top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

תלמה וג'ון

אין הרבה אנשים שיכולים לתת עדות מקרוב לגבי ג'ון לנון של ימי בית הספר לאמנויות. תלמה מקגו, דמות מוכרת ברחבי בריטניה בזכות עבודתה המוערכת בטלוויזיה, היא אחת שיכולה לספק עדות כזו, שכן בשנת 1958, כששמה היה תלמה פיקלס, היא הייתה בת זוגו של ג'ון לנון. אלה היו ימי בית הספר לאמנויות. בימים אלה מסיימת תלמה לכתוב ספר על בסיס זיכרונותיה, ובו היא מספרת, בין היתר:

פגשתי את ג'ון ביום שנרשמתי לבית הספר לאמנויות. הוא למד שם כבר שנה והיה בן 17 ואני בת 16. ידיד שלי הציג אותי בפניו וג'ון אמר לי, כשהוא מחקה מבטא מיורקשייר: מה שלומך? יש לך קשר לווילפרד? הכוונה שלו הייתה לווילפרד פיקלס שהיה אז שם דבר בזכות תכנית הרדיו הוותיקה שלו, Have a Go.


בהתחלה ממש לא אהבתי את הטיפוס, אבל כמה דקות לאחר מכן, ניגשה אליו בחורה שאמרה לו: "היי ג'ון, שמעתי שאמא שלך מתה". כל זה היה כחודשיים אחרי שג'וליה לנון נדרסה למוות ע"י מכונית. ג'ון פשוט ענה לה: "כן" בלי להניד עפעף. אז נשבתי בחוסן הרגשי שלו, ואחר כך התחלתי להתאהב שנינות שלו.


היחסים ביניהם פרחו יום אחד כאשר שניהם ישבו ביחד ושוחחו על מדרגות אנדרטת ויקטוריה שבמרכז ליברפול. תלמה גילתה ששניהם חולקים דבר משותף: התחושה שהם ננטשו ע"י אביהם. תלמה לא האמינה עד כמה ג'ון הקשוח היה חסר אונים כשהם דיברו על כך.


עם זאת, היחסים שלהם לא היו יחסים שמחים. כך סיפרה תלמה:

ג'ון היה מאד רכושני כלפיי ותמיד דרש ממני לברוח אתו מבית הספר, למרות שאהבתי את השיעורים. הוא יכול היה להיות מאוד רך כשהיינו לבד, אבל מגעיל מילולית לאחרים בפומבי.


לג'ון לא היה שום יחס רומנטי לסקס. הוא נהג לומר שסקס מקביל לריצה של חמישה מייל, השוואה שמעולם לא שמעתי לפני כן. הוא פשוט קרא איפה שהוא שכמות הקלוריות ששורפים בקיום יחסי מין שווה לריצת חמישה מייל. היה לו יחס מזלזל מאוד לבנות שרצו להיות אתו אבל לא הסכימו לקיים אתו יחסי מין. הוא היה מכנה אותן בתולות על קצה המיטה. כששאלתי אותו למה הוא מתכוון הוא אמר: "הן מביאות אותך לקצה המיטה אבל לא מוכנות לממש את האקט". הוא שנא את זה וכעס עליהן מאוד. אז אם היית מוכנה ללכת לחדר השינה שלו, להתנשק אתו ולהתגפף, ולא היית מוכנה לשכב אתו, הוא היה מסלק אותך ולא רצה לראות אותך יותר. אם מראש היית אומרת שאת לא מעוניינת אז זה היה בסדר, והוא היה פשוט מנגן בגיטרה או שם תקליט של הצמד Everly Bothers, ואחר כך היה שוב מנסה לשכנע אותך לשכב אתו. הוא תמיד ציפה שאם זרמת אתו ופיתחת אצלו ציפיות שאת מוכנה לכל פעילות מינית אתו, תלכי על זה עד הסוף. אחרת, הוא יכול היה להיות מאד פוגעני. אצלו זה היה לגמרי עניין של תאווה.


נפרדנו במהלך מסיבת ריקודים בבית הספר, אחרי שעלינו לקומה העליונה ונכנסנו לחדר חשוך בשביל "ריצת חמישה מייל". בחדר החשוך היו עוד זוגות שעסקו ב"ריצת חמישה מייל", ואני אמרתי לו שאני לא נשארת שם. אז משך אותי ג'ון בשיער ונתן לי אגרוף. מבחינתי ברגע הזה, זה נגמר.


אחרי זמן מה ביקש ג'ון ממני לחדש את הקשר אבל אמרתי לו שאני לא מוכנה לזה אחרי שהיכה אותי. אז אזרתי אומץ ואמרתי לו: "אל תאשים אותי על זה שאמא שלך מתה". זה היה המקרה היחיד שהייתי עדה לו, לג'ון לא ידע מה לענות.


בשנת 1970 נישאה תלמה למשורר הליברפולי, רוג'ר מקגו, והתחילה לעבוד כמפיקה בתחנת הטלוויזיה גרנדה, ממנצ'סטר. מאוחר יותר, עברה תלמה מקגו, כפי שהיא מוכרת כיום, ללונדון, שם עבדה עבור תחנת הטלוויזיה LWT.


קשר נוסף לביטלס היה באמצעות בן זוגה, רוג'ר מקגו, שהיה חבר בלהקת The Scaffold, שבה היה חבר מייק מקגיר, אחיו של פול מקרטני.
4 views0 comments

Commentaires


bottom of page