top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

כשפול חטף דוח חניה - Lovely Rita

פול מקרטני נוהג לכתוב מדי פעם שירים ובהם שמות של אנשים אמתיים או בדיוניים. בין השירים ובהם שמות אמתיים אפשר להזכיר את Let 'Em In (בו מספר רב של שמות של קרובי משפחה וחברים), Heather (שם בתו החורגת), Martha My Dear (שם כלבתו), Ob-La-Di, OB-La-Da (ובו שמו הפרטי של זמר הרגיי דזמונד דרק) ועוד. אגב, חלק מהשירים עם שמות אמתיים מתייחסים למקומות כגון London Town, Penny Lane ו-Mull Of Kintyre. בין השירים ובהם שמות בדיוניים ניתן לציין את Michelle, Maxwell's Silver Hammer. ויש שיר ובו שם שלא ברור לגמרי האם הוא אמתי או בדיוני: Eleanor Rigby. חלק מהשירים מתבססים על דמויות אמיתיות, גם אם שמם לא מוזכר כגון השיר She's Leaving Home המתבסס על המקרה של הנערה מלני קואו. כזה הוא Lovely Rita, שיר המספר סיפור בדיוני אך מבוסס על דמות לגמרי אמיתית, גם אם שמה לא מופיע בו אלא רק ברמז.


בשנות ה-60 לא היה מקובל לראות באנגליה פקחיות תנועה ממין נקבה וזאת, לעומת ארצות הברית, שם פעלו רבות כאן והן כונו meter maid, מונח שלא היה מוכר באנגליה. אגב, כיום המונח הזה מקובל גם לפקחי תנועה ממין זכר.


מיטה דיוויס הייתה אחת מפקחיות התנועה הבודדות באנגליה באותה תקופה. גברת דייויס טוענת כי היא שימשה השראה לשיר Lovely Rita למרות ששמה אינו מופיע בשיר. מתברר כי בתחילת 1967 פול קיבל קנס חניה של 10 שילינג על כך שחנה את רכבו במקום אסור ברחוב גארדן, סמוך לביתו בשכונת סנט ג'ונס ווד שבלונדון. שמה הפרטי יוצא הדופן של הפקחית דייויס, מיטה, הופיע בדוח שנתנה לפול והוא חשב שזהו שם טוב לשיר ואף שאל אותה אם יש לה התנגדות שישתמש בו. זמן קצר לאחר מכן כתב פול את השיר Lovely Rita.


פול סיפר כי הוא התחיל להלחין את השיר על הפסנתר בביתו של אביו ג'ים בליברפול כאשר מישהו (לא פירט מי) סיפר לו שבארצות הברית מכנים את פקחיות התנועה meter maid. אז הוא נזכר בפקחית מיטה (דייויס) ובמאמר שקרא על פקחית תנועה בארה"ב בשם ריטה. פול מיד ראה את החרוז בין השם ריטה לשם מיטה ולמונח meter (מתוך מיטה מייד) שבאנגלית נשמע מיטה. תחילה חשב שהשיר יהיה שיר שנאה לפקחית תנועה שרשמה דוח אך שינה את דעתו והחליט שהשיר יהיה שיר אהבה לאחת כזו בשם ריטה (או מיטה).


הקלטת השיר, באולפני אבי רוד, החלה בסוף פברואר 1967 ובסוף מרץ גרסת המונו הושלמה וכחודש לאחר מכן גם גרסת הסטיריאו.


חברי להקת הפינק פלויד נכחו באולפני אבי רוד בזמן הקלטת השיר Lovely Rita. מכאן הם קיבלו את הרעיון לקחת את האפקטים שהוקלטו בשיר זה ולהשתמש בהם בקטע האינסטרומנטלי שהופיע באלבום הבכורה שלהם The Piper at the Gates of Dawn. שם הקטע הוא Pow R. Toch H וכאן אפשר לשמוע אותו, כולל האפקטים:


בהקלטות לשיר שהתקיימו ב-7 במרץ 1967 הם שקלו להוסיף קטעי שירה בסגנון הביץ' בויז אך לא עשו זאת. כבדיחה ג'ון הקליט את קולו מתנשף, גונח ונאנח וכן נוספו אפקטים קולים באמצעות מסרק עטוף בנייר טואלט.


הזמר האמריקאי השחור פאטס דומינו הקליט גרסה לשיר הזה בשנת 1968 עבור אלבומו Fats Is Back וגם הוציא אותה כסינגל יחד עם השיר Wait Till It Happens to You בצד ב'. הנה הביצוע של פטס דומינו:

ונחזור לפקחית מיטה דייויס. פול היה אחד יותר מ-200,000 נהגים שקיבלו ממנה דוחות במהלך 20 שנות הקריירה שלה עד שפרשה ב-1985. היא מספרת כי פול הגיע מאחוריה בזמן שהיא נעמדה על יד מכוניתו החונה ורשמה לו את הדוח. הוא ראה שהשם שלה מיטה וצחק ואמר לה שזה שם מתאים לשיר נחמד. והוסיף כי הוא הולך להשתמש בו. השניים פטפטו כמה דקות והוא נסע לדרכו. גברת דייויס העידה כי פול איש מאוד נחמד והוסיפה כי כל פעם שהיא שומעת את השיר היא מסמיקה.


26 views0 comments

Comments


bottom of page