווס, מנהל המדיה והשיווק של החברה אמר: אף אחד לא ידע מה באמת קרה לגיטרת הבס קאוורן אבל כנראה שנגנבה. עד היום הדבר נשאר בגדר תעלומה. היו שמועות לאורך השנים אבל מישהו בוודאי יודע מה קרה לה ואיפה היא נמצאת. המידע הזה קיים איפה שהוא ואנחנו מחכים שהאדם הנכון יופיע


166 views0 comments

Comments


bottom of page