top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

מה באמת קרה ב"ירח הדבש" של ג'ון לנון ובריאן אפשטיין?

ב-28 באפריל 1963 יצאו בריאן אפשטיין וג'ון לנון לחופשה בת 12 יום בברצלונה. ג'ון נענה להזמנתו של בריאן לצאת לחופשה הזו, למרות שרק שלושה שבועות קודם לכן, ב-8 באפריל 1963, נולד ג'וליאן, בנו הבכור. באותם הימים שבהם בילו ג'ון ובריאן בברצלונה היו פול מקרטני, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר בחופשה משלהם בסנטה קרוז שבאי טנריף בספרד.


החופשה המשותפת של ג'ון וביראן הולידה בליברפול גל של שמועות על רומן שהתפתח, כביכול, בין השניים. בריאן מעולם לא התבטא באופן פומבי על מה שקרה שם וג'ון סיפר על כך באופן מדוד.


בשנת 1971 סיפר ג'ון: "סינת'יה ילדה את התינוק והחופשה כבר הייתה מתוכננת ולא רציתי לבטל אותה בגלל התנוק"..."פשוט יצאתי לחופשה. צפיתי בבריאן מתחיל עם בחורים. אני אוהב לשחק אותה קצת הומו. זה היה מהנה, אבל זא התחילו שמועות בליברפול וזה היה נורא, מאוד מביך".


בשנת 1980 סיפר ג'ון: "הייתי בחופשה עם בריאן אפשטיין בספרד, משם התחילו להתפתח שמועות שהוא ואני מנהלים רומן. טוב, זה היה כמעט רומן, אבל לא ממש כי הוא מעולם לא התממש. אבל זה היה קשר מאד אינטנסיבי. זה היה הניסיון הראשון שלי עם הומוסקסואל שהיה מודע שהוא כזה והודה בזה לפני"..."היינו יושבים בבית קפה בטורמולינוס ומסתכלים על הבחורים שעוברים ואני הייתי שואל אותו: 'אתה אוהב את זה או את ההוא?' נהנתי מהחוויה..."


בספרו In My Life משנת 1983 סיפר חברו הקרוב של ג'ון, פיט שוטון, את מה שלטענתו, שמע ישירות מג'ון אחרי החופשה: "ביקרתי את ג'ון אצל הדודה מימי מספר ימים אחרי שובו מספרד. כשהתחיל לספר כמה נהנה שם, שאלתי אותו: 'בילית יפה עם בריאן?' חייכתי וקרצתי לו. ג'ון לא חייך"..."ג'ון אמר: 'למעשה פיט, משהו קרה איתו לילה אחד'. מחקתי את החיוך"..."ג'ון סיפר: 'מה שקרה הוא שבריאן ניסה כל הזמן להתחיל איתי עד שבסוף הורדתי את המכנסיים ואמרתי לו: 'בחייך, בריאן, תדפוק אותי כבר וזהו'. בריאן אמר: 'ג'ון, אני לא עושה דברים כאלה, זה לא מה שאני רוצה'. שאלתי: 'מה אתה רוצה?'. בריאן השיב: 'אני רוצה לגעת בך, ג'ון'. ונתתי לו לאונן לי וזהו זה. סוף הסיפור..."


פול סבר שהסיבה שג'ון נענה להזמנתו של בריאן לצאת איתו לחופשה הייתה מרצונו לחזק את מעמדו כמנהיג הביטלס בעיני הבוס. בשנת 1996 סיפר פול: "בריאן אפשטיין יצא לחופשה בספרד והזמין את ג'ון להצטרף"..."בריאן היה הומו וג'ון חשב שזו ההזדמנות שלו להרשים אותו, שאחרי הכל היה הבוס של הלהקה. אני חושב שבגלל זה הוא יצא לחופשה עם בריאן"..."הוא רצה שבריאן יידע למי עליו להקשיב...". פול סיפר גם שפעם אחת שאל את ג'ון ישירות האם הייתה לו התנסות הומוסקסואלית ותשובתו הייתה: "לא, עדיין לא פגשתי מישהו שהדליק אותי עד כדי כך".


האנטר דייויס, הביוגרף הרשמי של הביטלס, סיפר בספר זכרונותיו בשם The Beatles, Football And Me, משנת 2006, כי ג'ון פעם סיפר לו שהייתה לו התנסות חד פעמית עם בריאן. דייויס אמר שאמנם ג'ון אינו הומו אבל הוא מסוג הטיפוסים שהיה מנסה פעם אחת. מנגד, הסתייג דייויס, ג'ון נטה להגזים ולכן הוא לא ידע אם להאמין לו.


קצת למעלה מחודש לאחר שחזרו מהחופשה, ב-18 ביוני 1963, התקיימה חגיגת היום הולדתו ה-21 של פול בבית דודתו ג'ין, רחוק מעיניי המעריצים. במהלך המסיבה התחיל בוב וולר, הדי.ג'יי של מועדון הקאוורן, להקניט את ג'ון ושאל אותו מה קרה בינו לבין בריאן בחופשה בברצלונה, תוך שהוא מכנה אותה "ירח דבש". ג'ון שהיה שתוי לא המתין רגע והתחיל להפליא בו את מכותיו עד שהפרידו ביניהם. ג'ון סיפר אחר כך שאם לא היו מפרידים ביניהם הוא יכול היה להרוג אותו באותו רגע. התוצאה הייתה שלוולר היה פנס בעין וכמה צלעות שבורות והוא הובהל לבית החולים. אומנם ידוע היה שלג'ון מזג סוער, במיוחד כשהשתכר, וכן שהוא הרביץ לסינת'יה פה ושם, אבל ביטויי אלימות מצדו של ג'ון כמו אלה של אותו יום היו קיצוניים אפילו בשבילו. כעבור מספר ימים הסיפור דווח בצהובון Daily Mirror, שם וולר מצוטט כמי שאומר: "אני לא יודע למה הוא עשה לי את זה. הוא בעט לי בפנים. התחננתי בפניו שיפסיק". בלחציו של בריאן, הפרשה הסתיימה בכך שג'ון התנצל לפני וולר.


השאלה מה קרה בין ג'ון לבריאן בחופשתם המשותפת בברצלונה המשיכה להצית את הדמיון. בשנת 1991 יצא סרט עלילתי בשם The Hours and Times, המתאר, כביכול, את מה שהתרחש ביניהם בחופשה הזו. התסריט דמיוני והוא מספר כי במהלכה, כביכול, שאל ג'ון את בריאן שאלות רבות על מין בין גברים וברגע מסוים שניהם אף התנשקו ונכנסו לאמבטיה ביחד אבל ג'ון נרתע ברגע האחרון ולא התקיים ביניהם שום מגע מיני.


הנה הטריילר של הסרט The Hours and the Times משנת 1991:


ג'ון ובריאן מזמן לא בחיים ומעולם לא ניתן יהיה לדעת מפיהם ובאפן מפורש מה קרה באותה חופשה מפורסמת בברצלונה של 1963.20 views0 comments

Comments


bottom of page