top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

הסיפור המופלא והאמיתי על המקום המזוהה ביותר עם להקת הביטלס


השבוע ציינו 66 שנה לפתיחת מועדון The Cavern בליברפול שמתהדר בתארים כמו Where it all began, The birthplace of the Beatles, The Beatles played here 292 times, או The most famous club in the world. מצד אחד, מדובר בעוד מועדון ומצד שני מדובר באחד המקומות המזוהים ביותר עם להקת הביטלס, אז הגיע הזמן לספר את הסיפור המופלא האמיתי של מועדון The Cavern.


ההתחלה של כל ההתחלות

משפחת סייטנר הייתה משפחה יהודית בורגנית שהתגוררה ברחוב שבו גרו ג'ון לנון עם דודתו, מימי, אך במרחק של כחצי קילומטר בלבד מביתם. אב המשפחה, ג'ו סייטנר, היה רופא מנתח שעבד בבית החולים David Lewis Northern Hospital בליברפול. בשנת 1956 החלט בן המשפחה, אלן סייטנר בן ה-21 שהיה חובב מושבע של מוזיקת ג'אז, להשקיע את כספי החיסכון שהפקיד אביו כשנולד, בסכום של 400 פאונד, במועדון ג'אז חדש בשם 21 Club, שהיה קרוב למרכז העיר ופעל רק בסופי השבוע.


כעבר זמן החליט אלן שהוא רצה מועדון במיקום יותר מרכזי שיהיה פתוח בכל ימות השבוע ולכן פנה למתווך נדל"ן בשם גלין אוונס שסיפר לו על מרתף בסמטה צרה וחשוכה במרכז העיר שהיה ללא שימוש בשנים האחרונות, אחרי ששנים רבות שימש כמחסן לפירות וירקות, וכעת מוצע למכירה. אלן ניגש לראות את המקום שמיד מצא חן בעיניו משום שהזכיר לו מועדון ג'אז שנהג לבקר בחופשות הקיץ שבהן בילה עם משפחתו בפריז מאז שהיה בן 14, בשם Le Caveau שמשמעותו המערה, שגם הוא היה מרתף בסמטה צרה, בלב הרובע הלטיני. אלן רכש את המקום והעסיק פועלים כדי לפנות את הפסולת שהייתה במרתף, לפרק את קירות התמך מלבנים שנוספו כששימש כמקלט בזמן מלחמת העולם השנייה, ולבנות חדרי שירותים ובמה מעץ. פרט מעניין הוא שהנגר שבנה את הבמה היה הרי האריס, דוד של פול מקרטני שבחתונת בנו, יאן, שהתקיימה במרץ 1958 הופיעו ג'ון, פול וג'ורג' בתור להקת Japage 3.


אלן קיבל רישיון עסק בלי אפשרות למכור בו אלכוהול משום שהוא רצה למשוך קהל של צעירים וממילא בקרבת המרתף פעלו שני פאבים, The Grapes ו-The White Star. בניגוד למה שנוהגים לספר, אלן לא התכוון להפוך את ה-Cavern למועדון ג'אז אלא דווקא למועדון רוק שכן זה היה ז'אנר אהוב על הצעירים, ואף תכנן שבערב הפתיחה יופיע הזמר ביל האלי שעמד להגיע בתחילת 1957 לסיבוב הופעות בבריטניה. בסופו של דבר, הפך אלן את המקום למועדון ג'אז משום שאחרי שבדק ,הבין שבליברפול כמעט ולא היו אז להקות רוק אלא להקות ג'אז או להקות סקיפל.


ב-12 באוגוסט 1956 הגיעה לליברפול להקת ג'אז בשם The White Eagle Jazz Band כדי להופיע במועדון The Temple שפעל במרכז העיר. אחרי ההופעה, ניגש אלן לג'ון קוק, מנהיג הלהקה, סיפר לו שהוא עומד לפתוח מועדון ג'אז והזמין אותם לבוא לראות את המקום. חברי הלהקה הגיעו למרתף וניגנו קצת מוזיקה כדי לבדוק את האקוסטיקה ובכך הפכו ללהקה הראשונה שניגנה במועדון ועוד לפני שנפתח לקהל. אז סיפר להם אלן שהוא מתלבט בין שני שמות, The Crypt, שם שלקח ממועדון שפעל במנצ'סטר ושמשמעותו חלל קבורה, או The Cavern, שם שקיבל בהשראת המועדון בפריז Le Caveau שמשמעותו, כאמור, המערה. חברי הלהקה אהבו את השם The Cavern.


הפתיחה

ב-16 בינואר 1957 נפתח מועדון The Cavern לקהל עם הלהקות Merseysippi Jazz Band, Wall City Jazzmen, Ralph Watmough Jazz Band ו-Coney Island Skiffle Group. ההיענות של הקהל הייתה גבוהה מאד והתור להיכנס השתרך לאורך הסמטה כולה ואפילו המשטרה נאלצה להגיע כדי לשמור על הסדר. בסופו של דבר, רק 652 איש הצליחו להיכנס למועדון שהיה מלא עד אפס מקום, וכ-1,300 איש נשארו בחוץ.


המועדון הפך פופולרי מאד ולמרות שהוא היה תמיד מלא, צפוף, אפוף עשן, ללא אוורור, מסריח מהשירותים ומזיעה ולח עד שהקירות היו מזיעים, הקהל המשיך להגיע. על כן, החליט אלן לקיים בו הופעות בשעות הצהריים כדי למשוך העובדים מהמשרדים והחנויות שברובע העסקים הסמוך ולמכור להם כריכים וקערות מרק כארוחות צהריים. אלן החליט גם לקיים ערבים של מוזיקת סקיפל שהפך לז'אנר מאד נפוץ והתקיימו בכל שבוע שלושה ערבים של ג'אז קלאסי, שלושה ערבים של ג'אז מודרני וערב אחד של מוזיקת סקיפל.


חבר הביטלס הראשון שהיה שם

ב-7 באוגוסט 1957 הופיעה במועדון להקת סקיפל אלמונית בשם הקווארימן, ובה היו חברים ג'ון לנון, לן גריפית', לן גארי וקולין האנטון. פול מקרטני, שהיה חבר חדש בלהקה, לא נכח משום שיצא למחנה קיץ של הצופים באזור האגמים. בניגוד למה שנוהגים לספר, לא הופיעה להקת הקווארימן בהפסקה בין הופעות של להקות ג'אז אלא בערב שנועד למוזיקת סקיפל. יחד עם הקווארימן הופיעו להקות הסקיפל The Deltones, The Demon Five ו-The Darktown Skiffle שהמתופף שלה היה ריצ'י סטארקי, כלומר רינגו סטאר. ההופעה של הקווארימן הושגה אחרי שנייג'ל וואלי שפעל כמנהל הלהקה, שוחח עם ד"ר סייטנר שאתו שיחק גולף במועדון Lee Park Golf Course. בסופו של דבר, סולקו חברי הקווארימן מהמועדון לאחר שביצעו שלושה שירי רוק, Hound Dog, Blue Suede Shoes ו-Come Go With Me ולא רק שירי סקיפל. אז קיבל ג'ון פתק זועם מאלן שבו כתב Cut out the bloody rock ומאז לא הוזמנו הקווארימן יותר למועדון The Cavern. עם זאת, חבר הביטלס הראשון שהופיע במועדון ה-Cavetn היה רינגו סטאר, אז ריצ'י, כשהופע בערב הסקיפל של השבוע הקודם יחד עם להקתו הקודמת, The Eddy Clayton Skiffle Group.


החלפת ידיים

בשנת 1959, כשהסקיפל והרוק'נ'רול הפכו לז'אנרים מאד פופולריים והקהל עבר למועדונים שהתמחו במוזיקה הזו, החל אלן להפסיד כסף, עד שהחליט למכור את המועדון ולעבור ללונדון. ריי מקפול בן ה-32 שעבד במשרד רואי החשבון שטיפל בעסקי המועדון, קנה את המועדון תמורת 2,750 פאונד, שהם כ-62,000 פאונד היום, וב-3 באוקטובר 1959 נערך הערב הראשון תחת ניהולו.


בהתחלה, המשיך המועדון לפעול כמועדון ג'אז אבל ב-25 במאי 1960 קיים ריי את ערב הרוק הראשון ובו הופיעו הלהקות Cass and The Cassanovas ו-Rory Storm and The Hurricanes עם המתופף רינגו סטאר. הערב היה הצלחה גדולה ובהדרגה נערכו יותר ערבים של הופעות רוק במועדון. בניגוד למה שנוהגים לספר, המעבר למוזיקת רוק לא היה בבת אחת וגם בשנות ה-60 נערכו ערבים של ג'אז.


ב-18 באוקטובר 1960 נערכה הופעת הצהריים הראשונה של המועדון שכולה הייתה על טהרת הרוק, אם כי באותו יום לא הייתה שום הופעה אלא הושמעה מוזיקה מתקליטים ובהמשך התקיימו הופעות צהריים של הופעות רוק.


ב-26 באוקטובר 1960 בצהריים הופיעה להקת The Big Three כשבקהל נכח בוב וולר בן ה-34 שעסק בקידום להקות. בוב וולר התלהב מהמועדון ותפס את המיקרופון ואמר "תזכרו, שוכני המערה, מועדון ה-Cavern הוא המרתף הכי טוב בעיר". ריי ראה איך וולר מלהיב את הקהל והציע לו להיות המנחה של הופעות הצהריים וכך עם הזמן, הוא הפך גם למנחה של הופעות הערב.


מאחר והמועדון הצליח בצורה יוצאת מהכלל וקהל רב פקד אותו, החליט ריי להעסיק כשומר ראש, החור בן 29 בשם פאדי דילייני. שמעבר לשמירה על הסדר, הקפיד שהקהל יכבד את קוד הלבוש של המקום. דילייני מילא את התפקיד הזה עד לשנת 1973 כשפרש מעבודתו.


הפעם הראשונה והפעם האחרונה של הביטלס

בתחילת 1961 התקשרה מונה, אמו של המתופף של הביטלס, פיט בסט, לריי והציעה לו שהביטלס, שלאחרונה חזרו מהביקור הראשון שלהם מהמבורג, יופיעו במועדון ה-Cavern. במקרה, גם בוב וולר סיפר לו שנכח בסוף דצמבר 1960 בהופעה יוצאת מהכלל של להקה לא מוכרת בשם הביטלס והמליץ לו להחתים אותם להופעות במועדון. כך, הופיעו הביטלס לראשונה במועדון ה-Cavern ב-9 בפברואר 1961 בין השעות 12:00 ל-14:00 בצהריים תמורת 5 פאונד, שהם כ-115 פאונד היום. מאחר והביטלס לבשו מכנסי ג'ינס ומעילי עור, בניגוד לקוד הלבוש של המועדון, ביקש ריי מבוב וולר לומר לחברי הביטלס לא להגיע שוב ככה ותגובתו של ג'ון הייתה "מי לעזאזל הוא חושב שהוא, שיגיד לנו איך להתלבש?".


ב-21 במרץ הופיעו הביטלס בפעם הראשונה בהופעת ערב במועדון, אך רק כלהקה אורחת של להקת The Blue Genes. בקהל התרעמו מעריצי הביטלס ודרשו הופעה שלמה. ב-14 ביולי 1961, אחרי ששבו מהביקור השני בהמבורג, הופיעו הביטלס במועדון ה- Cavern לבושים בבגדי עור והקהל יצא מדעתו. באותו ערב הופיעו גם הלהקות White Eagle Jazz Band ו-Ian and The Zodiacs. מאז החלו הביטלס להופיע באפן קבוע במועדון בימי שני, רביעי ושישי בצהריים, ובימי רביעי בערב, וכן באפן מזדמן בימים אחרים.


ב-9 בנובמבר בצהריים הגיע למועדון בריאן אפשטיין מלווה בעוזרו, אליסטר טיילור, כדי לראות בפעם הראשונה את להקת הביטלס. בעקבות זאת, התקיימה ב-5 בדצמבר 1961, אחרי שסיימו את הופעת הצהריים שלהם, פגישה בין בריאן לבין חברי הביטלס, שהגיעו מלווים בבוב וולר, בפאב The Grapes, שם הציע להם בריאן להיות המנהל שלהם.


ב-22 באוגוסט 1962 הוקלטו הביטלס במועדון ה-Cavern כשהם מבצעים את השירים Some Other Guy ו-Kansas City, עבור תכנית טלוויזיה Know The North של רשת Granada, וזו הייתה ההופעה הטלוויזיונית הראשונה של הלהקה. כעבור כחודש וחצי, ב-7 באוקטובר, השמיע וולר במהלך הופעת צהריים של הביטלס, בפעם הראשונה את הסינגל הראשון, Love Me Do, שיצא יומיים קודם.


הנה הופעה הטלוויזיונית הראשונה של הביטלס:

ב-3 באוגוסט 1963 הופיעו הביטלס בפעם האחרונה במועדון תמורת 300 פאונד, שהם כ-6,780 פאונד היום, כשהקהל הוגבל ל-500 איש. באמצע ההופעה חלה הפסקת חשמל ועד ואז ביצעו ג'ון ופול בגיטרות אקוסטיות קטע אינסטרומנטלי בשם When I'm 64. בריאן, שהיה מעוניין שמרכז פעילותם של הביטלס יהיה בלונדון, הסכים להופעה הזו, אחרי שהקודמת התקיימה כחצי שנה קודם, רק משום שהביטלס ממילא הגיעו לליברפול בגלל מחויבות חוזית אחרונה שהייתה להם להופיע באולם Grafton Rooms. בניגוד למה שנהוג לספר אין תיעוד שהביטלס הופיעו במועדון ה-Cavern על פני 292 פעמים אלא 275 בלבד.


אחרי הכל

בתחילת שנת 1966 צבר ריי חובות כבדים שאילצו אותו לסגור את מועדון ה-Cavern ולכן נעשו פניות רבות לחברי הביטלס ולבריאן כדי לבקש סיוע כספי על מנת שהמועדון לא ייסגר אבל ככל הידוע הם מעולם לא השיבו ולא סייעו. ב-27 בפברואר נערכה ההופעה האחרונה במועדון בהשתתפות להקות רבות, אחת מהן הייתה Rory Storm and The Hurricanes אבל בלי רינגו כמובן. לפנות בוקר התבצרו כ-100 צעירים במועדון וחסמו את הכניסה באמצעות כיסאות ושרו We Shall Not Be Moved אבל בשעה 13:00 התערבה המשטרה ופינתה אותם. אז יצאו הצעירים למצעד מחאה בעיר כשהם נושאים שלטים שבהם נכתב Save the Cavern. ב-5 במרץ נערך טקס ובמהלכו דקת דומיה בפתח המועדון וכן הונחו זרים. נציגות של צעירים נפגשה עם ראש הממשלה, הארולד ווילסון, שהיה יליד ליברפול והגישו 5,000 חתימות של צעירי העיר שביקשו סיוע ממשלתי כדי לפתוח את המועדון. בסופו של דבר, נמכר המועדון ב-18 באפריל ע"י כונס נכסים לג'ו דייווי שהתחייב לפתוח אותו בדיוק כמו שהיה. ב-23 ביולי בשעות הצהריים נפתח The Cavern מחדש בהשתתפות ראש הממשלה, שקיבל כמתנה מקטרת עשויה מהעץ של הבמה המקורית. ב-25 באוקטובר 1968 ערך פול ביקור סודי במועדון יחד עם לינדה, כשלהקת The Curiosity Shoppe עשתה בו חזרות.


מועדון ה-Cavern החליף מספר בעלים במשך השנים עד שב-31 בדצמבר 1971 הוא הופקע, יחד עם מבנים סמוכים, ע"י חברת הרכבות הממשלתית British Rail כדי לבנות מעברי אוורור לרכבת התחתית של ליברפול. בניית המעברים נדחתה והמועדון המשיך לפעול עד שב-27 במאי 1973 הוא נסגר וכעבור שבוע נהרס ע"י חברת הרכבות, כשהלבנים המקוריים נשמרו במחסן בעיר. בשנת 1977 הודיעה חברת British Railשלא ייבנו מעברי האוורור, כך שהריסת המועדון הייתה לשווא והמקום הפך למגרש חניה. הבעלים של המועדון פתחו מועדון בשם The New Cavern שפעל מול המקום שבו היה המועדון המקורי אבל האווירה בו לא הייתה דומה, שכן מדובר היה במקום מאד גדול שהכיל עד 2,000 איש. המועדון החדש נחל כישלון ונמכר לבעלים חדשים ששינו את שמו ל-Eric's. ב-7 בדצמבר 1981 פורסמה תכנית לבנות מחדש את המועדון The Cavern במקום המקורי אבל מכיוון שבינתיים העבירה חברת הגז צינורות במקום, הדבר לא התאפשר וכך נבנה בשנת 1982 בעזרת 15,000 מהלבנים המקוריים מועדון חדש בשם The Cavern שבמרחק של כ-25 מטרים מהמקום המקורי. למרות שהמועדון החדש היה גדול פי 2 מהמקורי ועמוק הרבה יותר, הוא שמר על צורת המועדון המקורי והצליח להחיות את האווירה שהייתה בו ועד היום הוא משמש מקום עלייה לרגל למאות אלפי תיירים. באוגוסט 1983 נמכרו 5,000 מהלבנים המקוריים של המועדון במחיר של 5 פאונד כל אחד כדי לממן מיניבוס לבית היתומים Strawberry Field. היום ניתן לרכוש לבנה מקורית במחיר של 300 פאונד. במשך השנים הופיעו במועדון להקות וזמרים רבים וביניהם The Rolling Stones, The Yarbirds, The Hollies, The Kinks, Black Sabbath, Queen, The Who, אלטון ג'ון, אדל, רוד סטיוארט, סטיבי וונדר ורבים אחרים.


ב-14 בדצמבר 1999 ערך פול מקרטני הופעה במועדון המשוחזר, יחד עם דייוויד גילמור, יאן פייס ומיק גרין כדי לקדם את האלבום Run Devil Run וב-26 ביולי 2018 הוא שוב הופיע במועדון המשוחזר והפעם כדי לקדם את האלבום Egypt Station.41 views0 comments

Comments


bottom of page