top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

המחווה של פול למקום שבו מצא שקט - Mull of Kintyre

המקום המכונה Mull of Kintyre הוא הקצה הדרומי של חצי האי Kintyre Peninsula, והוא מרוחק רק בכ-18 ק"מ מהחווה High Park Farm, שבבעלותו של פול מקרטני מאז יוני 1966. החווה סמוכה לעיירה Campbeltown ושימשה מקום מקלט עבור פול, בכל פעם שחיפש מקום של שקט, ובמיוחד באוקטובר 1969, כאשר הסתגר בה עם לינדה, בת זוגו, ושתי בנותיהם. אז היו אלה ימי התפרקותה של להקת הביטלס לרסיסים ולפול היה קשה במיוחד להתמודד עם זה. השיר Mull of Kintyre אינו היחיד שבו עושה פול מחווה למקום שבו נמצאת חוותו. בספטמבר 1997 יצאה יצירתו הקלאסית, Standing Stone, על שם אבן פרהיסטורית מפורסמת שעומדת בקרבת המקום.


פול וחבר להקת ווינגס, דני ליין, כתבו את השיר Mull of Kintyre אחר הצהריים אחד הימים של שנת 1974, כשהם שואבים השראה ממראה יופיו של המקום שעל שמו קרוי השיר. זאת, בעודם לוגמים מבקבוק וויסקי טוב שהביאו אתם.


הנה דמו של השיר Mull of Kintyre משנת 1974, כשפול מלווה את עצמו בפסנתר (האזינו מהדקה 6:00):


הנה דמו מאוחר יותר של השיר Mull of Kintyre, כשפול מלווה את עצמו בגיטרה אקוסטית:


באוגוסט 1977 הוקלט השיר באולפן ההקלטות Spirit of Ranachan Studio שבחווה של פול. לצורך ההקלטות, גייס פול את תזמורת חמת החלילים של העיירה הסמוכה, Campbelltown Pipe Band, שהוסיפה לשיר נופך סקוטי מיוחד. פול לא חשב שיש לשיר Mull of Kintyre ערך מסחרי של ממש וסבר שאין סיכוי שיהפוך ללהיט, אלא שנגני תזמורת חמת החליליות אמרו לו אחרת. כך סיפר פול:

כשסיימנו להקליט את השיר Mull of Kintyre, כל הנגנים בתזמורת חמת החלילים אמרו לי שזה חייב למאת כסינגל. זה בעצם קרה בזכותם, באמת. אני חשבתי שהשיר יותר מדי לא מסחרי מכדי להוציא אותו בתור סינגל, כי מצופים ממך שתביא שיר שימצא חן בעיניי ההמונים. אבל הנגנים אמרו שהמהגרים הסקוטיים שבכל רחבי העולם ממש יאהבו אותו, ואני חשבתי "טוב, נניח, אבל אולי אין כל כך הרבה מהגרים סקוטיים בעולם". גם אחרי כמה סיבובי בירה הם המשיכו להגיד לי שזה חייב לצאת כסינגל


בסופו של דבר, הוחלט להוציא את Mull of Kintyre כסינגל של להקת ווינגס לקראת חג המולד של שנת 1977. זו הייתה בחירה מאד לא שגרתית, שכן מדובר בשיר לא אופייני לשירי חג המולד. זה היה הסינגל הראשון של להקת ווינגס מסוג double-A, כשבצד השני נכלל השיר Girl's School שקיבל השראה ממקור שונה לגמרי: ממודעות פרסומת שראה פול בעיתונים לסרטי פורנו.


הנה השיר Girl's School:


השיר Mull of Kintyre יצא ב-7 בנובמבר 1977, תחת זכה הקרדיט מקרטני-ליין, והצליח הרבה מעבר לציפיות. הסינגל טיפס למקום הראשון במצעד הפזמונים הבריטי ונשאר שם למשך תשעה שבועות, והפך לסינגל המצליח ביותר של להקת ווינגס, ולסינגל הראשון בבריטניה שמכר מעל שני מיליון עותקים, יותר מכל סינגל שהוציאו הביטלס. הסינגל המשיך להחזיק בתואר "הסינגל הנמכר ביותר בבריטניה" עד שבשנת 1984, כאשר תפס את מקומו השיר ?Do They Know It's Christmas של הרכב העל Band Aid. עם זאת, הסינגל Mull of Kintyre הוא עד היום הסינגל הבריטי שהכנסותיו לא נועדו לצדקה (לעומת ?Do They Know It's Christmas), שמכר הכי הרבה עותקים.


מאחר והנגנים של התזמורת Campbelltown Pipe Band הסתפקו בעמלה הנמוכה, הנקבעת ע"י איגוד המוזיקאים הבריטיים, תמורת השתתפותם בהקלטת השיר, עורר הדבר ביקורת ציבורית רבה כלפי פול. בעקבות זאת, הוא שלח לכל אחד מחברי התזמורת המחאה על סך 200 פאונד. מנצח התזמורת, טוני וילסון, אמר בשנת 1978:

כל הנגנים גאים להשתתף בהקלטת השיר Mull of Kintyre. פול מקרטני הוא גאון והשיר עשה פלאים עבור חצי האי Kintyre Peninsula. אנחנו לא מקבלים תמלוגים מהשיר אלא רק את השכר שלנו כמוזיקאים עבור העבודה שלנו. אנחנו פשוט עשינו את העבודה שלנו, ועל זה שילמו לנו וזהו זה

בעקבות הצלחת השיר Mull of Kintyre, קיבלה התזמורת Campbelltown Pipe Band תשומת לב גדולה מכל רחבי העולם, דבר שאפשרה לה להפיץ את המוזיקה שלה, כך שיצא מכך נשכרת ויותר. בנוסף, נרשמה עלייה עצומה של מבקרים בחצי האי Kintyre Peninsula והדבר הביא לשגשוג של הכלכלה המקומית, וגאווה גדולה לתושבים המקומיים. מכאן, שאחרי חצי האי Kintyre Peninsula המרוחק העניק לפול מקום מקלט שבו מצא שקט ושלווה ברגעים שהיה זקוק להם, הצלחת השיר Mull of Kintyre אפשרה לו סוף סוף להחזיר לאזור ולתושביו תמורה ראויה.

הנה שלוש הגרסאות של קליפים שהופקו לשיר Mull of Kintyre:

הנה הגרסה הראשונה:


הנה הגרסה השנייה:


הנה הגרסה השלישית - מתוך התכנית Mike Yarwood Christams Show 1977:
7 views0 comments

Commentaires


bottom of page