aaaaaa.jpg
לביטלס יש משהו להסתיר -logos.jpg

פודקאסט >> לביטלס יש משהו להסתיר

לביטלס יש משהו להסתיר

כי גם לביטלס יש משהו להסתיר חוץ מאשר לי ולקוף שלי

הפודקאסט "לביטלס יש משהו להסתיר" סוקר גבי פישמן אירועים, סוגיות, שירים ואלבומים של הביטלס דרך העיניים של אחד מארבעת המופלאים, ובכל פרק זה יהיה מישהו אחר. ננסה להבין איך אותו חבר ביטלס שנדבר עליו הכתיב את מהלך העניינים ובסוף נשאל את עצמנו מה היה קורה אם היה נוהג אחרת לגמרי? האם ואיך זה היה משנה את מהלך הסיפור של הלהקה הטובה בעולם?

אז מה יש לביטלס להסתיר אתם שואלים? הרי גם לביטלס, כמו לכל אחד אחר, יש משהו להסתיר…טוב, חוץ מאשר לי ולקוף שלי כמובן. 

הפודקאסט "לביטלס יש משהו להסתיר" זמין בספוטיפיי ובכל האפליקציות

להאזנה לפרומו של הפודקאסט:

הפרומולביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 01:00
פרק 19: מה אם הביטלס לא היו חרמנים?
פרק 19 - מה אם הביטלס לא היו חרמנים?לביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaa(19).jpg

הפרק הזה עוסק בחברי הביטלס והיחס שלהם לסקס. כשהפכו חברי הביטלס לאנשים הנערצים ביותר בעולם, רבבות גרופיות, אם לא יותר, עשו כמעט הכל כדי להגיע אל חדר המיטות שלהם. מנגד, חברי הביטלס שהיו בשנות העשרים המוקדמות לחייהם, עם כמויות גבוהות של אדרנלין שהציפו אותם והורמונים שהשתוללו, מאד שמחו לסקס הזמין שהציעו להם הגרופיות בשפע.  

 

אילו סיפורים עסיסיים אנחנו יודעים לספר על העיסוק הרב והמגוון של חברי הביטלס בסקס? מי מהם עשה שלישייה? מי שכב עם אישה נשואה כשבן זוגה צופה בהם? למי נולדו מספר ילדים מחוץ לנישואים וכמה? איך העיסוק בסקס חלחל לתוך השירים שלהם? ובכלל...מה אם הביטלס לא היו חרמנים?

הזהרה: הפרק הזה לא מיועד למי שטרם מלאו לו 18.

פרק 18: מה אם ג'ורג' לא היה רוחניק?
פרק 18 - מה אם ג'ורג' לא היה רוחניק?לביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaa (18).jpg

הפרק הזה עוסק בצד השני של המסע של הביטלס לאשרם של המהרישי ברישיקש שבצפון הודו, ובקשר בינו לבין המסע שהם ערכו שמונה שנים קודם להמבורג שבצפון גרמניה. זהו צד לא מדובר וזהו קשר לא טריוויאלי. ולא פחות חשוב, שופך הפרק אור על פרשה אפלה שמעט פרטים ידועים עליה.

 

מה משותף בין המסע לרישיקש למסע להמבורג? האם השיגו הביטלס את מה שקיוו להשיג בהם? מה הקשר בין החופש האמנותי שלקחו הביטלס, כבר מהסינגל הראשון, לבין ההחלטה לצאת למסע להודו? מה הייתה התגובה המוזרה של פול לחשדות שהמהרישי הטריד מינית? מי מחברי הביטלס ביקש להתנצל בפני המהרישי ואת מי הוא סירב לפגוש? ובכלל, מה אם ג'ורג' לא היה רוחניק?

פרק בונוס: מה אם שמי הפרברים בליברפול עדיין לא היו כחולים?
בונוס - מה אם שמי הפרברים בליברפול עדיין לא היו כחוליםלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa(17-5).jpg

זהו פרק בונוס קצר בעקבות פרק 17 והוא עוסק בשיר מיוחד על פול הנער, ליברפול ונערה אחת. ויש בו גם סיפור קצר על חבר ביטלס נוסף, בליברפול ובתושביה.

 

מהו השיר המיוחד? מה מסתתר מאחוריו? מי זו הנערה? מה חילק פול ומה קנה ג'ון? מי הוא חבר הביטלס שראשו נערף? ובכלל...מה אם שמי הפרברים בליברפול עדיין לא היו כחולים?

פרק 17: מה אם שמי הפרברים בליברפול לא היו כחולים?
17 - מה אם שמי הפרברים בליברפול לא היו כחוליםלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa(17).jpg

הפרק הזה עוסק במקריות הנפלאה שבה נולדו ארבעה ילדים עם כישרון מוזיקלי נדיר, על סף הגאונות, באותה עיר, ליברפול, דווקא באחת התקופות המרתקות בתולדותיה, כאשר פרצה סצנת המוזיקה, הלהקות והמועדונים שכונתה המרזי סאונד ושכמוה לא הייתה בשום מקום אחר.

 

באילו דרכים הביאו חברי הביטלס את ליברפול ללונדון? אילו רמזים שרק תושבי ליברפול יכלו להבין שתלו הביטלס בשירים שלהם? מה עשה פול בשיר שכתב, בדיוק כמו שעשה ג'ון בשיר שכתב שנתיים קודם? מה עשתה הנערה היפה ב-11 בנובמבר של כל שנה? מה הוא השיר שמעולם לא ראה אור ובוצע רק פעם אחת מול קהל? האם תופעת המרזי סאונד הולידה את הביטלס או ההיפך? ובכלל, מה אם שמי הפרברים בליברפול לא היו כחולים?

פרק 16: מה אם בריאן אפשטיין לא היה המנהל של הביטלס?
16 - מה אם בריאן אפשטיין לא היה המנהל של הביטלסלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaaa (16).jpg

הפרק הזה עוסק בבריאן אפשטיין, המנהל המיתולוגי של להקת הביטלס ובמועמדותו כ"ביטל החמישי". כדי להבין מה הייתה באמת תרומתו של אפשטיין להצלחת הלהקה החשובה בעולם, נכיר, בין היתר, את תשעת האנשים שניהלו אותה, עוד מימיה הראשונים. ובין לבין, גם נפצח את אחת הסוגיות העלומות שקשורות בבריאן אפשטיין. 

 

אז מה הייתה התרומה של בריאן אפשטיין ללהקת הביטלס? האם הוא באמת זכאי לתואר "הביטל החמישי"? מה היה צריך לשבור המנהל הראשון של להקת הביטלס? מה קרה במפגש האחרון שקיים בריאן עם חברי הביטלס, ארבעה ימים לפני מותו? אילו הוכחות קיימות לכך שבריאן לא התאבד? מה הייתה הטרגדיה הגדולה של פול מקרטני? מה לביטלס ולמקל? ובכלל... מה אם בריאן אפשטיין לא היה המנהל של הביטלס?

פרק 15: מה אם הביטלס לא היו משקרים או...מה אם פול היה מת?
15 - מה אם הביטלס לא היו משקרים או...מה אם פול היה מתלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaaa (15).jpg

הפרק הזה עוסק בצד מיוחד של סיפור הביטלס והוא המיתוסים ותאוריות הקונספירציה הרבים השזורים בו. להקת הביטלס היא הלהקה המדוברת והמסופרת ביותר וגם הלהקה עם הכי הרבה מיתוסים ותאוריות קונספירציה סביבה שהגיע הזמן לחשוף את האמת מאחוריהם.

 

מי עומד מאחורי המיתוסים הרבים שבסיפור של הביטלס? מהי תאוריית הקונספירציה הידועה שהולידה תאוריית קונספירציה אחרת שרבים מאמינים בה עד היום? למה יצא בשנים האחרונות פול מקרטני במסע קדחתני לשכתב את סיפור הביטלס ובמיוחד את מקומו? מהי הדרך לקרוא ספר על הביטלס ולזהות מה אמת ומה מיתוס? מה לחברי הביטלס ולקירות? ובכלל... מה אם הביטלס לא היו משקרים או...מה אם פול לא היה מת?

פרק 14: מה אם הביטלס לא היו מפלצת עם ארבעה ראשים?
14 - מה אם הביטלס לא היו מפלצת עם ארבעה ראשיםלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaa(14).jpg

הפרק הזה עוסק בהיבט ייחודי שהפך את להקת הביטלס לתופעה יצאת דופן וחסרת תקדים. זאת, בנוסף למוזיקה  המיוחדת שלה, שחוללה מהפיכה ושינתה לתמיד את המוזיקה המערבית, ועל כך דיברנו בפרק 13.

 

מהו ההיבט הייחודי הזה? מה גרם ללהקת הביטלס להפוך ללהקה החשובה בעולם? למה הכינוי "מפלצת עם ארבעה ראשים" משקף בצורה מדויקת את הייחודיות של הביטלס? למה היום, אחרי למעלה מ-50 שנה מאז פירוק הביטלס, למעלה מ-40 שנה מאז הרצח של ג'ון לנון ולמעלה מ-20 שנה מאז מותו של ג'ורג' הריסון, המפלצת עם ארבעה ראשים חיה ובועטת? ולמה כל זה היה לביטלס גם ברכה וגם קללה? ובכלל...מה אם הביטלס לא היו מפלצת עם ארבעה ראשים?

פרק 13: מה אם הביטלס היו לומדים מוזיקה?
13 - מה אם הביטלס היו לומדים מוזיקהלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaaa (13).jpg

הפרק הזה עוסק בקודש הקודשים של להקת הביטלס, כלומר בדבר שהפך את הלהקה לחשובה בעולם או במילים אחרות, במוזיקה שלה. בפרק הזה נתוודע אל סוד הקסם של הלהקה הטובה ביותר בעולם

ונבין איך המוזיקה שלה שינתה את המוזיקה המערבית לתמיד.

מה הפך את המוזיקה של הביטלס לחדשנית, מרתקת ומלהיבה? למה היא משפיעה על המוזיקה המערבית עד היום? מה המהפכה שהביטלס חוללו בעולם המוזיקה? למה מזכירים את להקת הביטלס בנשימה אחת לצד גדולי המלחינים כמו מוצארט, בטהובן ובאך? ובכלל...מה אם הביטלס היו לומדים מוזיקה?

פרק 12: מה אם הביטלס היו עוברים את האודישן?
12 - מה אם הביטלס היו עוברים את האודישןלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaa (12).jpg

הפרק הזה עוסק בסיפור על אדם אחד, בכיר באחת מחברות ההקלטות הגדולות בבריטניה, שלא השכיל לראות את הפוטנציאל של להקת הביטלס ולא רצה להחתים אותם על חוזה ובסיפור על איש אחר, בכיר באחת מחברות ההקלטות הקטנות שדווקא השכיל לזהות את הפוטנציאל של הביטלס והחתים אותם. אלא מה? אחרי ההאזנה לפרק הזה יתברר שהסיפור לא היה כזה אלא הפוך לגמרי.

האם יש לג'ורג' מרטין, אותו בכיר בחברת ההקלטות הקטנה שהפך לימים למפיק המוזיקלי של הביטלס משהו להסתיר? האם יש לדיק רואו, אותו בכיר בחברת ההקלטת הגדולה משהו שלא היה רוצה להמשיך ולהסתיר? האם יש גם לבריאן אפשטיין, מנהל להקת הביטלס, דבר חשוב שהיה רוצה להסתיר? ואיך שיקר בריאן לביטלס כי עמדו לפטר אותו? ואיך זה שהאודישן ההוא לא היה בעצם אודישן? ובכלל...מה אם הביטלס היו עוברים את האודישן?

פרק 11: מה אם הביטלס לא היו מפסיקים להופיע?
11 - מה אם הביטלס לא היו מפסיקים להופיעלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 24:42
aaaaaaaaaaaaaa(11).jpg

הפרק הזה עוסק באחת ההחלטות החשובות שקיבלה להקת הביטלס, הלא היא ההחלטה להפסיק להופיע באמצע שנת 1966 ולהפוך ללהקת אולפן במשרה מלאה.

 

מה באמת הביא להחלטה הזו? מהו המחיר ששלמו הביטלס עבור ההחלטה הזו וכמעט ולא מדברים עליו? איזו אפשרות בכלל לא נשקלה ע"י הביטלס כשהחליטו להפסיק להופיע? איזו הופעה בפני קהל הייתה לביטלס אחרי 1966 ולפני ההופעה על הגג? איך ההופעה האינטימית ביותר שקיימו הביטלס שינתה את המשך הקריירה שלה באפן דרמטי? ומה היה הצעד המפתיע שנקטו בו ג'ון לנון וג'ורג' הריסון למרות שהובילו את ההחלטה להפסיק להופיע? וכמובן...מה אם הביטלס לא היו מפסיקים להופיע? 

פרק 10: מה אם הביטלס חצו את הקו האדום?
10 - מה אם הביטלס חצו את הקו האדוםלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 35:35
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa(10).jpg

זהו פרק כפול, שונה ומיוחד מכל קודמיו ועוסק בנושא שממעטים לדבר עליו, והוא דווקא בתחום החשוב ביותר סביב הסיפור של הלהקה הגדולה בעולם: המוזיקה של הביטלס.

 

כידוע, להקת הביטלס השפיעה על המוזיקה המערבית ואפשר להבחין בהשפעותיה ורבים העתיקו משיריהם, האם זה גם קרה הפוך? האם העתיקו הביטלס משירים של אחרים? האם היו מקרים שבהם ביצעו הביטלס גניבות מוזיקליות? האם נחקרו חברי הביטלס ע"י הבולשת על מקרים כאלה? מתי המקרים האלה היו מעשי פלגיאריזם, ומתי השפעות לגיטימיות, או משהו ברצף ביניהם? איך זה יתכן שאפשר למצוא דוגמאות כאלה לאורך כל הקריירה שלהם וכמעט ולא מדברים על כך? ובכלל...מה אם הביטלס חצו את הקו האדום?

פרק 9: מה אם יוקו הייתה לינדה?
9 - מה אם יוקו הייתה לינדהלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 40:17
aaaaaaaaaaaaaa(9).jpg

הפרק הזה עוסק ביוקו אונו שכל כך אוהבים לשנוא אותה וגם בלינדה מקרטני שכל כך אוהבים לאהוב אותה.

האם הייתה יוקו אונו האישה הלא טובה ולינדה המאמי של הביטלס?  האם יש ביניהן דמיון בכלל? מי מבין שתיהן שמה לה למטרה להינשא לחבר בלהקת הביטלס? מי הסתובבה באולפן ההקלטות למרות שהביטלס אף פעם לא הרשו לבנות הזוג שלהם להיות שם? מי נאלצה לא פעם להמתין במכונית בזמן שבן זוגה עלה לבית של אישה אחרת כדי לשכב איתה? ולמה חלקה לינדה עם פול קרדיט על שירים שהוא כתב? ובכלל...מה אם יוקו הייתה לינדה?

פרק 8: מה אם רינגו לא היה מצטרף לביטלס?
8 - מה אם רינגו לא היה מתקבל ללהקהלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 38:41
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 8.jpg

בפרק הזה נשמע איך עבור 468 שקלים חדשים הצטרף רינגו ללהקת הביטלס. 
 

האם באמת נתן רינגו סטאר לביטלס את הקצב והיה זה שהכי התאים לביטלס? האם נכונות כל האגדות שסיפרו לנו במשך שנים על עצטרפותו ללהקת הביטלס? ובכלל...מה אם רינגו לא היה מצטרף לביטלס?

פרק 7: מה אם הביטלס היו מקיימים את השיחה הזאת?
מה אם הביטלס היו מקיימים את השיחה הזאת - 7לביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 35:40
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (7).jpg

הפרק עוסק בסוג התקשורת שהיו מסוגלים חברי הביטלס מסוגלים, לקיים בימים שבהם התעוררו קשיים בתוך הלהקה.

​במי עוד סולקו מהלהקה בלי לשוחח איתו לספק לט הסברים? מה הוא האודישן שבו נכשלו הביטלס עוד לפני זה של חברת דקה? ומה המשותף בין פיט בסט למהרישי מאהש יוגו? מתי חשבו חברי הביטלס להנציח את דמותו של פיט בסט על יד זו של סטיוארט סאטקליף על פני עטיפת האלבום סרג'נט פפר? ובכלל...מה אם הביטלס היו מקיימים את השיחה הזאת?

פרק 6: מה אם מחר תמיד ידע?
6 - מה אם מחר תמיד ידעלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 42:17
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (6).jpg

הפרק עוסק באחד השירים החידתיים של הביטלס ובסיווג של ג'ון לנון כמוזיקאי חתרני ופול מקרטני כמוזיקאי לכל המשפחה.

 

האם באמת היה ג'ון לנון רוקיסט? האם באמת היה פול מקרטני רומנטיקן? האם היה ג'ון לנון האוונגרד של הביטלס? ומתי כתב פול מקרטני אופרה? ולמה דווקא הוא פול מקרטני ההפתעה של השיר הזה? על מה השיר הזה מדבר בכלל? ומי זה בכלל מייקל היל ולמה הוא כל כך חשוב? ובכלל...מה אם מחר תמיד ידע?

פרק 5: מה אם ג‘ורג‘ לא היה הכי צעיר בלהקה?
5 - מה אם ג'ורג' לא היה הכי צעיר בביטלסלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 38:37
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (5).jpg

הפרק עוסק בג'ורג' הריסון שהיה הצעיר מבין חברי הביטלס, והדבר הקרין על יחסיו עם ג'ון לנון ופול מקרטני.

 

איך מעמד "האח הצעיר" השפיע על ג'ורג' כחבר בלהקה וכמוזיקאי? מה הוא העולם שבנה לעצמו ג'ורג' ושם הוא לא היה "האח הצעיר" של ג'ון ופול? ובאיזה אפן  היה ג'ורג' כצעיר בחבורה לפעמים בן ברית של ג'ון ולפעמים של פול? ואיך הפך פתאום ג'ון לבן הברית של ג'ורג'? ובכלל...מה אם ג'ורג' לא היה הכי צעיר בלהקה?

פרק 4: מה אם פול לא היה הפרויקטור של הביטלס?
פרק 4 - מה אם פול לא היה הפרויקטור של הביטלסלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 31:59
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (4).jpg

הפרק עוסק ביכולת של פול לקחת רעיון ולממש אותו. בקיצור, לזה קוראים פרויקטור.

מה היה הפרויקט הראשון של פול? מה הייתה חשיבותו? ומה באמת קרה לתקליט הראשון של הלהקה, זה שנעלם לכל כך הרבה שנים? ואיך זה שכולם שכחו ממנו? ובכלל...מה אם פול לא היה הפרויקטור של הביטלס?

פרק 3: מה אם שדות התות לא היו לנצח?
פרק 3 - מה אם שדות התות לא היו לנצחלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 28:30
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (3).jpg
הפרק עוסק באחד השירים הטובים, ובוודאי אחד השירים האישיים ביותר של ג'ון לנון.

מה הופך את השיר לכל כך אישי? האם מדבר השיר על הילדות של ג'ון או על משהו הרבה יותר פנימי ועמוק? מה הדמיון ומה השוני בינו לבין השיר Penny Lane שכתב פול מקרטני באותו זמן? ואיך כל זה קשור לאישיות המאד שונה של כל אחד מהם? 
אם היה ג'ון לנון זוכה בילדות שונה, האם היינו זוכים בשיר הזה? ובכלל...מה אם שדות התות לא היו לנצח?
פרק 2: מה אם ג'ון ופול לא היו כותבים ביחד?
פרק 2 - מה אם ג'ון ופול לא היו כותבים ביחדלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 28:07
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (2).jpg
הפרק עוסק בשותפות לנון-מקרטני שבמסגרתה כתבו ג'ון ופול את מרבית שירי הביטלס. 

האם באמת כתבו השניים ביחד? האם נכון שג'ון כתב את השירים החתרניים ופול את הבלדות הרומנטיות? האם הקרדיט המשותף לנון-מקרטני היה גורם שיצר ביניהם תחרות? או אולי גורם שיצר ביניהם שיתוף פעולה? איך האישיות הכל כך השונה של כל אחד מהם באה לידי ביטוי בשירים שכתבו ביחד? ואיך כל זה קשור לסוד ההצלחה של הביטלס? ובכלל...מה אם ג'ון ופול לא היו כותבים ביחד?
פרק 1: מה אם ג'ון לא היה מזמין את פול להצטרף לקווארימן?
פרק 1 - מה אם ג'ון לא היה מזמין את פול להצטרף לקווארימןלביטלס יש משהו להסתיר
00:00 / 28:56
aaaaaaaaaaaaaaaaaa (1).jpg
הפרק עוסק בהחלטה הגורלית שקיבל ג'ון לנון אשר שינתה את פני התרבות המערבית.

על איזו החלטה מדובר? מה הייתה ההתלבטות של ג'ון לגביה? מה היא מלמדת על החזון והמנהיגות שלו? ואיך כל זה קשור בילדות שלו? ובכלל...מה אם ג'ון לא היה מזמין את פול להצטרך לקווארימן?