top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

הסרט השלישי של הביטלס

בסוף 1963, היו הביטלס כבר הצלחה היסטרית והשאלה שריחפה מעל כולם הייתה "מתי הבועה תתפוצץ?" זו שאלה שגם הביטלס שאלו את עצמם פעמים רבות וכל אחד כבר רקם תכניות ל"יום שאחרי". הסברה הייתה שקרוב לוודאי, "הבועה תתפוצץ" עד לסוף הקיץ של 1964. לכן, היה חשוב לעשות כמה שיותר כסף וכמה שיותר מהר. זה הרקע לכך שהביטלס חתמו עם חברת United Artists על חוזה להפצה שלושה סרטים בכיכובם. הרעיון היה שהסרטים יהיו מקדמי מכירות לאלבומי פס הקול שלהם, עם שירים חדשים של הביטלס. ההנחה הייתה שהסרטים יפסידו כסף אבל אלבומי פס הקול יהיו מאד רווחיים ויפצו על הפסדי הסרטים ואף יעשירו את קופת הביטלס וחברת United Artists, שהייתה בעלת הזכויות לאלבומי פס הקול, משום שבחוזה של הביטלס עם חברת EMI לא הייתה כל התייחסות לאלבומי פס קול.


הסרט הראשון שהוצע לביטלס היה The Yellow Teddy Bears. התסריט סיפר על קבוצת נערות בבית ספר אנגלי שכל מי שאיבדה את בתוליה ענדה דובון צהוב קטן על מדי בית הספר שלה. הסרט היה אמור להתרכז בלינדה, מנהיגת הקבוצה, שחששה שנכנסה להריון מהחבר שלה, מנקה חלונות ששאף להיות כוכב פופ. בסרט הביטלס היו אמורים לבצע שישה שירים אבל אף אחד לא שלהם. הביטלס דחו את הרעיון על הסף והסרט יצא לאקרנים בלעדיהם בשנת 1963. בארצות הברית בוא יצא תחת השם Gutter Girls. הנה שיר הנושא הסרט:


ב-6 ביולי 1964 יצא הסרט A Hard Day's Night,, שהוא הסרט הראשון בהשתתפות הביטלס. הסרט הופק בתקציב דל מאד, בתקווה שההפסדים שציפו ממנו יהיו נמוכים ככל האפשר, ולכן הוא צולם בתוך לונדון ובשחור לבן והתסריט היה יחסית פשוט והוא תיאר יום בחיי הלהקה. להפתעת כולם, הסרט קיבל ביקורות נלהבות ממבקרי הקולנוע והקהל והכניס כסף בממדים שאף אחד לא חלם. זאת, בנוסף לאלבום פס הקול. הנה הטריילר של הסרט:


ב-29 ביולי 1965 יצא הסרט !Help בהשתתפות הביטלס, על רקע ההצלחה של הסרט הראשון. הפעם הושקע בו תקציב גדול והוא צולם בצבע ובמקומות שונים בעולם וכן הושקע בתקציב המציג מעין פרודיה קומית לסרטי ג'יימס בונד. הנה אחת הסצנות מתוך הסרט:


אחרי שני הסרטים הללו היה צריך להחליט על הסרט השלישי שהתחייב מהחוזה עם United Artists.


הצעה הראשונה שהוצע לביטלס היה סרט בשם A Talent for Loving או The Great Cowboy Race (שם אלטרנטיבי). מדובר היה במערבון קומי המספר על עלילותיהם של ארבעה חלוצים מליברפול במערב הפרוע. הסיפור התבסס על מקרה אמיתי של מירוץ סוסים שנערך בשנת 1870 כשהפרס למנצח היה אישה עשירה ויפה. בשנת 1965 הסרט הוכרז רשמי כסרט הבא של הביטלס וחברת United Artists שילמה עבור הזכויות. אבל בסופו של דבר, דחו הביטלס את השתתפותם והסרט יצא לאקרנים בלי הביטלס רק בשנת 1969 (חיים טופול השתתף בסרט הזה). בארצות הברית הסרט יצא תחת השם Gun Crazy. הנה הטריילר של הסרט:


הסרט נוסף שהוצע לביטלס היה סרט של וולט דיסני בשם The Jungle Book. בסוף אוגוסט 1965 נפגש בריאן אפשטיין עם וולט דיסני כדי לדון בעניין. הרעיון היה שהביטלס יכתבו שירים חדשים לסרט המצויר וישתתפו בקטע קצר בסוף (רעיון שאומץ בסרט Yellow Submarine). כשהרעיון הוצג בפני הביטלס הם דחו אותו מיד, במיוחד ג'ון לנון שאמר:

אין מצב שהביטלס ישירו בסרט של מיקי מאוס המזדיין. אתה יכול להגיד לוולט דיסני ללכת להזדיין. תגיד לו שישיג את התחת השמן של אלביס, הוא עושה סרטי זבל.

הסרט יצא בסופו של דבר בלי הביטלס בשנת 1967 ובו מופיעות, אולי כבדיחה של וולט דיסני ואולי כמחווה לביטלס, דמויותיהן של ארבעה נשרים המדברים במבטא בריטי (אם כי לא ממש ליברפולי) ועל ראש כמעט כולם שיער ארוך (אם כי לא ממש תספורת moptop). הנה קטע של הסרט ובו ארבעת הנשרים:


הצעה נוספת שנבחנה הייתה הסרט The Three Musketeers, שהתבסס על הרומן של אלכסנד דיומה. מדובר בגרסה חדשה, לאחר שכבר הופקו לו שלוש גרסאות קודמות. הגרסה שהוצעה לביטלס הייתה קומדיה שדרשה מהם משחק קומי מאד פיזי שהם סברו שלא התאים להם. בנוסף, הם כבר איבדו בשלב הזה, כל עניין להשתתף בסרט שיציג אותם כ"ילדים נחמדים". על רקע כל זה, נדחה הרעיון, למרות שבריג'יט בארדו, חלום נעוריו של ג'ון, הייתה אמורה ליטול בו חלק בדמות ליידי דה ווינטר. ריצ'ארד לסטר, מי שביים את שני הסרטים הראשונים של הביטלס והיה אמור לביים גם את הסרט הזה, ביים אותו בלעדיהם בשנת 1973, ובשנים 1974 ו-1983 ביים את שני סרטי ההמשך שלו. הנה הטריילר של הסרט מ-1973:


ההצעה אחרת הייתה הסרט Shades of a Personality שהשם הזמני שלו היה Beatle 3. הצעה זו, שעלתה בסוף 1966, הייתה בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להתממש. בסרט הייתה דמות של בחור, אותו היה אמור לגלם ג'ון, שסובל מפיצול אישיות ואת שלוש האישיויות שלו היו אמורים לגלם פול, ג'ורג' ורינגו. הרעיון לא נדחה אף פעם ע"י הביטלס שמצאו אותו מעניין, אלא שסדר היום העמוד של שנת 1967 גרמה לזה שהרעיון ייפול בין הכיסאות. בשנת 1979, יצא הסרט Quadrophrenia, עפ"י אופרת הרוק של להקת The Who מ-1973. התסריט של הסרט Quadrophrenia התסריט על זה של Shades of a Personality. הנה הטריילר של הסרט:


סרט אחר שהוצע לביטלס היה הסרט Up Against It. התסריטאי ג'ו אורטון כתב תסריט שהתבסס על התסריט של Shades of a Personality, שלא רקם עור וגידים, ועל רומן שלו מ-1959 בשם The Vision of Gombold Provol. הסרט עסק במין, פוליגמיה, אלימות וטרנסים. בסוף פברואר 1967 שלח אורטון את התסריט לבריאן אפשטיין ובאפריל הוא הוחזר לאחר שנדחה, ללא הסבר. לפי פול מקרטני, הנושאים שהסרט עסק בהם לא התאימו לתדמית של הביטלס, עליה בריאן מאד הקפיד. מעבר לזה, הביטלס לא הרגישו בנוח עם נושא הסרט, כפי שפול סיפר: "הסיבה שלא השתתפנו ב-Up Against It לא הייתה בגלל שהוא הרחיק לכת מדי, למרות שהוא כן. לא השתתפנו בו כי זה היה סרט גיי. לא היינו גייז ועל זה היה כל הסרט. זה היה למעשה מאד פשוט. בראין היה גיי, כמו גם ג'ו אורטון, כך שהוא והקהל הגיי יכלו להעריך אותו. עכשיו, לא שהיינו נגד גייז, רק שהביטלס לא היינו גייז". הסרט מעולם לא הופק וב-1 בינואר 1979 פורסם התסריט. בהתבסס עליו, Up Against It שודר בספטמבר 1997 כתסכית רדיו ב-BBC Radio 3 עם שירים של הביטלס, וב-14 בנובמבר 1989 הועלה כמחזמר באוף ברודוויי. הנה קטע מתסכית הרדיו:


רעיון נוסף שעלה לסרט בהשתתפות הביטלס עלה בסוף 1967, והפעם ביזמת ג'ון לנון, היה Lord of the Rings, המתבסס על טרילוגיית הספרים של ג'יי. אר. אר. טולקין. דני או'דל, ראש Apple Films, הגיע לאשראם ברישיקש כדי לדון עם הביטלס בעניין וביקש מכל אחד לקרוא את אחד משלושת הספרים: ג'ון את The Fellowship of the Ring, פול את The Two Towers וג'ורג' את The Return of the King. הוצע כי ג'ון ישחק את דמותו של גולום, פול את דמותו של פרודו, ג'ורג' את דמותו של גאנדלף ורינג את דמותו של סם. ג'ון מאד התלהב מהרעיון אבל פול, ג'ורג' ורינגו לא אהבו את ליהוק התפקידים, שכן מבחינתם כל הארבעה צריכים להיות שווים בתפקידיהם. מה שבסוף הכשיל את השתתפותם בסרט היה הוטו שהטיל על כך ג'יי. אר. אר. טולקין, שהחזיק בזכויות לסרט. הסרט יצא בשנת 2001 בלי הביטלס, ובשנים 2002 ו-2003 יצאו שני סרטי המשך שלו. הנה הטריילר של הסרט מ-2001:


ב-1 ביולי 1968 יצא הסרט המצויר Yellow Submarine בהשתתפות מאד מינימלית מצד הביטלס שתרמו לו שירים והופיעו בקטע שבו הם ביצעו את השיר All Together Now בסופו. זה היה הפתרון שמצאה United Artists להיעדר החלטה מצד הביטלס ולחוסר החשק מצדם להשתתף בסרט השלישי שנדרש עפ"י החוזה איתה. הסרט מאד הצליח, כמו גם אלבום פס הקול. הנה הטריילר של הסרט:


ב-26 בדצמבר 1967 שודר סרט הטלוויזיה Magical Mystery Tour, בהשתתפות הביטלס כאשר United Artists לא הייתה מעורבת בו. בנוסף, יצא אלבום פס קול. הנה הטריילר של הסרט:


ב-13 במאי 1970 יצא הסרט Let It Be, שיצא עם אלבום פס קול, ולמעשה היה הסרט השלישי בהשתתפותם שסיים את חובתם כלפי United Artists. הנה הטריילר של הסרט:


15 views0 comments

Comments


bottom of page