top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

המרגל שחזר מהכפור - Back in the USSR

בין פברואר לאפריל 1968 שהו הביטלס ברישיקש שבהודו (חלקם נשארו שם תקופה קצרה יותר) וכתבו שם עשרות שירים, ורובם נכללו באלבום הלבן.


מאחר ובתקופה זו החל להתפתח ג'אנר חדש במוזיקה, הרוק הכבד, ולהקות אהובות במיוחד על חברי הביטלס, כמו The Jimi Hendrix Experience ו-Cream, עסקו בה, חשב פול שגם הביטלס מסוגלים לכתוב שירי רוק כבד טובים.

הנה השיר Sunshine Of Your Love משנת 1968 של להקת Cream:


הנה השיר Foxey Lady משנת 1968 של להקת The Jimi Hendrix Experience:


על רקע זה, לא מקרה שהשיר הראשון שפותח את התקליט הראשון באלבום הלבן משנת 1968 הוא Back in the USSR. הנה:


ולא במקרה השיר הראשון שפותח את התקליט השני באלבום הלבן הוא Birthday. הנה:


ויש עוד אחד, השיר השישי בתקליט השני באלבום הלבן הוא Helter Skelter. הנה:


כאשר פול התחיל לגבש את הרעיון שמאחורי השיר Back in the USSR הוא נזכר בקמפיין שניהל באותה תקופה הרולד ווילסון, ראש ממשלת בריטניה, שבמקרה היה יליד ליברפול, לקידום התעשייה המקומית בבריטניה. הסלוגן של הקמפיין היה I'm Backing Britain (אני מגבה את בריטניה) ואפילו נכתב שיר בשם זה בביצוע ברוס פורסיית'. הנה:


הנה כתבה בטלוויזיה על הקמפיין I'm Backing Britain:


פול החליט, בהשראת הקמפיין I'm Backing Britain, לכתוב שיר ששמו יהיה I'm Backing the UK.


מקור השראה נוסף שהיה לפול היה השיר של צ'אק ברי, Back In the USA משנת 1959. הנה:


השיר Back In the USA מספר על חייל אמריקאי שמוצב מעבר לים וחוזר לארצות הברית. מאחר והנושא היה מאד אמריקאי, החליט פול שהנושא של השיר שלו יהיה הפוך: על מרגל סובייטי שמוצב בארצות הברית וחוזר לברית המועצות.


בוקר אחד הגיע פול לארוחת הבוקר המשותפת באשרם של רישיקש והתיישב על יד מייק לאב מלהקת The Beach Boys וניגן לו את השיר Back In the USSR שעדיין לא היה גמור. מייק הציע לפול שהשיר ידבר גם על געגועים לבנות מבברית המועצות.


וכך פול הוסיף את השורות הבאות:

Well the Ukraine girls really knock me out

They leave the West behind

And Moscow girls make me sing and shout

That Georgia's always on my mind.

ובכן, הבנות מאוקראינה באמת מדהימות אותי

הן משאירות את המערב מאחור

ונערות ממוסקבה גורמות לי לשיר ולצעוק

שגיאורגיה תמיד נמצאת במחשבותיי


כנראה בגלל מייק לאב, שהיה, כאמור, חבר בלהקת The Beach Boys, המוזיקה שמלווה את השורות הללו, נכתבה בהשראת השיר California Girls משנת 1965. הנה:


פול עשה גם הומאז' לשיר Georgia On My Mind של הוג קמייקל וסטיוארט גורל משנת 1930, ושביצע ריי צ'ארלס בשנת 1960, ובו שתי השורות הבאות:

Just an old sweet song Keeps Georgia on my mind

רק שיר מתוק וישן משאירות את גיאורגיה במחשבותיי


מכאן כתב פול בשיר Back In the USSR את השורה:

That Georgia's always on my mind

שגיאורגיה תמיד נמצאת במחשבותיי


בשיר Georgia On My Mind הכוונה למדינה ג'ורג'יה שבארצות הברית, ואילו בשיר Back In the USSR הכוונה לרפובליקה גיאורגיה שבברית המועצות, אז כונתה גרוזיה.


הנה השיר Georgia On My Mind בביצוע הוגי קרמייקל משנת 1930:


הנה השיר Georgia On My Mind בביצוע ריי צ'ארלס משנת 1960:

בסוף מאי 1968 התכנסו כל ארבעת חברי הביטלס בביתו של ג'ורג' הריסון באשר והקליטו הקלטות דמו של כל השירים שכתבו ברישיקש, וביניהם של השיר Back In the USSR. בהקלטה הזו המילים של השיר Back In the USSR עדיין לא היו מגובשות. למשל, במקום השורה שבגרסה הסופית:

Man I had a dreadful flight

הייתה לי טיסה איומה


פול שר בהקלטת הדמו:

Man I had a awful flight

הייתה לי טיסה נוראה


דוגמה נוספת הן השורות הבאות שבגרסה הסופית אבל עדיין לא הופיעו בהקלטת הדמו:

Show me round your snow peaked mountains way down south

Take me to your daddy's farm

Let me hear your balalaika's ringing out

Come and keep your comrade warm.

תראי לי את ההרים המושלגים שלך בדרך דרומה

קחי אותי לחווה של אבא שלך

תני לי לשמוע את הבלליקות שלך מצלצלות

בואי ושמרי על החבר שלך חם


הבדל נוסף הוא שבהקלטת הדמו השיר מבוצע בסולם נמוך יותר מאשר בגרסה הסופית, וכן קיימים הבדלים נוספים שניתן לשמוע בגרסת הדמו:


פול, ג'ון וג'ורג' הקליטו את השיר Back In the USSR ב-22 וב-23 באוגוסט 1968. ביום הראשון, כשהלהקה עשתה חזרות על השיר, עזב רינגו את האולפן ואת הלהקה, על רקע הביקורות מצדו של פול על האופן שבו תופף בשיר הזה, והמתיחות הכללית ששררה בקרב הלהקה. פול, ג'ון וג'ורג' המשיכו בהקלטת השיר באותו יום ורוב התיפוף נעשה ע"י פול, עם תוספות של ג'ון ושל ג'ורג'. לטובת אפקט המטוס הפותח את השיר נעשה שימוש בהקלטה שהייתה באולפני EMI של מטוס מסוג Viscount ממריא משדה התעופה של לונדון ונוחת בו.


כאשר השיר יצא, אגודת ג'ון ברץ', ארגון ימני קיצוני שפעל בארצות הברית, האשים את הביטלס בקידום רעיונות קומוניסטיים, ובמיוחד הרגיזה אותם השורה:

You don't know how lucky you are, boys

אתם לא יודעים עד כמה אתם בני מזל, בחורים

השיר Back In the USSR הפך לאחד השירים האהובים ביותר בקרב מעריצי הביטלס בברית המועצות, שנחשפו אליו דרך תקליטים מוברחים והדפסות של תקליטים של הביטלס על גבי צילומי רנטגן, כדי לעקוף את האיסור הממשלתי להאזין למוזיקה מהמערב בכלל ושל הביטלס בפרט.


ב-25 ביוני 1976, הוציאה חברת EMI סינגל לקידום אלבום האוסף Rock 'n' Roll Music משנת 1976, ובו בצד א' השיר Back In the USSR ובצד ב' השיר Twist And Shout. כמובן שהשיר Back In the USSR נכלל באלבום Rock 'n' Roll Music שיצא באותה שנה. ב-6 בדצמבר 1982 הוציאה חברת EMI אוסף בשם The Beatles Singles Collection, ובו הסינגל עם השיר Back In the USSR.


ב-4 ביולי 1984, במסגרת קונצרט של להקת The Beach Boys שנערך בוושינגטון לרגל יום העצמאות האמריקאית, הם ביצעו את השיר Back In the USSR, כאשר רינגו סטאר מצטרף אליהם. הנה:


ב-31 באוקטובר 1988 הוציא פול אלבום בשם CHOBA B CCCP, שיצא באמצעות חברת התקליטים הסובייטית "מלודיה", בשלהי ברית המועצות, כאשר מיכאיל גורבצ'וב התיר להוציא באפן רשמי מוזיקה מערבית, כולל זו של הביטלס (העלאתי פוסט נפרד על הביטלמניה בבריה"מ). פירושו של שם האלבום הוא Back In the USSR ברוסית, אבל השיר הזה לא נכלל בו.


הפעם הראשונה שפול מקרטני ביצע את השיר Back In The USSR בהופעה היה ב-5 במרץ 1990 בטוקיו, יפן. השיר נכלל באלבומים Tripping The Live Fantastic ו-Tripping The Live Fantastic: Highlights משנת 1990. הנה ההקלטה של ההופעה:


במהלך הופעתו ההיסטורית בכיכר האדומה במוסקבה, שנערכה ב-24 במאי 2003 והונצחה ב-DVD בשם Paul McCartney in Red Square משנת 2005, ביצע פול את השיר Back In the USSR. הנה:


גם באלבום Love משנת 2006, ישנה גרסה של השיר Back In the USSR. הנה השיר מתוך המופע בלאס וגאס:


13 views0 comments

Comments


bottom of page