top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

התהילה של הביטלס

היכל התהילה של הרוק'נ'רול נוסד באפריל 1983, כשמקום מושבו בעיר קליוולנד שבאוהיו, ארה"ב. החל משנת 1986, החל המוסד בטקסי כניסתם של מוזיקאים להיכל, ובכך הוא הפך לאחד המוסדות השנויים במחלוקת בעולם המוזיקה, כאשר הביקורת השכיחה ביותר היא כי במשך שנים היה תהליך המועמדות נשלט ע"י מספר אנשים שאינם מוזיקאים, המשקפים רק את טעמם האישי ולא בהכרח את דעת הקהל.


בשנים 1986 ו-1987, נבחרו אמנים שהיו החלוצים של מוזיקת ​​הרוק של שנות ה-50, בין היתר, צ'אק ברי, ליטל ריצ'רד, ג'יימס בראון, ריי צ'ארלס, פאטס דומינו, אוורלי ברדרס, באדי הולי, מאדי ווטרס, סמוקי רובינסון, קארל פרקינס, רוי אורביסון, ריקי נלסון, בי בי קינג, ביל האלי, ארית'ה פרנקלין, בו דידלי, אדי קוקרן, אלביס פרסלי, ועוד. פרסלי נכנס להיכל בטקס שנערך ב-23 בינואר 1986, ובו הקריאו ג'וליאן ושון לנון. מכתב מאביהם, ג'ון, שבו שיבח את מלך הרוק'נ'רול.


הנה ג'וליאן ושון לנון בטקס כניסתו של אלביס פרסלי להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הביטלס

בשנת 1988 נכנסו להיכל התהילה של הרוק'נ'רול דמויות אייקוניות מעולם המוזיקה של שנות ה-60, בין היתר, הסופרימס, בוב דילן, הביץ 'בויז, הביטלס, ועוד.


ב-22 בינואר 1988, נערך במלון Waldorf Astoria Hotel שבניו יורק, טקס כניסתם של הביטלס להיכל, בהשתתפות ג'ורג' הריסון, רינגו סטאר, יוקו אונו, ג'וליאן ושון לנון. באפן מפתיע פול מקרטני לא נטל חלק בטקס ופרסם הצהרה שבה אמר, בין היתר, כי עדיין קיימים הבדלים עסקיים בין חברי הביטלס ולכן היה צבוע מצדו להופיע איתם על אותה במה. מיק ג'אגר נתן את הנאום המרכזי, ושם הטביע את המונח "מפלצת בעלת ארבעת הראשים" בהתייחס לג'ון, פול, ג'ורג' ורינגו. רינגו נתן נאום קצר ומשעשע, והיה ניכר שהוא לקח משהו. ג'ורג', דיבר בצורה מרגשת על ג'ון, יוקו וג'וליאן, הזכירו גם הם בדבריהם את ג'ון, ואילו שון, שהיה באותו זמן בן 12, אמר תודה, אם כי הוא, כך ציין, לא עשה שום דבר למעט לאהוב את הביטלס. הטקס נחתם עם ביצוע של השיר I Saw Her Standing There ע"י ג'ורג', רינגו, בוב דילן, מיק ג'אגר, בילי ג'ואל, ברוס ספרינגטין ואחרים.


הנה הנאום של ג'אגר בטקס כניסתם של הביטלס להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה הנאומים של רינגו, ג'ורג', יוקו, ג'וליאן ושון בטקס כניסתם של הביטלס להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה הביצוע של השיר I Saw Her Standing There בטקס כניסתם של הביטלס להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


ג'ון לנון

ב-19 בינואר 1994 נכנס, ג'ון להיכל התהילה של הרוק'נ'רול, וכך הפך לחבר להקת הביטלס הראשון שנכנס כאמן סולו. פול נשא נאום בצורת מכתב אל ג'ון, שבו הזכיר את דרכם המשותפת. יוקו נשאה דברי תודה, כשלצדה עומד שון.


הנה הנאום של פול בטקס כניסתו של ג'ון לנון להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה נאומה של יוקו בטקס כניסתו של ג'ון לנון להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


פול מקרטני

ב-15 במרץ 1999 נכנס פול להיכל התהילה של הרוק'נ'רול כאמן סולו. הופעתו בטקס הייתה אחת ההופעות הפומביות הראשונות שלו לאחר מותה של בת זוגו, לינדה, כשנה קודם לכן. ניל יאנג נשא נאום שבו גילה שהשיר הראשון שלמד לנגן היה שיר של הביטלס שאמר Give me money, that's all I want', כדבריו. פול אמר דברי תודה ואמר "זה בשבילך, מותק", לזכרה של לינדה, והדבר עורר התרגשות רבה בקרב הקהל. אל פול הצטרפה בתו, סטלה, שלבשה גופיה שעליה נכתב !About Fucking Time. לפני שירד מהבמה קרא פול להכניס את ג'ורג' ואת רינגו להיכל התהילה של הרוק'נ'רול. בסיום הטקס ביצע פול, יחד עם אריק קלפטון, בילי ג'ואל, ברוס ספרינגטין, בונו, ואחרים, את השיר Let It Be. ג'וליאן לנון נכח בטקס.

הנה הנאום של יאנג בטקס כניסתו של פול להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה הנאום של פול בטקס כניסתו להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה ביצוע של השיר Let It Be בטקס כניסתו של פול להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


ג'ורג' הריסון

למרות קריאתו של פול, ג'ורג' הריסון לא זכה להיכנס להיכל התהילה של הרוק'נ'רול כאמן סולו, אלא רק ב-15 במרץ 2004, לאחר מותו. שני חבריו מהרכב העל The Traveling Wilburys, ג'ף לין וטום פטי, נשאו נאומים, ואוליביה ודאהני הריסון, אמרו דברי תודה. בין היתר, הודתה אוליביה לניל אספינל, שנכח בטקס, על תרומתו ללהקת הביטלס וציין שהוא האדם שג'ורג' הכיר הכי הרה שנים בחייו, מאז שהיה בן 13 ועד ליום מותו.


בסוף הטקס, עלה לבמה הרכב שכלל את לין, פטי, דאהני, פרינס, סטיב ווינדווד, ושני חברים נוספים מלהקתו של פטי, The Heartbrakers, וכולם ביצעו את השיר While My Guitar Gently Weeps. הסיפור מאחורי מעורבותו של פרינס בביצוע הזה מעניין במיוחד. ג'ואל גאלן, מפיק הטקס, רצה לכלול את פרינס בהרכב שיבצע את השיר, אך אוליביה התנגדה לכך משום שרצתה שישתתפו בו רק אנשים שעבדו עם ג'ורג'. לבסןף, אוליביה התרצתה, וגאלן יצר קשר עם פרינס, שביקש להאזין מספר פעמים, לשיר While My Guitar Gently Weeps לפני שיחליט. לאחר זמן מה, נתן פרינס את הסכמתו משום שהוא מעריץ של פטי, כך אמר, והרגיש כבוד לנגן יחד איתו. פרינס לא הופיע לחזרות אלא רק כשההרכב עמד לעלות לבמה. לקראת סוף השיר, ביצע פרינס סולו גיטרה מרשים ביותר, להפתעת כולם, שנמשך כ-3 דקות והשאיר את כל הנוכחים באולם והצופים במשדר בטלוויזיה שמוטי לסת. הביצוע הזה הפך לאחד הרגעים המוזיקליים הטובים ביותר.


הנה הנאומים של לין ופטי בטקס כניסתו של ג'ורג' להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה הנאומים של אוליביה ודאהני בטקס כניסתו של ג'ורג' להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה הביצוע של השיר While My Guitar Gently Weeps בטקס כניסתו של ג'ורג' להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


רינגו סטאר

רינגו נאלץ להמתין עד ל-19 באפריל 2015 כדי להיכנס להיכל התהילה של הרוק'נ'רול כאמן סולו. פול נשא נאום, שבו ציין שתמיד יכול היה לסמוך על רינגו בכל שיר שהיה עליו לבצע. רינגו אמר בדברי התודה שלו שסופסוף הוא נכנס להיכל ושהוא אוהב את זה. יוקו, אוליביה וברברה באך, בת זוגו של רינגו, נכחו בטקס, ובסופו ביצע רינגו, פול, סטיבי וונדר, דייב גרוהל, ג'ו וולש, ואחרים, את השיר I Wanna Be Your Man.


הנה הנאום של פול בטקס כניסתו של רינגו להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה דברי התודה של רינגו בטקס כניסתו להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:


הנה ביצוע של השיר I Wanna Be Your Man בטקס כניסתו של רינגו להיכל התהילה של הרוק'נ'רול:35 views0 comments

Comments


bottom of page