top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

האחות האמריקאית של ג'ורג' הריסון

ב-16 בספטמבר 1963, אחרי שנה מטורפת שבה הביטלס הפכו מלהקה אלמונית באנגליה, למעט באזור ליברפול, ללהקה שהפופולריות שלה הלכה וגדלה מדי יום, הזדמן להם סופסוף לעשות עצירה ולצאת לחופשה בת שבועיים. ג'ון וסינת'יה לנון נסעו לחופשת ירח דבש מאוחרת בפריז; פול מקרטני ורינגו סטאר, יחד עם בנות הזוג שלהם, ג'יין אשר ומורין קוקס, לקחו חופשה ביוון; ואילו ג'ורג', יחד עם אחיו פיטר, נסעו לארצות הברית, למדינת אילינוי, כדי לבקר את אחותם לואיז, ובעלה גורדון קאלדוול, שהיגרו לשם במרץ 1963 והשתקעו בעיר בנטון, בשל מכרות הפחם הסמוכות לה. גורדון היה כורה בארץ הולדתו, סקוטלנד, וקיווה למצוא שם חיים טובים יותר. בתחילה שקל רינגו להצטרף לג'ורג' בביקור הזה אבל לבסוף העדיף את יוון. לפיכך, הפך ג'ורג' לביטל הראשון שהגיע לארצות הברית. במהלך הביקור הזה, הסתובב ג'ורג' בכל מקום מבלי שאיש יידע מיה הוא.


מאז שלואיז היגרה לארצות הברית היא שמרה על קשר עם בריאן אפשטיין וניסתה כמיטב יכולתה לקדם את המוזיקה של הביטלס באמריקה. היא פנתה לתחנות שונות ושלחה לבריאן מכתבים עם המלצות מה לעשות כדי לקדם את הביטלס שם. באחד מהם, היא הציעה לבריאן לנסות ולהביא את הביטלס לתכניתו של אד סאליבן שהייתה הפופולרית ביותר באותם הזמנים. וכך, בין יתר מאמציה, שלחה לואיז העתק של הסינגל From Me To You לתחנת הרדיו KXOK מסנט לואיס. מנהל התכניות של התחנה, באד קונל, השיב לה במכתב מה-31 ביולי, שהתחנה לא מעוניינת להשמיע את הגרסה של הביטלס לשיר From Me To You מאחר שהגרסה של Del Shannon שיצאה קודם לכן כבר תפסה את האוזן האמריקאית. הוא הוסיף שחבל שהגרסה של הביטלס לא יצאה קודם והביע תקווה שהסינגל הבא שלהם יהי להיט.


הנה הגרסה של Del Shannon לשיר From Me To You:

https://www.youtube.com/watch?v=nzoRrWB0xSY

הנה הגרסה של הביטלס לשיר From Me To You: https://www.youtube.com/watch?v=kvRs5y3AWO4


לואיז שלחה עותק גם לתחנת הרדיו WFRX-AM שבווסט פרנקפורט, שם מנהל התחנה העביר אותו לבתה, די. ג'יי. בת 17 בשם מרשיה ראובך, אשר שמחה להשמיע אותו למאזיניה במסגרת תכניתה לנוער, בשם Saturday Session. מרשיה השמיעה שירים נוספים של הביטלס ולכן ג'ורג', אחרי שהגיע לארצות הברית, נסע עם אחותו לתחנה להודות לה על תרומתה לקידום המוזיקה של הביטלס. יתכן וג'ורג' הביא עמו גם עותק של הסינגל She Loves You, שיצא זמן קצר דום, באוגוסט. מרשיה ניצלה את ההזדמנות וראיינה את ג'ורג' למשך 15-20 דקות. זה היה הריאיון הראשון של ביטל כלשהו בארצות הברית, אך לצערנו לא קיימת הקלטה ממנו שכן אף אחד לא חשב שזה שווה לבזבז סרט הקלטה. לאחר מכן, כתבה מרשיה על כך בעיתון בית הספר.


במהלך הביקור הפגישה לואיז את ג'ורג' עם מכר שלה בשם גייב מקרטי שהיה נגן בס בלהקה מקומית בשם The Four Vests. לא רק ששם משפחתו של מקרטי היה דומה לשם משפחתו של פול מקרטני ולא רק ששניהם ניגנו בגיטרת בס אלא ששניהם היו שמאליים. למרות שגייב, כמו יתר חברי הלהקה, היה מבוגר מג'ורג' בכעשור, השניים התיידדו ולימדו האחד את השני לנגן שירים, וגייב לקח את ג'ורג' לקנות תקליטים וג'ורג' קנה עשרות מהם. במחלקת התקליטים של חנות בשם Barton and Collins Furniture Store, רכש ג'ורג', בין היתר, את הסינגל Got My Mind Set On You של ג'יימס ריי שיצא באותה שנה. באוקטובר 1987 הוציא ג'ורג' גרסה משלו לשיר הזה.


הנה הגרסה של ג'יימס ריי משנת 1963:

https://www.youtube.com/watch?v=AMgsPxu-yqY

הנה הגרסה של ג'ורג' הריסון משנת 1987:

https://www.youtube.com/watch?v=Xry_ooH9yY0


לאחר שג'ורג' הביע רצון לרכוש גיטרה מסוג Rickenbacker 425, שהיה קשה להשיג באנגליה, הסיע אותו גייב וחבר נוסף של להקת The Four Vests, בשם ורנון מנדרל, לחנות מוזיקה בשם Fenton’s Music Store במונט ורנון, בה רכש ג'ורג' גיטרה מהסוג שחיפש, תמורת כ-400 דולר, לאחר שקיבל הנחה לבקשת גייב שהכיר את בעל החנות. כדי לנסות את הגיטרה ניגן בה ג'ורג' בחנות במשך כחצי שעה שירים כמו It Had To Be You, בעוד שגייב ליווה אותו בגיטרת בס. ג'ורג' ביקש שהגיטרה, שהייתה בצבע אדום, תצבע בשחור, כמו הגיטרה של ג'ון. ג'ורג' הופיע עם הגיטרה הזו בפעם הראשונה בתכנית הטלוויזיה Ready Steady Go שבה התארחו הביטלס ושודרה ב-3 באוקטובר 1963. כמו כן, ינגן בה ג'ורג' בהזדמנויות שונות בהמשך שנת 1963 ובמהלך שנת 1964. בשנת 1971 נתן ג'ורג' את הגיטרה במתנה לידידו מליברפול, ג'ורג' פקהם, אשר מכר אותה במכירה פומבית בשנת 1999 תמורת £56,000. כיום היא מוצגת ב-Rock ’n’ Roll Hall of Fame בקליבלנד.


ב-28 בספטמבר 1963 הופיע ג'ורג', בחוסר חשק מופגן, עם להקת The Four Vests באולם בשם VFW Hall באלדוראדו. במחצית הראשונה של ההופעה ניגנה הלהקה את הרפרטואר הרגיל שלה ובהפסקה בין המחציות הציעו לג'ורג' להצטרף אבל הוא לא התלהב מהרעיון. לאחר כמה ניסיונות שכנוע ג'ורג' נענה וכשעלה לבמה הוצג לקהל כ"אלביס של אנגליה". ג'ורג' ביצע במשך כ-40 דקות מספר שירי רוק'נ'רול, בעיקר כאלה שהביטלס ביצעו כגרסאות כיסוי, וביניהם Everybody's Trying to Be My Baby ,Johnny Be Good, Teddy Bear, Matchbox, Roll Over Beethoven ו-Your Cheating Heart. בקהל היו בין 75 ל-100 איש שלפי לואיז מאד התלהבו ואפילו מישהו אמר לו: "עם הנגנים הנכונים אתה יכול להגיע רחוק". כמה ימים קודם ביצע ג'ורג' עם הלהקה The Four Vests את השיר Happy Birthday לכבוד מסיבת יום הולדת שנערכה במועדון בשם Boneyard Boccie Ball Club.


אחרי שנפרדו מאחותם, ב-30 בספטמבר, נסעו ג'ורג' ופיטר לביקור בן יומיים בניו יורק וחזרו לאנגליה ב-3 באוקטובר 1963. כשג'ורג' נפגש עם חבריו לביטלס אמר להם: "אני חושב שאנחנו יכולים להצליח בארצות הברית. לדעתי אין שם הרבה תחרות". בפברואר 1964, כחמישה חודשים אחרי הביקור של ג'ורג', הביטלס כבשו את ארצות הברית של אמריקה.


בשנת 1995, הבית שבו התגוררו לואיז ובעלה, ובה ג'ורג' ואחיו פיטר לנו במשך הביקור שלהם בבנטון, עמד לפני הריסה עד שנרכש ע"י משקיע מקומי אשר שיפץ את הבית ושחזר את מראהו מבחוץ ומבפנים. הבית הפך לאכסניה בשם A Hard Days Nite Bed & Breakfast ובחדר שחלקו ג'ורג' ופיטר באותו ביקור הוקם מוזיאון זעיר. כיום האכסניה לא פעילה ותוכן המוזיאון נמכר.


באוגוסט 2000 פרסם ג'ים קירקפטריק ספר בשם Before He Was Fab: George Harrison's First American Visit, אשר מתעד את הביקור ההיסטורי של ג'ורג' בארצות הברית בשנת 1963.


במרץ 2005 יצא סרט תיעודי על הביקור הזה בשם A Beatle in Benton, Illinois: The Musical Birthplace of the Beatles in America.


ב-21 בספטמבר 2013, לרגל 50 שנה לביקור של ג'ורג' בבנטון, התקיים בעיר טקס בנוכחותם של ראש העיר, לואיז הריסון, מרשיה ראובך ומכובדים אחרים, במהלך הטקס נחשף שלט המציין את הביקור של ג'ורג' והיום הזה הוכרז ע"י ראש העיר כ-George Harrison Day.


בשנת 2015 פרסמה לואיז ספר בשם My Kid Brother's Band... a.k.a. The Beatles ובו היא מספרת, בין היתר, על הביקור ההיסטורי בבנטון.


באוגוסט 2017 הוקם בשטח שדה התעופה של בנטון אנדרטה לכבוד הביקור של ג'ורג' הריסון, בה הוא נראה מנגן בגיטרת ה-Rickenbacker 425 שרכש אז.


בפסטיבל הביטלס בחולון של שנת 2013, האחרון שהתקיים לצערי הרב, ביקרה לואיז ויצא לי להיפגש ולשוחח עם האישה המקסימה הזו ולקבל ממנה חתימה עם הקדשה. אמרתי לה שג'ורג' הוא הביטל שהכי מרגש אותי והיא ענתה לי: "יש בינינו משהו במשותף: הוא הביטל שהכי מרגש גם אותי".


40 views0 comments
bottom of page