top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

הבוטלג הוליד אלבומי אוסף - Beatles Alpha Omega

בתקופת קיומה של להקת הביטלס יצא רק אלבום אוסף אחד, A Collection of Beatles Oldies (שקיבל את תת הכותרת But Goldies), משנת 1966. האלבום הזה יצא למרות התנגדותם של הביטלס, וזאת אחרי שבריאן אפשטיין הודיע ​​לחברת EMI, באוקטובר 1966, כי בניגוד לשלוש השנים הקודמות, אין לביטלס שום חומר חדש שאפשר יהיה להוציא לקראת חג המולד. כחודשיים קודם לכן, באוגוסט 1966, הופיעו הביטלס בפעם האחרונה מול קהל של רוכשי כרטיסים, בקנדלסטיק פארק שבסן פרנסיסקו, ובנובמבר של אותה שנה הודיע בריאן לתקשורת שהביטלס לא יופיעו עוד. מאחר וחברי הביטלס יצאו לחופשות ופרויקטים עצמאיים נפוצו שמועות שהלהקה לפני התפרקות ולכן היה חשוב, במיוחד לחברת EMI ולבריאן, להוציא לפחות אלבום האוסף כדי להפגין נוכחות והמשכיות. במאי 1967 התכנסו שוב חברי הביטלס באולפני EMI כדי להקליט את האלבום Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band.


הפעם הבאה שחברת EMI הוציאה אלבום אוסף של הביטלס הייתה אחרי שהלהקה התפרקה ובגלל בוטלג אחד.


בינואר 1973 חברה קטנה מניו ג'רזי בשם .Audiotape Inc, הוציאה למכירה בוטלג בשם Beatles Alpha Omega, המורכב מארבעה תקליטים המכילים 60 שירים של הביטלס, כולל מספר שירים מתקופת הסולו של הארבעה. השירים לא סודרו באפן כרונולוגי אלא באפן אלפביתי, פחות או יותר.


הבוטלג Beatles Alpha Omega לא הכיל הקלטות נדירות או טייקים לא רשמיים של שירי הביטלס, אלא שירים שכבר שיצאו בתקליטים שהוציאה חברת Capitol. הייחודיות של הבוטלג הזה הייתה בכך במבחר הגדול מאד של שירי הביטלס מתקופות שונות. הבוטלג נמכר המחיר זול באפן מיוחד, 13.95 דולר עבור ארבעת התקליטים, וזה הודות לכך שחברת .Audiotape Inc לא שילמה תמלוגים לחברות Apple ו/או Capitol. חברת .Audiotape Inc פרסמה את הבוטלג בעיתונות, cרדיו ובטלוויזיה, והמכירות היו היסטריות.


במרץ 1973 הגיש אלן קליין, בשם ג'ורג' הריסון וחברות Capitol ו-Apple, תביעה משפטית נגד חברת .Audiotape Inc וגופי התקשורת שפרסמו את הבוטלג ודרש פיצויים בגובה של 15 מיליון דולר והפסקה מוחלטת של המכירה, ההפצה ופרסום של הבוטלג. לאחר הגשת התביעה, הסכימו הגופים המפרסמים להפסיק לאלתר כל פרסום ובכך הוצאו מהתביעה, וחברת .Audiotape Inc הגיעה להסדר מול קליין מחוץ לבית המשפט.


ההצלחה של מכירת הבוטלג Beatles Alpha Omega גרמה לחברת Apple להבין שיש ביקוש גדול מאד לאלבומי אוסף עם שירי הביטלס מכל התקופה. לכן, הוציאה החברה, באפריל 1973, שני אלבומי אוסף כפולים, כלומר ארבעה תקליטים המכילים 54 שירי ביטלס, הפעם מסודרים באפן כרונולוגי. האלבום הראשון נקרא 1962-1966 והשני, 1967-1970. בעטיפת האלבומים 1962-1966 ו-1967-1970 הוצגו, שתי תמונות שצילם הצלם אנגוס מקביל במטה חברת EMI. באלבום הראשון מדובר בתמונה שצולמה בפברואר 1963, והיא המאד דומה לזו שהופיעה בעטיפת האלבום Please Please Me, ובבעטיפת האלבום השני מדובר בתמונה שצולמה במאי 1969, והיא מאד דומה לזו שהייתה אמורה להופיע בעטיפת האלבום Get Back שנגנז. מאחר והרקע של האלבום 1962-1966 הוא בצבע אדום הוא מכונה "האלבום האדום" (כפרפרזה ל"אלבום הלבן") ומאחר והרקע של האלבום 1967-1970 בצבע כחול הוא מכונה "האלבום הכחול". הפעם דאגה חברת Apple לציין בפרסומים לשני האלבומים הללו כי מדובר ב"האוספים המורשים היחידים של המוזיקה של ​​להקת הביטלס".


שני האוספים הללו, פתחו פתח למבול של אוספים, ולאחר מכן של הוצאות שונות של אלבומי ביטלס שהוציאה חברת Apple במשך השנים, כשהאחרון הוא המארז לציון 50 שנה לאלבום Abbey Road.


הנה פרסומת ששודרה בטלוויזיה שפרסמה את האלבומים האדום והכחול של הביטלס שהוציאה חברת Apple:


הנה רשימת השירים שהופיעו בארבעת התקליטים של הבוטלג Beatles Alpha Omega:

צד 1

Act Naturally

All I've Got To Do

All My Loving

And I Love Her

Baby's In Black

Yesterday

Ballad Of John And Yoko

Bangladesh


צד 2:

Can't Buy Me Love

Come Together

Day Tripper

Do You Want To Know A Secret

Eight Days A Week

Eleanor Rigby

Uncle Albert


צד 3:

I Should Have Known Better

It Won't Be Long

I Want To Hold Your Hand

Lady Madonna

Ticket To Ride

Lucy In The Sky With Diamonds

Michelle

Mr. Moonlight


צד 4:

I Feel Fine

If I Fell

I'll Be Bac

kHey Jude

I'm A Loser

I'm Happy Just To Dance With You

I Saw Her Standing There


צד 5:

Nowhere Man

Obladi Oblada

Paperback Writer

Penny Lane

Help!

Roll Over Beethoven

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band


צד 6:

Get Back

Hello Goodbye

Revolution #1

Here Comes The Sun

I'll Follow The Sun

Imagine

Honey Don't


צד 7:

We Can Work It Out

With A Little Help From My Friends

Yellow Submarine

Baby, You're A Rich Man

You Can't Do That

You've Got To Hide Your Love Away

Maybe I'm Amazed

A Hard Day's Night


צד 8:

She Loves You

Something

Strawberry Fields Forever

Tell Me Why

The Long And Winding Road

Let It Be

Everybody's Trying To Be My Baby
27 views0 comments

Comments


bottom of page