top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

הביטלס לא הופיעו בפסטיבל וודסטוק

בסוף השבוע של ה-15 עד ה-17 באוגוסט 1969 התקיים פסטיבל המוזיקה המפורסם וודסטוק, אירוע שהבטיח שלושה ימים של שלום ומוזיקה. שמו הרשמי של הפסטיבל היה The Woodstock Music & Art Fair - An Aquarian Exposition, והוא נערך בהשראת פסטיבל הפופ מונטריי שהתקיים בין ה-16 ל-18 ביוני 1967. היזמה לפסטיבל הייתה של אנשי העסקים ג'ון רוברטס וג'ואל רוזנמן, המפיק המוזיקלי ארטי קורנפלד, והאמרגן מייקל לאנג. הקבוצה הקימה את חברת Woodstock Ventures, בתחילת שנת 1969, והחלה בשתי המשימות החשובות ביותר: הזמנת סדרה מרשימה של אמנים שיופיעו בפסטיבל ומציאת אתר לאירוע.


המארגנים חיפשו שטח גדול בסביבות העיירה וודסטוק שבמדינת ניו יורק, אשר הפכה למותג מאז שבוב דילן עבר להתגורר בקרבתה, אך לא הצליחו למצוא מקום מתאים. הם הרחיבו את רדיוס החיפושים אך גם כשנמצא מקום שנראה מתאים, בקרבת העיירה וולקיל, הם נתקלו בהתנגדות עזה מצד התושבים. בסופו של דבר, נמצא מקום אידאלי בשטח שהיה שייך לחוות המחלבה של של מקס יסגור בעיירה בתאל שנתן את הסכמתו לעניין, ובכך הפך לגיבור הפסטיבל.


רשימת האמנים שיופיעו התמלאה, והפסטיבל החל לקבל תהודה במודעות בעיתון וברדיו, והכרטיסים החלו להימכר במחירים שנעו בין 18 ל-24 דולר לשלושת הימים. אולם, המארגנים לא הצליחו לסיים בזמן את התקנת השערים והגדרות סביב השטח. משום כך, ומשום שכבר יומיים לפני תחילת הפסטיבל, החלו להגיע לאתר אלפי צעירים, רבים מהם ללא כרטיסים, לא נותרה ברירה אלא להכריז על הפסטיבל כאל אירוע חינמי. למרות שהמארגנים ציפו לקהל של כ-200,000 אנשים, הגיעו למעלה מ-400,000 איש.


למרות הארגון הלקוי, הפקקים העצומים בכל הדרכים שהובילו לעיירה בתאל, הצפיפות הגדולה באתר הפסטיבל, המחסור במזון, והגשמים שירדו והפכו את האתר לזירת בוץ ענקית, ויתר הקשיים שניצבו בפני המארגנים והמשתתפים כאחד, שלושת ימי הפסטיבל היו, בדרך פלאית, ימים של שלום ומוזיקה. המוזיקה הייתה נפלאה ורשימת האמנים מרשימה, והיא כללה, בין היתר, את הלהקות The Who, Jefferson Airplane, The Band, Ten Years After, Blood, Sweat & Tears, Creedence Clearwater Revival, Sly and the Family Stone, ו-CSNY, ומבצעים כמו ג'ו קוקר, סנטנה, ג'ניס ג'ופלין, ג'ואן באאז, ריצ'יי הייוונס וג'ימי הנדריקס שחתם את הפסטיבל. ומה עם הביטלס?


מייקל לנג, אחד ממארגני הפסטיבל, מאד רצה שהביטלס, או אחד מחבריה, ישתתפו בפסטיבל, ופנה לג'ון לנון באמצעות כריס או'דל מחברת Apple. או'דל העבירה לג'ון את הבקשה שהביטלס יטלו חלק בפסטיבל, ובמכתב ששלחה בחזרה ללנג, ב-7 ביולי 1969, היא ציינה כי חברת Apple מעוניינת שיופיעו בפסטיבל להקת Plastic Ono Band, והאמנים בילי פרסטון וג'יימס טיילור. חברת Apple גם דרשה שיוצב בפסטיבל ביתן לקידום פרויקטים שלה ושיוקרן סרט שהפיקו ג'ון ויוקו. במקביל, דיווח המגזין NME, ב-12 ביולי 1969, כי ג'ון ויוקו שוקלים להשתתף בפסטיבל וודסטוק אם שגרירות ארה"ב באנגליה תעניק אשרת כניסה לג'ון. כידוע, אז סירוב השלטונות האמריקאיים לאפשר את כניסתו של ג'ון לארה"ב, על רקע מעצרו בשל החזקת מריחואנה, בשנת 1968. לא ברור מה בדיוק הייתה הסיבה, אבל בסופו של דבר לא הופיעו בפסטיבל הביטלס, או אחד מחבריה, או אחד מאמני Apple. יתכן והאווירה בלהקת הביטלס לא הקלה על החלטתם להופיע שוב ובאותה עת הם היו עסוקים בסיום עבודתם על האלבום Abbey Road. אמנם ישנה הגדה לפיה התנה ג'ון את השתתפותו בפסטיבל בקיומה של הופעה של יוקו והמארגנים לא הסכימו, אבל זה לא באמת קרה.


אפשר לנחש שאילו היו הביטלס מופיעים פסטיבל וודסטוק, היו, ככל הנראה, מופיעים בסוף הפסטיבל וחותמים אותו, בתור הלהקה הכי פופולרית. אז, סביר להניח שהסיום היה נראה אחרת מזה שהיה בפועל, עם הופעתו של ג'ימי הנדריקס. כשזה עלה לבמה, ביום שני, ה-17 באוגוסט 1969 בשעה 9:00 בבוקר, היו בקהל רק כ-40,000 איש. רובם כבר חזרו הביתה גם כדי לברוח מהפקקים, גם בגלל העייפות אחרי שלושת ימי הפסטיבל, וגם כי הבוץ והתנאים ששררו במקום היו כבר יותר מדי עבורם. סביר להניח שאילו הביטלס היו עולים לבמה בסוף הפסטיבל, כל 400,000 המשתתפים היו נשארים ויתכן מאד שמלכתחילה היה מגיע קהל גדול הרבה יותר.


עם זאת, במובן מסוים הביטלס נכחו בפסטיבל, לפחות המוזיקה שלהם. מעניין לציין שגם ריצ'יי הייוונס, האמן שפתח את הפסטיבל, וגם ג'ו קוקר, ביצעו גרסאות משלהם לשיר With A Little Help From My Friends. הייוונס אילתר את השיר הזה לאחר שהמארגנים ביקשו ממנו למשוך זמן על הבמה עד שהאמנים הבאים אחריו יצליחו להתגבר על הפקקים ולהגיע. קוקר, שהיה אז זמר די אלמוני, נתן ביצוע מדהים של השיר הזה, כחלק מהרפרטואר שלו. הביצוע הזה, לדעת רבים, ואני ביניהם, עולה לעין שיעור על המקור.


הנה הביצוע של ריצ'י אייוונס לשיר With A Little Help From My Friends:


הנה הביצוע של ג'ו קוקר לשיר With A Little Help From My Friends:
66 views0 comments

Comentários


bottom of page