top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

השיר ששינה את ג'ורג' לתמיד - Taxman

השיר Taxman הוא לא השיר הראשון שכתב ג'ורג' הריסון אבל הוא השיר הראשון שלו שיכול לעמוד לצדם של השירים שכתב הצמד לנון-מקרטני, ועל כן, קשה להפריז בחשיבותו של Taxman. איך שינה השיר הזה את ג'ורג' לתמיד? מה כל כך מיוחד בו ומה הופך אותו לשיר שגם ג'ון ופול יכולים להתקנא בו?


ג'ורג' כתב את השיר הראשון שלו, Don't Bother Me, שנכלל באלבום With The Beatles מנובמבר 1963, בקיץ 1963, כששכב במיטה בחדר בבית מלון בבורנמונת', מנסה להתאושש לקראת המשך סיבוב ההופעות של הלהקה. מבחינתו, כתיבת השיר Don't Bother Me הייתה ניסיון לבחון את יכולותיו בתחום הזה, וכפי שהתברר, הניסיון עבר בהצלחה. אחרי שסיים את כתיבתו אמר ג'ורג':

לפחות זה הראה לי שאני צריך להמשיך לכתוב, ואז אולי בסופו של דבר אכתוב משהו טוב.


הנה הדמו של השיר Don't Bother Me שהקליט ג'ורג' באותו יום בחדרו במלון:

אחרי השיר Don't Bother Me, המשיך ג'ורג' לכתוב שירים ולהפגין שיפור מתמיד בתחום הזה. ג'ורג' כתב שירים נהדרים, כמו I Need You ו-You Like Me Too Much שנכללו באלבום !Help מאוגוסט 1965, ו-Think For Yourself ו-If I Needed Someone שנכללו באלבום Rubber Soul מדצמבר 1965.


עם זאת, נאלץ ג'ורג' ברוב הפעמים להיאבק על מקומם של שיריו באלבומי הביטלס ועל כך סיפר חברו, בוב דילן, בריאיון משנת 2007:

ג'ורג' הריסון היה צריך להילחם כדי ששיריו ייכנסו לאלבומים של הביטלס, בגלל ג'ון לנון ופול מקרטני. טוב, כל אחד במקומו היה מוצא את עצמו באותו מצב מול שני הענקים האלה. אם לג'ורג' הייתה להקה משלו והיה כותב לה את השירים שלו הוא כנראה היה הופך לכוכב עוד יותר גדול


כאשר הביא ג'ורג' את השיר Taxman, הפותח את האלבום המצוין Revolver מאוגוסט 1966, לא היה ספק שזהו שיר שלא נופל ברמתו מאלה של לנון-מקרטני. עד היום, זהו אחד השירים האהובים על מעריצי הביטלס, הן מבחינה מוזיקלית והן מבחינת המילים הנשכניות. ג'ורג' סיפר על ההשראה לשיר בפרויקט האנתולוגיה:

גיליתי שאני משלם סכומי כסף ענקים לפקיד השומה. עד שאתה סופסוף שמח שהתחלת להרוויח כסף, אתה מגלה שצריך לשלם על זה מס גבוה. באותם הימים שילמנו שיעורי מס של 95%, וזה היה מגוחך כי זה היה כמו לשלם קנס על זה שאתה מרוויח כסף. זו הייתה מכה בכל בריטניה, ולכן כל מי שהרוויח כסף עבר לאמריקה או למקום אחר


אמנם לא שינה השיר Taxman את חוקי המס הדרקוניים בבריטניה אבל הניע שינוי במשחקי הכוחות שבתוך להקת הביטלס, כשהוכיח שג'ורג' הדביק, ככותב שירים, את הפער שהיה בינו לבין הצמד לנון-מקרטני. ג'ון הבין היטב את מצבו של ג'ורג' עד לשיר Taxman ועל כך סיפר בשנת 1980, בריאיון למגזין פלייבוי:

אני זוכר את היום שבו התקשר אלי ג'ורג' וביקש עזרה עם השיר Taxman, שהיה אחד השירים הראשונים שלו. החלטתי לעזור לו כי הוא ביקש ממני. הוא בא אלי ולא לפול, כי ידע שפול לא היה עוזר לו אז. האמת היא שלא באמת רציתי לעזור וחשבתי "הו לא, אל תגיד לי שאני צריך לעבוד על החומרים של ג'ורג'. מספיק לי לעבוד על החומרים שלי ושל פול". אבל מאחר ואהבתי את ג'ורג' ולא רציתי לפגוע בו נעניתי לו אחרי שהתקשר אלי באותו אחר הצהריים ושאל אותי: "האם תעזור לי עם השיר הזה?", פשוט נשכתי את השפתיים ואמרתי לו "בסדר". היינו ג'ון ופול במשך כל כך הרבה זמן, שג'ורג' נותר בצד כי לא היה ממש כותב שירים עד אז


הנה השיר Taxman:


אחרי השיר Taxman הדברים השתנו מבחינתו של ג'ורג' ושיריו התחילו להילקח בחשבון באפן רציני, או לפחות באפן יותר רציני. הוא קיבל מג'ון ופול יותר לגיטימיות להתנסות ולכתוב שירים והדבר נתן לו את הבטחון שהיה כל כך זקוק לו, לכתוב שירים, והתוצאה לא איחרה לבוא, עם שירים נפלאים כמו While My Guitar Gently Weeps, Something ו-Here Comes The Sun.


עם זאת, מעמדו של ג'ורג' בלהקה מעולם לא השתווה לזה של ג'ון ופול, שלמרות הכל המשיכו לדחות את רוב שיריו, מבלי לתת להם את היחס הרציני שהיו ראויים לו. רק כשיצא האלבום המשולש All Things Must Pass, בנובמבר 1970, הוכיח ג'ורג' לעולם שעם השיר Taxman הוא הפך לכותב שירים מוכשר שאי אפשר להמשיך ולהתעלם ממנו.


52 views0 comments

Comments


bottom of page