top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

שש פעמים בשש מדינות

פול מקרטני נתפס ונענש בגין החזקה ושימוש בקנביס, חשיש או מריחואנה, שש פעמים בשש מדינות שונות.


1. שוודיה

ב-10 באוגוסט 1972, אחרי ההופעה באולם Scandinavium Hall בעיר גות'נברורג שבשוודיה, שנערכה במסגרת סיבוב ההופעות של להקת ווינגס, Wings Over Europe, הגיעו אל חדרי ההלבשה של פול ולינדה מקרטני ושל מתופף הלהקה, דני סיוול, שוטרים חמושים בליווי כלבים. משפול לא ידע הוא שהמשטרה עלתה על שיחה מוקלטת שבה נתנה לינדה הוראות לעובד בחברת MPL, שבבעלות פול, לשלוח 198.5 גרם של מריחואנה למלון שבו הם שהו, כאשר סיוול שימש כנמען. פול, לינדה, סיוול ומזכירת סיבוב ההופעות, רבקה הינס, שאספה את החבילה מדלפק הקבלה של המלון, נלקחו לתחנת המשטרה המקומית ועברו תשאול שנמשך 3 שעות. לאחר שהודו בביצוע העבירה ושכנעו את השוטרים שהחומר יועד לשימוש עצמי, הם נקנסו בסכום של 9,000 קרונות והתחייבו בכתב לא לצרוך סמים בעודם במדינה. למרות התחייבות זו, למחרת, בעיר לונד שבשוודיה קיבלו חברי להקת ווינגס אספקה טריה של הירוק-ירוק הזה אותה צרכו, וגם צרכו.


2. סקוטלנד

ב-19 בספטמבר 1972, חמישה שבועות מאוחר יותר, ערכה המשטרה ביקור, תחת צו חיפוש, בחווה של משפחת מקרטני, היי פארק פארם, שבקמפבלטאון, סקוטלנד, בזמן שהם לא היו בבית. במסגרת החיפוש מצאו השוטרים צמחי מריחואנה גדלים בחממה של החווה וב-8 במרץ 1973 נפתח משפט כנגד הזוג מקרטני בגין שימוש וגיזול מריחואנה. עורך דינם הצליח לשכנע את בית המספט להסיר את עבירת השימוש, שכן לא נמצאו לכך ראיות, ולגבי עבירת גידול צמח המריחואנה טען שמעריצות נתנו לפול זרעים והוא שתל אותם בלי לדעת באיזה צמח מדובר. הזוג מקרטני נקנס בסכום של 100 לירות סטרלינג וקיבל אורכה של שבועיים לתשלום.


3. ארה"ב

ב-2 במרץ 1975, כשבועיים אחרי סיום הקלטת האלבום Venus And Mars, נסעו פול ולינדה עם בנותיהם, הת'ר, מרי וסטלה, ברכב מסוג לינקולן קונטיננטל בצבע כסוף, ברחובות לוס אנג'לס, שבקליפורניה. פול, שנהג תחת השפעת סמים, פנה ימינה לרחוב ללא כניסה ואף לא עצר לפני רמזור בצבע אדום בצומת סנטה מוניקה בולווארד ומידווייל אווניו. ניידת משטרה שהבחינה בכך עצרה את הרכב וכשהשוטרים ניגשו, הם הבחינו בריח חריף של מריחואנה. לאחר שביצעו חיפוש ברכב מצאו 17 גרם של מריחואנה מתחת למושב הנהג. לינדה, שהייתה אזרחית ארה"ב לקחה אחריות מלאה על כך, בנסיון למנוע ביטול הויזה של פול. לינדה נלקחה לתחנת המשטרה ובסופו של דבר נקנסה ב-500 דולר וחויבה להשתתף בתכנית גמילה בת חצי שנה. עורך דינה, ריצ'ארד הירש, ערער ושכנע את בית המשפט שלינדה הפסיקה להשתמש בסם בעזרת פסיכיאטר. פול טען בפני התקשורת שהשוטרים "שתלו" את מנת הסם במכונית.


4. יפן

ב-16 בינואר 1980 נחתו פול, לינדה, ילדיהם, הת'ר, מרי, סטלה וג'יימס, והגיטריסט של להקת ווינגס, לורנס ג'אבר, בשדה התעופה נריטה שבטוקיו, יפן. הם עמדו להופיע במדינה ב-11 הופעות שהיו אמורות להתקיים בין ה-21 בינואר ל-2 בפברואר 1980. כבר בשנת 1975 סירבו רשויות יפן להעניק לפול ויזה בגין עבירות הסמים הקודמות שעבר, אך בפעם הזאת הוא נענה בחיוב, לא לפני שהצהיר בכתב שאינו משתמש עוד בסמים ועל סמך זה אישר משרד המשפטי היפני את כניסתו. האמרגנים המקומיים תדרכו את פול לא להכניס למדינה סמים ולא להשתמש בהם בזמן שהותו בה.


שני חברי להקת ווינגס, דני ליין והמתופף סטיב הולי, שנחתו ביפן בטיסה נפרדת, בילו 5 שעות במכס ולאחר שלא נמצא בחפציהם כל זכר לסם כלשהו, הם שוחררו למלון. פול ופמלייתו בילו שעתיים במחלקת ההגירה, לפני שהורשו לעבור דרך המכס, שם נמצאה בתיק של פול שקית ניילון ובה 219 גרם של מריחואנה. פול, לינדה וג'אבר הופנו לחדר חקירות שבשדה, ולבסוף נעצר פול ואילו היתר שוחררו לבית המלון שלהם, אוקורה.


פול נאזק והובל לתחנת המשטרה קוג'ימאצ'י שבטוקיו, שם התנצל על עבירת הסם. משם הוא הועבר לבית הכלא, בו קיבל מדי אסיר ומספר האסיר 22. לינדה שכרה את שירותיו של עורך הדין המקומי, טאסוקו מאטסו, שנפגש עם פול והסביר לו שהוא צפוי לעונש מאסר של שבע שנים. כאשר הרשויות הרשו ללינדה לבקר את פול, הוא לא גילה לה על העונש הצפוי. בינתיים, אחיה של לינדה, עורך הדין ג'ון איסטמן, טס לטוקיו כדי לסייע. פול נאלץ לישון בתא עם אסירים נוספים, ולהתרגל למזון שהוגש לו: מרק מיסו לארוחת בוקר, וקערת אורז לארוחת הצהריים ולארוחת הערב. כשהוצע לפול להתקלח באפן פרטי הוא סירב והעדיף להתקלח עם יתר האסירים. פול אפילו ארגן בתאו שירה בציבור של שירי הביטלס, כולל Yesterday. החשש הגדול של פול היה שייאנס, ובהקשר הזה הוא סיפר:

אני זוכר שהדבר הראשון שציפיתי לו היה אונס. זה היה הפחד הכי גדול שלי. אז ישנתי עם הגב לקיר. לא ידעתי מה עלול לקרות.


ביום השני למעצרו, הוחזר פול לתחנת המשטרה קוג'ימאצ'י, שם נחקר במשך 6 שעות, כאשר פול טען שהסם היה לשימוש אישי. למחרת, ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו ל-10 ימים נוספים לצרכי חקירה. באותה עת, החרימו תחנות הרדיו ביפן את המוזיקה של להקת ווינגס והתקשורת המקומית התייחסה אל פול בביקורת קשה.


אחרי שביקר את פול בתאו, סיפר הקונסול הבריטי, דונאלד וורן נוט, לכתבים שפול הביא את הסם ליפן בשוגג. ב-22 בינואר, לאחר ביקור שני בכלא, סיפרה לינדה שמצאה את פול במצב רוח טוב. ג'ורג' הריסון ואוליביה שלחו לפול ולינדה מברק ובו כתבו:

חושבים עליכם באהבה. שמרו על רוחכם חזקה. יהיה נחמד שתהיו בבית בקרוב. אלוהים יברך אתכם. באהבה. ג'ורג' ואוליביה.

רינגו סטאר התבטא בתקשורת עם פחות אמפתיה כלפי פול:

זה הסיכון שאתה לוקח כאשר אתה מעורב בסמים. פשוט לא היה לו מזל.

פול קיבל מכתבי עידוד מג'ון ויוקו, בין רבים אחרים, ואפילו מטד קנדי.


שלטונות יפן חיפשו באותו זמן דרך לצאת מהפלונטר ולהמנע מלהביא את פול למשפט. ב-25 בינואר 1980 שוחרר פול, אחרי שבילה תשע לילות בבית הכלא, והויזה שלו בוטלה. פול גורש מיפן, והמשטרה פרסמה הודעה בזו הלשון:

לא הוגש כתב אישום כנגד מר מקרטני משום שהסם שימש לשימושו הפרטי והוא כבר נענש מספיק.


פול טס מיפן לאמסטרדם, ומשם לביתו באנגליה. פול כתב את מה שעבר בכלא על פני 20,000, ותחת הכותרת Japanese Jailbird. פול ייעד לתת את מה שכתב לילדיו כשיתבגרו תוך שהוא מסרב, עד היום, לתת לזה פרסום.


אחרי התקרית ביפן התפרקה להקת ווינגס. פול אמר שכנראה הוא הביא את הסם במטרה להתפס, כי בתת המודע רצה להביא לפירוק הלהקה:

כנראה זה היה קשור בזה כי כבר זמן מה חשבתי לעזוב את ווינגס. לא עשינו די חזרות לקראת ההופעות ביפן וזה היה מורגש. אני לא באמת מאמין שרציתי להתפס ולשבת בכלא כדי לפרק את הלהקה. ובנוסף, גם נאלצתי לשלם מיליון פאונד לאמרגנים המקומיים. יש דרכים יותר קלות לפרק אותה. אני רק חושב שאולי היה כאן עניין עמוק ופסיכולוגי. זו הייתה תקופה מוזרה.


הנה כתבה על הפרשה עם ריאיון עם פול כשהוא מגורש מיפן:

5. איי ברבדוס

ב-17 בינואר 1984 פשטו ארבעה שוטרים ממשטרת איי ברבאדוס, מצוידים בצו חיפוש, בווילה שבה שהו פול, לינדה וילדיהם, ואריק סטיווארט, חבר להקת 10cc, ואשתו גלוריה, במהלך חופשה. השוטרים, שקיבלו הלשנה, מצאו בווילה 10 גרם של קנאביס אצל פול ו-7 גרם אצל לינדה. פול הודה בעבירה והתלווה לשוטרים לתחנת המשטרה המקומית. למחרת, הם התייצבו בפני השופט היינס בלקמן, הודו באשמה ונקנסו ב-200 דולר ברבדוס. כעבור יום, עזבה משפחת מקרטני את האיים, לא לפני שמנהל רשות ההגירה, קנדריק האנטסון, הודיע להם באפן אישי, בשם הרשויות, שהם בשום אפן לא מגורשים והם יכולים להמשיך בחופשה המתוכננת או לחזור לאיים מתי שירצו.


6. אנגליה

ב-18 בינואר 1984, אחרי הטיסה של משפחת מקרטני מאיי ברבדוס, נחתה בשדה התעופה הית'רו, מצאו פקידי המכס מספר ג'וינטים וכמות של מריחואנה בתיק המצלמה ובתיק הגב של לינדה. לינדה לקחה אחריות, ונעצרה בתחנת המשטרה של השדה, ואחרי שפול שילם את דמי הערבות היא שוחררה לביתה עם צו התייצבות בבית המשפט האקסברידג'. ב-24 בינואר 1984 נערך הדיון, שנמשך 13 דקות, ובמהלכו טען עורך דינה של לינדה, אדווין גלאסגו, שמאחר ומשטרת ברבדוס ערכה חיפוש בחפציה לפני שעזבו, ולא נמצא דבר, הניחה לינדה שאין צורך שגם היא תבדוק. השופט מצא אותה אשמה והטיל עליה קנס של 75 פאונד.


בשנת 2004, אולי בגלל התנגדותה של אשתו אז, הת'ר מילס, לשימוש בסמים, ואולי בגלל הולדת בתו, ביאטריס, הודיע פול שהוא לא משתמש עוד בסמים:

אני לא מעשן את החומר הזה יותר. התבגרתי. עישנתי לא מעט אז. מישהו אמר לי שלשום שהוא יכול לנהל איתי שיחה ברורה עכשיו כי אני לא כל הזמן מסטול. כשאני מסתכל אחורה על חומר שכתבתי ושלא מוצא חן בעיניי, אני חושב שכנראה הם נכתבו כשהייתי מסטול.


5 views0 comments

Kommentare


bottom of page