top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

ההופעה הגדולה ביותר ב-Shea Stadium

בין ה-13 ל-31 באוגוסט 1965, ערכו הביטלס את הביקור השלישי שלהם בצפון אמריקה, ובמהלכו קיימו 14 הופעות בארצות הברית ו-2 הופעות בטורונטו שבקנדה. הביטלס ערכו חזרות לקראת סיבוב ההופעות הזה, ב-25 ביולי 1965, בלונדון. ב-13 באוגוסט 1965, בשעה 21:30, נחתו הביטלס בשדה התעופה קנדי שבניו יורק, ומשם הוסעו למלון ווארוויק, בו כל קומת ה-33 הועמדה לרשותם, עד בתום שהותם במלון, ב-17 באוגוסט.


ב-15 באוגוסט 1965, הופיעו הביטלס באצטדיון The William A. Shea Municipal Stadium, של קבוצת הבייסבול הניו יורקית, Mets. ההופעה אורגנה ע"י האמרגן המקומי היהודי, סיד ברנשטיין, והיא הייתה ההופעה הגדולה ביותר שנערכה עד אז, מבחינת מספר רוכשי הכרטיסים, שהגיע ל-55,600 איש. רק ב-5 במאי 1973 שברה להקת Led Zeppelin את השיא, כאשר הופיעה בפני 56,000 רוכשי כרטיסים באצטדיון Tampa Stadium, שבפלורידה. מיק ג'אגר, קית' ריצ'רדס, ואמרגן להקת הרולינג סטונס, אנדרו לוג אולדהם, צפו בהופעה, כמו גם השחקנית לעתיד, מריל סטריפ, בת ה-16, שנקלטה במקרה, בעדשת מצלמת רשת הטלוויזיה CBS. כדי לשמור על הסדר נכחו בזמן הופעת הביטלס 2,000 אנשי ביטחון. הרעיון המקורי היה להטיס אותם במסוק ישירות למרכז האצטדיון, אבל הדבר לא אושר ע"י רשויות העיר ולכן הסתפקו הביטלס בטיסה במסוק מסוג Boeing Vertol 107-II של חברת New York Airways, עד לגג הבניין World's Fair שברובע קווינס, ומשם הם הוסעו בוואן משוריין של חברת Wells Fargo. הביטלס לבשו חולצות בסגנון צבעי, וענדו בהן סיכות של חברת Wells Fargo, שקיבלו מעובדי החברה.


לפני הביטלס הופיעו מספר מבצעים:

הזמרת ברנדה הולוואיי ולהקת King Curtis Band

להקת Sounds Incorporated

הזמר קילר ג'ו פירו ולהקת The Discothèque Dancers

להקת The Young Rascals

להקת Cannibal and The Headhunters

לקראת ההופעה של הביטלס, הכריז עליהם אד סאליבן באלו המילים:

עכשיו, גבירותיי ורבותיי, מכובדים ע"י ארצם, מעוטרים ע"י המלכה, אהובים כאן באמריקה, הנה הם הביטלס!

בשעה 21:16 רצו הביטלס לעבר הבמה, עליה ביצעו 12 שירים במשך 30 דקות:

Twist and Shout

She's a Woman

I Feel Fine

Dizzy Miss Lizzy

Ticket to Ride

Everybody's Trying to Be My Baby

Can't But Me Love

Baby's in Black

Act Naturally

A Hard Day's Night

Help!

I'm Down


בשיר האחרון, I'm Down, אלתר ג'ון עם מרפקיו על האורגן וזאת, משום שמעולם לא ניגן באורגן את השיר הזה. ניכר היה שבמהלך ההופעה היו הביטלס תחת השפעה כבדה של מריחואנה והם צחקו ביניהם ללא הרף.


מאחר ומערכת הרמקולים החדשה שסיפקה להם חברת Vox, בעוצמת 100 וואט, במקום המערכת הרגילה שעוצמתה 30 וואט, לא הייתה חזקה מספיק, נאלצו הביטלס להיעזר במערכת הרמקולים של האצטדיון, שמשמשת את הכרוז במהלך משחקי הבייסבול. הבמה הייתה במה רגילה במונחים של הימים ההם ובוודאי קטנה מאד במונחים של הופעות בסדר גודל כזה היום, והקהל התקשה לראות אותם, חלק מהצופים נעזרו במשקפות שהביאו מביתם, ולשמוע אותם. באנתולוגיה מתאר זאת היטב רינגו כשהוא אומר:

מה שאני הכי זוכר מההופעה זה שהיינו כל כך רחוקים מהקהל...וכל מה שהם עשו היה לצרוח...כל אחד צרח.


בתום ההופעה רצו הביטלס בחזרה לרכב המשוריין של חברת Wells Fargo והוחזרו למלון, שם בילו את הערב וחלק מיום המחרת עם בוב דילן.


ההופעה באצטדיון Shea Stadium צולמה ע"י 12 מצלמות ועל בסיס הצילומים האלה הופק סרט באורך 50 דקות בשם The Beatles at Shea Stadium, שממנו הושמטו שני שירים: She's a Woman ו-Everybody's Trying to Be My Baby. בגלל צרחות הקהל נאלצו הביטלס להקליט שוב את רוב השירים, ב-5 בינואר 1966, באולפני CTS שבלונדון. השיר Twist and Shout שולב בסרט מתוך הקלטה של הופעתם ב-Hollywood Bowl, שהתקיימה בלוס אנג'לס, ב-29 באוגוסט 1965, והשיר Act Naturally נלקח מהאלבום !Help, לאחר שהקצב שלו הואץ כדי שיתאים לביצוע של רינגו בהופעה. הסרט הוקרן לראשונה ב-1 במרץ 1966, בשעה 20:00, ברשת הטלוויזיה הבריטית BBC1, ובטלוויזיה האמריקאית, ב-10 בינואר 1967, בשעה 19:30. במהלך השנים הופץ הסרט בבוטלגים, כולל גרסה עם הצליל המקורי של ההופעה. קטעים מהסרט שולבו בפרויקט האנתולוגיה, וב-15 בספטמבר 2016, במקביל לסרט של רון האוורד, The Beatles: Eight Days A Week, יצאה לאור גרסת רימסטרד בת 30 דקות של הסרט.


שנה לאחר ההופעה ההיסטורית, ב-23 באוגוסט 1966, הופיעו הביטלס שוב באצטדיון Shea Stadium, אך הפעם נותרו 11,000 כרטיסים ללא רוכשים.


הנה הסרט The Beatles at Shea Stadium:

הנה מריל סטריפ בת ה-16 כפי שצולמה במקרה ע"י רשת הטלוויזיה CBS:


ב-18 ביולי 2008 הופיע פול מקרטני באצטדיון Shea Stadium, במסגרת הופעה של בילי ג'ואל. פול ביצע עם ג'ואל שני שירים: I Saw Her Standing There ו-Let It Be. במהלך ההופעה ביצע בילי ג'ואל גם את השיר A Hard Day's Night. לכבוד ההופעה של הביטלס משנת 1965, ענד פול סיכה של חברת Wells Fargo.


הנה הביצוע של I Saw Her Standing There:


הנה הביצוע של Let It Be:


בין אוקטובר 2008 לפברואר 2009 נהרס האצטדיון Shea Stadium.


31 views0 comments

Comentários


bottom of page