top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

האלבום הגנוז של ג'ון לנון - Between the Lines

אחרי שיצא האלבום Walls and Bridges, בספטמבר 1974, תכנן ג'ון לנון את שני האלבומים הבאים: Rock'n'Roll, שיצא בפברואר 1975, ואלבום נוסף שתוכנן לצאת אחריו, בסוף 1975. בסופו של דבר האלבום הנוסף לא יצא, אך קיימות שלוש עדויות אמינות ובלתי תלויות שמאשרות את כוונותיו של ג'ון. שלוש העדויות הן של טוני קינג, סגן יו"ר חברת Apple Records בשנות ה-70, מאי פאנג, בת זוגו של ג'ון באמצע שנות ה-70, במהלך תקופת "סוף השבוע האבוד", וג'ון בעצמו.


קינג סיפר בספרו של ג'ון בלני, Lennon and McCartney: Together Alone: A Critical Discography of the Solo Work, משנת 2007, שג'ון עבד על אלבום חדש ואף סיפק פרטים נוספים אודותיו. לפי קינג, שמו של האלבום היה Between the Lines, וג'ון רצה לגייס קבוצת מוזיקאים שחורים כדי להקליט אתו. פרט מעניין נוסף שגילה קינג, הוא שג'ון כתב שיר בשם Teennesee שהיה אמור להיכלל בו.


פאנג ספרה בספרה, Loving John: The Untold Story, שבתחילת 1975, רצה ג'ון לנסוע לניו אורלינס כדי לבקר את פול מקרטני, שהקליט שם את אלבומו, Venus And Mars. לפי פאנג, ג'ון ציין שברגע שיחזרו מהביקור, הוא יתחיל לעבוד על אלבום חדש, ואף השמיע לה שני שירים חדשים שכתב עבורו, אחד עצוב בשם Tennessee, ואחד שמח וקצבי בשם Popcorn.


ג'ון סיפר על כוונותיו להוציא אלבום חדש במספר הזדמנויות ואף הזכיר שמות של חלק מהשירים שתכנן שייכללו בו. בסתיו 1974, סיפר בראיון שנתן לעיתון L.A. Times, לקראת יציאת אלבומו, Rock'n'Roll, כי כתב שלושה שירים חדשים עבור האלבום הבא שלו; גם בראיון שנתן בשנת 1975, לתכנית הטלוויזיה The Old Grey Whistle Test של רשת ה-BBC, סיפר ג'ון שהוא מתכנן אלבום חדש; ובראיון שנתן לטלוויזיה הצרפתית, במרץ 1975, סיפר שבעוד 10 ימים יתחיל להקליט אלבום חדש, ושכבר סיים לכתוב מחצית מהשירים שייכללו בו, תוך שהזכיר שלושה שמות, Tennessee, Popcorn ו-Nobody Told Me; באפריל 1975 סיפר ג'ון בריאיון לתכנית הטלוויזיה Tomorrow של רשת ה-NBC, כי הוא כבר כתב חצי משיריו של אלבום חדש, שההקלטות שלו יתחילו בקרוב, והזכיר את השמות של השירים Popcorn ו-Tennessee ושל שיר נוסף, בשם Sally and Billy.


בסופו של דבר, האלבום Between the Lines, לא ראה אור והוא נגנז, כנראה משום שבאותה תקופה נכנסה יוקו להריון וזה מאד העסיק את ג'ון, מתוך דאגה על רקע שתי ההפלות שחוותה יוקו, בשנים 1968 ו-1969. גילה של יוקו, שהייתה בת 43, העצים את התחושה שזו ההזדמנות האחרונה להביא ילד לעולם, וזה שינה מבחינתו של ג'ון, את סדרי העדיפויות שלו, עד שהחליט על פסק זמן מהמוזיקה למשך 5 שנים. סיבה נוספת לכך שהאלבום לא יצא, היא החוזה שבין ארבעת חברי הביטלס לשעבר, שעמד להסתיים בשנת 1975, דבר שחייב אותם למצוא לעצמם חברות הקלטות אחרות. בסופו של דבר, חתם פול על חוזה עם חברת Capitol Records, ג'ורג' הריסון חתם עם חברת A&M, ואח"כ עם חברת Warner, ורינגו סטאר חתם עם חברת Polydor. לעומתם, וג'ון לא טרח בעניין הזה בכלל, ונשאר ללא חברת הקלטות.


עפ"י ההערכות, זו רשימת השירים שג'ון הספיק לכתוב עבור האלבום:


Here We Go Again

הוקלט בסוף שנת 1973, ויצא באלבום האוסף .Menlove Ave, שיצא אחרי מותו של ג'ון, בנובמבר 1986:


Popcorn

מעולם לא ראה אור.


Rock'n'Roll People

נכתב בשנת 1970, והוקלט באוגוסט 1973. הוא יצא באלבום האוסף .Menlove Ave:


Mucho Mungo

הוקלט בסוף שנת 1973, ע"י ג'ון, ולאחר מכן ע"י הארי נילסון. הביצוע של נילסון נכלל באלבום Pussycats, שהפיק ג'ון, ויצא באוגוסט 1974, והביצוע של ג'ון יצא בשנת 1986, במסגרת John Lennon Anthology.


הנה הגרסה של ג'ון לשיר Mucho Mungo:


הנה הגרסה של הארי נלסון לשיר Mucho Mungo:


Sally and Billy

נכתב בשנת 1970, ודמו שלו הוקלט בשנת 1976, בביתו של ג'ון:


Tennessee

יצא רק בבוטלגים:


Nobody Told Me

נכתב בשנת 1975 ונקרא בתחילה 'Everybody’s Talkin, ואח"כ 'Nobody’s Talkin. באוגוסט 1980 הוקלט דמו, בכוונה לתת את השיר לרינגו, שאחרי הרצח הנורא, החליט לא להקליט אותו. הדמו נכלל באלבום Milk And Honey שיצא לאחר מותו של ג'ון, בינואר 1984:


Move Over Ms L.

הוקלט ביולי 1974, מתוך כוונה לכלול אותו באלבום Walls And Bridges, אך ברגע האחרון הושאר בחוץ. הוא הוקלט שוב באוקטובר 1974, ויצא כצד ב' של הסינגל Stand By Me באפריל 1975. בסופו של דבר, נתן ג'ון את השיר לקית' מון, שהקליט אותו עבור אלבומו, Two Sides Of The Moon, ממרץ 1975.


הנה הביצוע של ג'ון לשיר .Move Over Ms L:


הנה הביצוע של קית' מון לשיר .Move Over Ms L:


37 views0 comments

Comments


bottom of page