top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

נלי ראיי לא הולכת יותר ברחוב פיטר סטריט - Maggie Mae

הקאבר האחרון שהקליטו הביטלס ושנכלל באחד האלבומים שלהם, ובמקרה הזה באלבום Let It Be, שיצא במאי 1970, הוא של השיר Maggie Mae. הקאבר הקודם שהביטלס הקליטו היה של השיר Act Naturally של ג'וני ראסל ו-ווני מוריסון, שנכלל באלבום !Help, שיצא ביוני 1965.


על-פי רשימת The Roud Folk Song Index, הכוללת מידע על כ-25,000 שירי עם אנגליים, מקור השיר Maggie Mae, ששמו נכתב לעיתים כ-Maggie May, הוא בליברפול של שנת 1757, והוא עוסק בזונה ששדדה יורד ים שחזר מסיירה ליאונה, לאחר הפלגה ארוכה. המלח, שבכיסו היה תשלום שכרו במזומן, הבחין במגי מאיי ההולכת הלוך ושוב, ממתינה ללקוח, על יד בית האכסניה למלחים Liverpool Sailor's Home. המלח התעניין בשירותיה של מגי, וזו לקחה אותו לביתה, ברחוב דיוק סטריט מספר 17. למחרת, לאחר שהתעורר, גילה הלקוח שכספו ובגדיו נעלמו יחד עם מגי. האיש הזעיק משטרה ומגי נעצרה. לאחר שהורשעה הוגלתה מגי ל-Botany Bay, מושבת אסירים ביבשת האוסטרלית.


אמנם מזוהה השיר Maggie Mae עם העיר ליברפול, עד כדי כך שיש המכנים אותו ההימנון הלא רשמי של העיר, הפך למאד פופולרי בקרב אנשי הים בכל רחבי העולם, ונכתבו לו גרסאות שונות. באחת הגרסאות משנת 1830 שמה של האישה הוא נלי ראיי, שהייתה אישה אמיתית שהתפרנסה מזנות ומגניבות, והרחוב שבו התרחש הסיפור שונה לפיטר סטריט, במקום ליים סטריט. השיר גם מציין שהאישה הוגלתה, לאחר הרשעתה, לואן דיימאן, שהוא טזמניה של היום. בגרסה הזו, שמו של השיר הוא Charming Nellie Ray.


הנה פזמון השיר Charming Nellie Ray:

Oh! My charming Nellie Ray

They have taken you away

You have gone to Van Dieman's cruel shore

For you've skinned so many tailors

And you've robbed so many sailors

That we'll look for you in Peter Street no more


הו! נלי ראיי המקסימה

הם עצרו אותך

ונשלחת לחוף האכזרי של ואן דיימאן

על שהפשטת כל כך הרבה מלחים

ושדדת כל כך הרבה מלחים

אף אחד לא יחפש אותך שוב ברחוב פיט סטריט


קיימת גם גרסה אחרת, מאד דומה, ובה מצוינים שמה של האישה כמגי מיי ושמו של הרחוב כליים סטריט:

Oh Maggie, Maggie Mae

They have taken her away,

To walk upon Van Diemen’s cruel shore,

She robbed so many sailors

And dosed so many whalers,

And she’ll never roam down Lime Street any more

הו מגי, מגי מאיי

הם עצרו אותך

ואת הולכת בחוף האכזרי של ואן דיימאן

היא שדדה כל כך הרבה מלחים

וסיממה כל כך הרבה ספינות לציד לוויתנים

והיא לא תלך יותר ברחוב ליים סטריט


בשנות ה-50 זכה השיר Maggie Mae לפופולריות רבה בקרב להקות הסקיפל, שאימצו אותו בשמחה, וההקלטה הראשונה המוכרת של השיר הזה נעשתה ב-10 באוקטובר 1953 ע"י פיטר קנדי. בשנת 1957 הוציאה להקת הסקיפל The Vipers גרסה משלהם של השיר Maggie Mae במסגרת סינגל שהופק ע"י לא אחר מאשר ג'ורג' מרטין.


הנה השיר Maggie Mae בביצוע The Vipers:


גם להקת הסקיפל, הקווארימן, של ג'ון לנון כללה את השיר Maggie Mae ברפרטואר של הלהקה בסוף שנות ה-50. לא קיימת הקלטה של הקווארימן מבצעים את השיר אבל בסקט Nowhere Boy משנת 2009, יש ביצוע ע"י השחנקים המגלמים את ג'ון לנון וחברי להקתו.

הנה השיר Maggie Mae מהסרט Nowhere Boy:


בשנת 1963 יצאה הקלטה של השיר Maggie Mae, שביצעה הלהקה הליברפולית The Searchers, שהתפרסמה בזכות להיטים כמו Sweets For My Sweet ו-Needles And Pins, בהופעה במועדון The Iron Door. מדובר באחד המועדונים המפורסמים בליברפול של שנות ה-60, שהיה מתחרה רציני למועדון הקאוורן שהיה הקרוב, והביטלס הופיעו בו שש פעמים בשנים 1960 ו-1961.


הנה השיר Maggie Mae בביצוע The Searchers:


במסגרת פרויקט Get Back, שהתקיים בינואר 1969, ביצעו הביטלס קאברים לשירים מימי נערותם וכך, הם הקליטו ב-24 בינואר גרסה של השיר Maggie Mae, אשר נכללה באלבום Let It Be. כמחווה לליברפול, אימץ ג'ון בביצוע השיר, מבטא ליברפולי (scouse) כבד ומורגש במיוחד. הקרדיט לגרסה הזו יוחס כל ארבעת חברי הביטלס עבור העיבוד. בגרסה הזו הפזמון שונה מהקודמים:


Oh dirty Maggie Mae

They have taken her away

And she never walk down Lime Street any more

Oh the judge he guilty found her

For robbing a homeward bounder

That dirty no good robbin' Maggie Mae

הו מגי מאיי המלוכלכת

הם עצרו אותך

והיא לא תלך יותר ברחוב ליים סטריט

הו השופט הרשיע אותה

על שוד מלח שחזר הביתה

זה לא טוב לשדוד, מגי מאיי


הנה השיר Maggie Mae בביצוע הביטלס באלבום Let It Be


בשנת 2003 הוציא פול מקרטני את גרסתו לאלבום Let It Be, תחת השם Let It Be...Naked. כאן לא נכלל השיר Maggie Mae אבל בחלק השני של האלבום, Fly On The Wall אפשר לשמוע גרסה אחרת של השיר שהוקלטה במסגרת פרויקט Get Back. בגרסה הזו, שהיא ארוכה מהמוכרת מהאלבום Let It Be, ממשיכים הביטלס במעין מחרוזת ומבצעים שיר ישן שלהם משנת 1962 שמעולם לא הקליטו, בשם I Fancy Me Chances.


הנה השיר Maggie Mae בביצוע הביטלס באלבום Let It Be...Naked (בדקה ה-17:28 אפשר לשמוע את הביצוע):


באלבום John Lennon Anthology משנת 1998, נכללה הקלטה ביתית של ג'ון מבצע גרסה של השיר Maggie Mae, מה שמצביע על הקשר העמוק שלו לשיר הזה שהיה, ככל הנראה, משמעותי ונוכח בילדותו ונערותו בליברפול.

כיום, ברחוב דיוק סטריט מספר 17 בליברפול, המיוחס לכתובת מגוריה של מגי מאיי, פועל מלון בשם Lock and Key Hotel. בלובי של המלון מוצג ציור של מגי מאיי, על בסיס צילום של אישה המגלמת את דמותה.


באלבום John Lennon Anthology משנת 1998, נכללה הקלטה ביתית של ג'ון מבצע גרסה של השיר Maggie Mae, מה שמצביע על הקשר העמוק שלו לשיר הזה שהיה, ככל הנראה, משמעותי ונוכח בילדותו ונערותו בליברפול.


כיום, ברחוב דיוק סטריט מספר 17 בליברפול, המיוחס לכתובת מגוריה של מגי מאיי, פועל מלון בשם Lock and Key Hotel. בלובי של המלון מוצג ציור של מגי מאיי, על בסיס צילום של אישה המגלמת את דמותה.


12 views0 comments

Comments


bottom of page