top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

ד"ר פיל ומיסטר ספקטור

ב-16 בינוארר 2021 נפטר פיל ספקטור מסיבוך של מחלת הקורונה, בעת שריצה את עונשו על רצח השחקנית לנה קלארקסון בשנת 2003. ספקטור היה אדם שנוי במחלוקת, איש אלים שסבל מבעיות אישיות קשות. מנגד, הוא היה מפיק מהיצירתיים והחשובים במאה ה-20. נדמה שכמו הסיפור של ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד, חיו בספקטור שתי דמויות מנוגדות, אחת אפלה ואחת קורנת.


כמפיק, נחשב ספקטור לאחת הדמויות המשפיעות ביותר בתולדות מוזיקת ​​הפופ, בזכות שיטת ההפקה המוזיקלית החדשנית שיצר, ושהתפרסמה בשם Wall of Sound. הוא היה בין המפיקים המוזיקליים הראשונים, ויש שיגידו הראשון, ששלט בקפידה בכל שלב בתהליך ההקלטה של שיר, ובכך יצק תוכן חדש לתפקיד ההפקה באולפן, כאילו זהו כלי נגינה נוסף.


מנגד, מצבו הנפשי הלא יציב של ספקטור, שבגיל 9 נאלץ להתמודד עם התאבדותו של אביו, גרם להשהיות בפעילותו המוזיקלית לפרקי זמן שהפכו לארוכים יותר בכל פעם. ספקטור סיפר פעם שסבל ממאניה דיפרסיה, מחלה שטופל בה במשך שמונה שנים, וזו הייתה חוויה קשה מנשוא:

חייתי ללא שינה, בדיכאון, תוך שינויים במצבי הרוח, וחוויתי קשיים לחיות, קשיים להתרכז, רק קשיים. אמרו שאני גאון, אבל אני חושב שמשמעותה של הגאונות היא לחיות על סף השיגעון


הוא החל את הקריירה שלו בשנת 1958 כגיטריסט וסולן של להקת The Teddy Bears, אז כתב את הלהיט הגדול To Know Him Is to Love Him, אותו ביצעו גם הביטלס בתור To Know Her Is to Love Her.


הנה השיר To Know Him Is to Love Him בביצוע להקת The Teddy Bears:


הנה השיר To Know Her Is to Love Her בביצוע הביטלס:


במהלך כל שנות ה-60 כתב ספקטור והפיק שירים עבור להקות The Ronettes, The Rolling Stones, Ike and Tina Turner, ועוד.


הנה השיר Be My Baby בביצוע The Ronettes:


הנה השיר Little By Little בביצוע הרולינג סטונס:


הנה השיר River Deep, Mountain High בביצוע Ike and Tina Turner:


בשנת 1966, לאחר שהשיר River Deep, Mountain High הגיע רק למספר 88 במצעד הפזמונים בארה"ב, דבר שנחשב לכישלון הגדול ביותר שלו, פרש ספקטור מתעשיית המוזיקה, אך לא לתמיד.


ספקטור פגש את הביטלס בסוף שנת 1963, בעת שהיה עם להקתו, The Ronettes, באנגליה, ושוב הם נפגשו בתחילת 1964, בעת הביקור הראשון של הביטלס בארה"ב. בשנת 1970 הוא הוצע ע"י אלן קליין לג'ון לנון כדי שיפיק את הסינגל שלו, (Instant Karma! (We All Sine On. ג'ון היה כל כך מרוצה מהעבודה עם ספקטור, שהציע שיפיק אלבום מההקלטות שהיו אמורות לצאת במסגרת הפרויקט Get Back, לאחר שעבודתו של המפיק המקורי, גלין ג'ונס, לא מצאה חן בעיני אף אחד מחברי הביטלס. כך, הפיק ספקטור את האלבום Let It Be, אך התוצר הסופי גרם לזעם גדול אצל פול מקרטני שסלד מההפקה לשיריו, בעיקר Let It Be ו-The Long and Winding Road. בראיון למגזין Rolling Stone אמר ג'ון את דעתו על האלבום Let It Be לאחר ההפקה של ספקטור:

כשהופיע ספקטור אמרנו לו "אם אתה רוצה לעבוד איתנו, אתה צריך לעשות לנו אודישן שלך, הכוונה הייתה שעבודתו על Let It Be היה מבחן מבחינתנו. ספקטור עבד על זה כמו חמור. הוא תמיד רצה לעבוד עם הביטלס, והוא קיבל מאתנו ערימה חדשה של חרא שהוקלטה בצורה גרועה, שעוררה בנו תחושה מחורבנת כלפיה. והוא עשה מזה משהו. הוא עשה עבודה נהדרת. כששמעתי את ההפקה שלו, כל כך הוקל לי שזה סופסוף יכול לצאת, אחרי שישה חודשים שהענן השחור הזה ריחף מעליי. חשבתי שיהיה טוב להוציא את הגרסה שלו לחרא הזה כי זה ישבור את המיתוס של הביטלס. זה יהיה רק אנחנו, בלי מכנסיים ובלי עטיפה מבריקה, ובלי הו הא. ככה אנחנו נראים בלי מכנסיים, עכשיו אשר סופסוף לסיים את ההצגה הזו? אבל זה לא קרה. בסופו של דבר הוצאנו את Abbey Road במהירות, שזה היה משהו כדי לשמר את המיתוס. אני חלש כמו שאני גם גם חזק, אתה יודע, ולא היה לי כוח להילחם כדי להוציא קודם את Let It Be כי כבר באמת לא יכולתי לסבול אותם


הנה השיר Instant Karma! (We All Shine On):


בניגוד לפול, אהבו ג'ון לנון וג'ורג' הריסון את עבודתו של ספקטור, ובשנות ה-70, הוא הפיק עבורם את אלבומיהם John Lennon/Plastic Ono Band, Imagine, Some Time in New York City ו-Rock'n'Roll של ג'ון לנון, ואת האלבומים All Things Must Pass ו-Concert to Bangladesh של ג'ורג' הריסון'.


בשנת 1973, כשעבד עם ג'ון על ההקלטות שייכללו באלבום Rock'n'Roll, הופיע ספקטור לבוש בחליפת מנתח וירה באקדחו על תקרת האולפן, ולאחר מכן, נעלם ספקטור עם כל ההקלטות למספר חודשים. אחרי שנפגע בתאונת דרכים שבעקבותיה נכנס לתרדמת, הסתיים הקשר בין ספקטור לעולם הביטלס. עד שבשנת 1981 התבקש ע"י יוקו אונו להפיק את האלבום שלה, Season Glass, ושוב בשנת 1986, להפיק את האלבום Menlove Avenue ובו הקלטות של ג'ון המנוח.


לבסוף, ראוי להזכיר את השיר Try Some, Buy Some, אותו כתב ג'ורג' בשנת 1971, הנחשב לאחד משיתופי הפעולה המוצלחים ביותר בין ספקטור לג'ורג'. תחילה, יצא השיר בסינגל של רוני, בת זוגו של ספקטור, אך מאוחר יותר, לאחר שהודתה שאינה מבינה את הקונספט של השיר ולא אוהבת אותו. הוא יצא בביצוע של ג'ורג' ובהפקתו של ספקטור, באלבומו Living in the Material World משנת 1973.


הנה השיר Try Some, Buy Some בביצוע רוני ספקטור:


הנה השיר Try Some, Buy Some בביצוע ג'ורג' הריסון:
104 views0 comments

Comments


bottom of page