• Gaby Fiszman

הביטלס וג'ין וינסנט

הביטלס גדלו על ברכי הרוק'נ'רול ובין גיבוריהם תמיד מזכירים את אלביס, באדי הולי, ליטל ריצ'רד ועוד. אבל ישנו אחד שממעטים להזכיר אותו למרות שההשפעה שלו על הביטלס גדולה מאד ולא רק בצד המוזיקלי. הכוונה לג'ין וינסנט. באיזה אפן הוא השפיע על הביטלס? איזה שיר שלו ביצע ג'ון לנון ביום שבו פגש את פול? איך השפיע וינסנט על השיר I'm the Walrus? איזה סינגל שלו הוא הראשון שרכש פול? ובאיזה אפן, חוץ מהמוזיקה השפיע ג'ין וינסנט על ארבעת המופלאים?


ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' הריסון ורינגו סטאר גדלו על ברכי מוזיקת הרוק'נ'רול, ובין גיבוריהם ניתן למנות את אלביס פרסלי, באדי הולי, ליטל ריצ'ארד, צ'אק ברי, קארל פרקינס ורבים וטובים אחרים. ישנו אחד שלא מרבים לדבר עליו למרות שהשפעתו הגדולה מאד על חברי הביטלס, ולא רק על המוזיקה שלהם, ושמו ג'ין וינסנט, אחד מחלוצי הרוק'נ'רול, ובעיקר הרוקבילי. השפעתו של וינסנט על הביטלס הייתה רצופה החל מהימים המוקדמים, כשקראו להם הקווארימן, ועד לימים האחרונים של פירוק הלהקה. מרק לואיסהון, היסטוריון הביטלס המוערך, מצא תיעוד ל-14 שירים שביצעו הביטלס בין השנים 1957 לשנת 1969, ויתכן והם ביצעו יותר שלא זכו לתיעוד. אמנם לא את כל השירים הללו כתב וינסנט, אבל הקליט אותם בסוף שנות ה-50 וראשית שנות ה-60, ולכן משוכנע לואיסהון שהביטלס שמעו אותם וכך הפכו אותם לחלק מרשימת השירים שלהם. מדובר בשירים Summertime, Be-Bop-A-Lula, Ain't She Sweet, Lazy River, The Wayward Wind, Say Mama, Wedding Bells, Wild Cat, Over the Rainbow, Can't Believe You Wanna Leave, Dance in the Street, Baby Blue, Hey, Good Lookin' ו-Time Will Bring You Everything.

למרבה הצער, רוב הביצועים של הביטלס לשירים הללו נעשו בהופעות חיות, או בחזרות או בג'אמים וכמעט ולא קיימות הקלטות שלהם. כן אפשר להתרשם מההקלטה המפורסמת של הופעת הביטלס במועדון Star Club בדצמבר 1962, ומההקלטות של פרויקט Get Back מינואר 1969.


הביטלס זכו לראות את וינסנט בהופעה ב-3 במאי 1960, כאשר זה הופיע באצטדיון Liverpool Stadium, יחד עם אמנים אחרים, בין היתר הלהקות הליברפוליות Gerry and the Pacemakers ו-Rory Storm and the Hurricanes עם רינגו סטאר על התופים. למרות שאת ההופעה הזו ארגן אלן וויליאמס, מי שנחשב לאמרגן הראשון של הביטלס, ג'ון, פול וג'ורג' עדיין לא היו ברמה מספיק טובה כדי להופיע על אותה במה.


ג'ון לנון אמר למגזין רולינג סטון בדצמבר 1980, בראיון שקיים שלושה ימים לפני שנרצח:

בצעתי את השיר Be-Bop-A-Lula של ג'ין וינסנט בפעם הראשונה על הבמה ביום שפגשתי את פול


ג'ון אמר בשנת 1969 לבארי מיילס:

בכל פעם שאני שמוע את השיר Be-Bop-A-Lula סומרות לי השערות


בשנת 1975 הוציא ג'ון לנון את האלבום Rock'n'Roll ובו גרסאות שלו לשירי רוק'נ'רול שעליהם גדל. ג'ון בחר לפתוח את האלבום בשיר את Be-Bop-A-Lula, והדבר אינו מקרי.


גם עבור פול מקרטני השיר Be-Bop-A-Lula מאד משמעותי וכך הוא סיפר:

השיר Be-Bop-A-Lula הוא לא רק הסינגל הראשון שרכשתי אלא שיר שאני לא הייתי יכול לחיות בלעדיו


ההשפעה של ג'ון וינסנט על הביטלס הייתה לא רק בתחום הרוק'נ'רול אלא גם בתחום כתיבת השירים. למשל, ג'ון אימץ את הרעיון של וינסנט שכתב את ההברות חסרות המשמעות Be-Bop-A-Lula משום שפונטית הן מאד התאימו ללחן. כך, כתב ג'ון בשיר I'm the Walrus את ההבהרות Goo Goo K'Joob בדיוק מאותה סיבה.


ההשפעה של וינסנט לא הייתה רק מוזיקלית אלא גם בבניית התדמית של הביטלס בימים הראשונים. וינסנט נהג להופיע לבוש בחליפת עור, והביטלס מאד אהבו את זה. בסרט התיעודי The Mersey Sound של ה-BBC משנת 1963 אמר ג'ון לנון:

תמיד לבשנו מכנסי ג'ינס כי לא היה לנו משהו אחר. אבל כשחזרנו להמבורג בפעם השנייה והיה לנו קצת יותר כסף, קנינו מכנסי עור ונראינו כמו ארבעה ג'ין וינסנט, רק קצת יותר צעירים


הנה השיר Be-Bop-A-Lula בביצוע ג'ין וינסנט:

https://www.youtube.com/watch?v=O4_5593-skQ


הנה השיר Be-Bop-A-Lula בביצוע הביטלס בדצמבר 1962 במועדון Star Club בהמבורג. הזמר הוא המלצר של המועדון, פרד פאשר, אחיו של בעל המועדון הורסט פאשר, והנגנים הם הביטלס:

https://www.youtube.com/watch?v=2BqOtq3twK4


הנה השיר Be-Bop-A-Lula בביצוע ג'ון לנון מתוך האלבום Rock'n'Roll משנת 1975:

https://www.youtube.com/watch?v=S8huF2Jgn4c


38 views0 comments