top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

מה אם אמא מרי הייתה זוכה לראות את ההצלחה של בנה פול?


בדיקה מהירה מגלה שכמות המוזיקאים האגדיים שאיבדו את האימהות שלהם בגיל צעיר גדולה בצורה מפתיעה. ביניהם אפשר למנות את בטהובן, טום פטי, בונו, מדונה, ג'ון לנון וכמובן פול מקרטני. לא, אין שום קשר בין המוות של אם בגיל צעיר לכישרון מוזיקלי של בבנה אבל בכל אחד מהמקרים הללו מדובר באימהות שלא זכו לראות את ההצלחה והתהילה של בניהן ובנותיהן. למרות שכל אחד מהמקרים הללו הוא מקרה טראגי, הדרך שבה איבד פול את אמו האהובה הייתה הרסנית במיוחד.


מרי פטרישיה מוהין, בתם של אוון מוהין, סוחר פחם, ושל מרי תרזה מוהין, נולדה ב-29 בספטמבר 1909. למרי היה אח גדול בשם וילף, ואח צעיר בשם ביל ושתי אחיות צעירות, אגנס שנפטרה בגיל שנתיים ואחות נוספת שנפטרה בלידתה יחד עם אמה. מרי הפכה בגיל 14 לאחות בבית החולים Alder Hey Hospital ובגיל 24 לאחות סיעודית בבית החולים Walton Hospital, שם מטופליה כינו אותה "המלאך". באותו זמן, הכירה מרי את ג'ין מקרטני, וכשבאה ערב אוחד לבקר אותה בבית המשפחה, הכירה את אחיה, ג'ים. מאחר ובאותו לילה הייתה פשיטה אווירית של חיל האוויר הגרמני, בילו מרי וג'ים כשהם מצטופפים ביחד עם יתר בני המשפחה במרתף של הבית. ב-15 באפריל 1941 כשמרי הייתה בת 31 וג'ים בן 38, נישאו השניים בכנסיית St Swithins Roman Catholic Chapel.


מרי ילדה את בנה הראשון, ג'יימס פול מקרטני, שנקרא על שם אביו, סבו והסבא רבה שלו, ב-18 ביוני 1942, וקיבלה חדר פרטי בבית החולים Walton Hospital בגלל שמילאה באותו זמן את תפקיד האחות האחראית על מחלקת היולדות. אחרי הלידה וויתרה מרי על המשך עבודתה, וכעבור כשנה וחצי, ב-7 בינואר 1944, ילדה את בנה השני, פיטר מייקל מקרטני. מכיוון שמרי הייתה קתולית, שני בניה הוטבלו כקתוליים אך הם לא נשלחו לבתי ספר קתוליים.


מאחר והמשכורת של ג'ים לא הספיקה, מרי חזרה לעבוד בבית החולים במשרה חלקית. מאוחר יותר, הפכה למיילדת ביתית וכך קיבלה המשפחה דיור מטעם העירייה. בקיץ 1955 מרי החלה לסבול מכאבים בחזה ונטלה מינונים גדולים של ביסודול, שהייתה אבקה נוגדת חומצה. בקיץ שלאחר מכן, נכנס מייקל בן ה-12 יום אחד לחדר השינה של הוריו ומצא את אמו בוכה וזאת לאחר שאובחנה בסרטן השד, מחלה שחזרה ורדפה את פול כשבת זוגו האהובה לינדה אובחנה כחולה באותה מחלה כמעט 40 שנה מאוחר יותר. מרי לא אמרה דבר לבניה עד שאושפזה בבית החולים Northern Hospital, שם היא עברה ניתוח כריתת שד אך מצבה הלך והחמיר. באותו זמן עברו פול ומייקל להתגורר בבית הדודים שלהם ג'ו וג'ואן. ב-31 באוקטובר 1956, כשהבנים התעוררו כדי להתכונן לבית הספר, סיפרה להם הדודה ג'ואן שאמא שלהם נפטרה. מרי הייתה בת 47, פול היה בן 14 ומייקל בן 12. ב-3 בנובמבר 1956 נקברה מרי בבית העלמין Yew Tree Cemetery. כששמע פול על מות אמו, הוא בכה, התפלל שהיא תחזור ואמר "מה נעשה עכשיו בלי הכסף שלה?". פול היה מודע היטב לכך שאמו הייתה המפרנסת העיקרית של המשפחה וחש לא רק חוסר ביטחון לעתידו ללא אמו, אלא גם תהה האם הם יוכלו לשרוד בלעדיה. לאחר מותה של אמו, מצא פול נחמה בגיטרה שהחליף בחצוצרה שאביו קנה לו לאחרונה. על כך סיפר אחיו מייקל:

רק ​​אחרי מותה של אמא, פול התחיל לנגן בגיטרה. זה הפך אצלו לאובססיה. זה פשוט השתלט על חייו. פול איבד את אמא ומצא את הגיטרה


לאורך חייו זכר פול את החוכמה והעצות שאמו נהגה לתת לו על החשיבות לדבר אנגלית מדויקת במבטא ראוי, להתנהג בצורה ראויה ונכונה, לתת ערך לכסף ועוד. כשפול היה ילד צעיר וניסה להתמודד עם מצב מלחיץ או שמחוץ לשליטתו, אמו תמיד הייתה אומרת לו "תן לזה להיות". על סמך הזיכרון הזה כתב פול בשנת 1968 את אחד השירים האייקוניים והאהובים ביותר שלו, Let It Be, שבו הוא מזכיר את אמא שלו כששר mother Mary, ולא את אמא של ישו, כפי שיש כאלה שמאמינים.


אז מה אם אמא של פול הייתה זוכה לראות את ההצלחה והתהילה העולמית של בנה? ממה שאנחנו יודעים על דמותה ואישיותה יש מספר אמירות שאפשר להגיד בהקשר לשאלה הזו בוודאות יחסית גדולה. אפשר להגיד, למשל, שמרי הייתה חשה כזו גאווה על ההישגים היחידים במינם של פול, שלא ניתן היה לתאר אותה במילים. אבל הגאווה הזו לא הייתה רק בגלל שפול הפך למוזיקאי המצליח ביותר בכל הזמנים אלא בגלל האדם שהוא הפך להיות, האופן שבו גידל את ילדיו ואפילו האופן שבו הוכיח שמבחינתו זוגיות לאישה שהוא מאוהב בה נועדה להתקיים "עד שהמוות מפריד ביניהם". אפשר להגיד גם שהיא הייתה מאד אוהבת את לינדה וגם את בת זוגו הנוכחית, ננסי. מנגד, אפשר להגיד שהיא הייתה נוזפת בפול על כך שלא השכיל לחתום על הסכם ממון עם בת זוגו השנייה, הת'ר מיילס.


בכל מקרה, פול הוא מי שהוא הרבה מאד בזכות הדרך שבה גידלה וחינכה אותו מרי, יחד עם ג'ים, שהייתה דרך של עבודה קשה, הקפדה על הפרטים, נחישות ומוטיבציה. כל היתר, הכישרון, היצירתיות והתעוזה לחדש, הן כבר תכונות שפול נולד איתן, וגם אלה בזכות מרי וג'ים.

61 views0 comments

Comentários


bottom of page