top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

ג'וני ג'נטל יכול היה להיות הביטל החמישי

ג'וני ג'נטל נולד בליברפול בשנת 1936 תחת השם ג'ון אסקיו. בשנת 1957 הוא חבר לבובי קרופורד והשניים החלו להופיע במועדונים מקומיים. ג'נטל סיפר:

שרנו שירי האוורלי ברדרס, ביניהם Bye Bye Love, Wake Up Little Susie ו-Dog Dog. בשבתות אחר הצהריים היינו הולכים למועדון מסוים בוולטון, שם נערכו אודישנים עבור סוכנים שחיפשו אמנים וככה קיבלנו את ההופעות הראשונות שלנו.


בהמשך, עבר ג'נטל ללונדון ושם שלח מכתבים לחברות תקליטים ולסוכנויות אמנים, בהם הציע את עצמו כזמר. לארי פארנס, אחד האמרגנים החשובים בלונדון, קיבל ממנו מכתב והזמין אותו לאודישן עבור חברת Philips Records, שהחתימה אותו על חוזה להקלטת שישה תקליטים. ג'נטל סיפר שפארנס רצה שג'נטל יאמץ שם במה, כפי שנהג כלפי יתר האמנים, אלא שבעוד ששמות הבמה שלהם העבירו מסר של עוצמה, כמו פאוור או פיורי, פארנס הציע לו שם אחר, וכך אמר לו:

קוראים לך ג'וני ואתה בחור שקט - אז מה דעתך להיקרא ג'וני ג'נטל?


ב-10 במאי 1960 נערך במועדון וויברן שבליברפול, אודישן עבור להקות מקומיות שניהל אלן וויליאמס, במטרה לבחור אחת שתהיה להקת הליווי של הזמר המצליח ביותר שניהל, בילי פיורי, במהלך Idols on Parade, שהוא סיבוב הופעותיו בצפון אנגליה ובסקוטלנד. פארנס רצה גם לבחון את האפשרות לבחור שתי להקות נוספות שילוו שני זמרים אחרים שניהל, דאפי פאוור וג'וני ג'נטל, בסיבובי ההופעות שלהם בסקוטלנד. בין יתר הלהקות, שהופיעו באודישן הייתה להקת הסילבר ביטלס, שכללה את ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' הריסון, סטיוארט סאטקליף והמתופף טומי מור. הסילבר ביטלס נבחרו כלהקת הליווי של ג'וני ג'נטל והוצע להם שכר של 120 פאונד, שכלל את עלות הנסיעה מליברפול לסקוטלנד.


השם של סיבוב ההופעות של ג'נטל בסקוטלנד היה The Beat Ballad Show Tour, והסילבר ביטלס לא הוזכרו בשמם אלא בתור His Group. סיבוב ההופעות החל ב-20 במאי 1960 והסתיים ב-28 במאי, והוא כלל שש הופעות. לקראת סיבוב ההופעות, החליטו שלושה מחברי הסילבר ביטלס לאמץ גם הם שמות במה. כך, בחר פול בשם הלטיני פול רמון, ג'ורג' אימץ את השם קרל הריסון, כמחווה לזמר הנערץ עליו, קרל פרקינס, וסטיוארט קרא לעצמו סטיוארט דה סטאל, כמחווה לצייר האהוב עליו, ניקולא דה סטאל. ישנן עדויות שהוצע לג'ון את השם ג'וני סילבר, אך הוא הכחיש זאת.


אין תיעוד לגבי רשימת השירים שהם ביצעו בהופעות אבל ג'נטל זוכר את השירים הבאים:


שיר של באדי הולי: It Doesn’t Matter Anymore


שיר של באדי הולי: Raining in My Heart


שיר של אלביס פרסלי: I Need Your Love Tonight


שיר של ריקי נלסון: Poor Little Fool


שיר של קלארנס "פרוגמן" הנרי: I Don’t Know Why I Love You But I Do


שיר של אדי קוקרן: Come On Everybody


שיר של ג'ים ריוורס: He’ll Have To Go


ג'ורג' הריסון זוכר שני שירים נוספים:


שיר של אלביס פרסלי: Teddy Bear


שיר של אלביס פרסלי: Wear My Ring Around Your Neck


ג'נטל פגש את הסילבר ביטלס בפעם הראשונה ב-20 במאי 1960, כחצי שעה לפני שהם עלו לבמה, ורק אז הם עשו חזרות. ג'נטל הבחין בכך שפול וג'ון לבשו חולצות שחורות והאחרים חולצות בצבעים שונים. ג'נטל השאיל לג'ורג' חולצה כהה כדי שתהיה ללהקה מראה אחיד, ככל האפשר. ג'נטל סיפר על המפגש הזה:

כשראיתי אותם לראשונה תהיתי מה לכל הרוחות פארנס שלח לי.

מאוחר יותר סתר ג'נטל את עצמו, כשסיפר שהוא אהב מיד את הנעורים וההתלהבות שלהם.


תנאי המגורים של ג'נטל והסילבר ביטלס לא היו זהים. לג'נטל היה חדר נפרד בבתי המלון שבהם התאכסנו, ואילו חברי הסילבר ביטלס נאלצו לחלוק ביניהם שני חדרים, ולפעמים אף ללון במלון זול יותר. ג'נטל זוכר שבחדרו במלון באינברנס, הוא ניגן בפני ג'ון וג'ורג' שיר שכתב בשם I’ve Just Fallen For Someone. ג'נטל התקשה עם מילות השיר וג'ון נתן לו קטע שכתב ושהתאים בדיוק.


הנה החלק שכתב ג'ון, ממנו אפשר לראות את ההשפעה של השיר (Money (That's What I Want:

We know that we’ll get by

Just wait and see

Just like the songs tell us

The best things in life are free

אנו יודעים שנסתדר

רק חכי ותראי

בדיוק כמו שהשירים אומרים לנו

הדברים הכי טובים בחיים הם בחינם


ג'נטל הקליט את השיר I’ve Just Fallen For Someone בשנת 1961, עבור חברת פרלופון, החברה שהחתימה את הביטלס על חוזה הקלטות בשנת 1962, ונמכרו כ-3,000 עותקים ממנו. הקרדיט לשיר ניתן לג'נטל, הפעם בשם במה חדש שאימץ, דארן יאנגג'ון, וללא שום איזכור לתרומתו של ג'ון.


הנה I’ve Just Fallen For Someone:


ב-23 במאי, בעודם נוסעים להופעה באולם דלריימפל בפרייסברג, סקוטלנד, החליף ג'נטל את הנהג שהסיע אותם, וששמו היה ג'רי סקוט. ג'נטל פגע בשוגג במכונית אחרת, וגיטרה עפה ופגעה בפניו של טומי מור, שאיבד את שיניו הקדמיות וקיבל זעזוע מוח. בזמן שמור טופל בבית החולים, הגיעו אליו ג'ון והאמרגן המקומי ושלפו אותו מהמיטה לעבר אולם ההופעות. השניים נתנו לו כמות גדולה של משככי כאבים והעלו אותו לבמה. מור סיפר אחר כך שלא היה לו מושג איפה הוא נמצא מרוב משככי הכאבים.


ג'נטל, שמאד התרשם מהסילבר ביטלס, שוחח בטלפון עם פארנס וניסה לשכנע אותו לקחת את הלהקה תחת ניהולו. מאחר ופארנס ניהל רק זמרים ולא להקות, הוא לא נענה להצעה. פארנס סיפר:

ג'וני נהג לטלפן אליי כמעט בכל לילה ולהגיד לי "בוא לסקוטלנד ותראה את הבחורים האלה. הם מוצלחים יותר ממני". ג'נטל היה מאוד כן ובדיעבד אני חושב שאם הייתי מוצא את הזמן לנסוע לסקוטלנד אולי ג'נטל היה הביטל החמישי. מי יודע?


אחרי סיבוב ההופעות בסקוטלנד, הופיע ג'נטל עם הסילבר ביטלס עוד פעם אחת. זה היה בזמן שג'נטל הגיע לליברפול לביקור אצל הוריו, ב-2 ביולי 1960. ג'נטל ואביו נכנסו לבית הקפה ג'אקרנדה ושאלו איפה אפשר לפגוש את חברי הסילבר ביטלס. אלן וויליאמס הודיע לו שהם יופיעו באותו לילה באולם גרוזוונור באלרום בליסקארד, מעבר לנהר המרזי. ג'נטל הגיע לשם בתחילת ההופעה והצטרף אליהם על הבמה. ג'נטל סיפר:

כאשר הופעתי עם הביטלס בגרוזוונור, שרנו את כל הרפרטואר של ההופעות שלנו בסקוטלנד.


כאשר היה ג'נטל צריך לצאת שוב לסיבוב הופעות בסקוטלנד, הוא ביקש מפארנס שיצרף אליו את הסילבר ביטלס, אך הם היו באותו זמן בביקור הראשון שלהם בהמבורג. ג'נטל סיפר:

נהניתי מסיבוב ההופעות אתם. מצאתי אצלם חברה טובה ואני והייתי מאד מאוכזב מזה שהם לא היו פנויים לסיבוב ההופעות הבא שלי בסקוטלנד, אז התלוותה אלי להקה אחרת מליברפול, Cass and The Cassanovas.


הקריירה המוזיקלית של ג'נטל לא הצליחה ובתחילת שנות ה-70 בחר להתמקד בכשרון הנוסף שלו, נגרות. ג'נטל חזר לזמן קצר לאור הזרקורים כאשר יצא החלק הראשון של פרויקט האנתולוגיה והעיתונות התעניינה בסיבוב הופעות שלו בסקוטלנד עם הסילבר ביטלס. הוא הוזמן להשתתף בתכנית הרדיו של ה-BBC בשם The Beatles In Scotland, ובעקבותיה שכנע אותו היסטוריון המוזיקה של אזור המרזי, איאן פורסית', להוציא ספר. כך, בשנת 1998, יצא הספר Johnny Gentle & the Beatles: First Ever Tour, ספר שלמרות שאזל, לא יצא מהדורה נוספת ומאד קשה להשיג כיום.


ג'נטל אמר לאחרונה

אני עדיין מופיע מפעם לפעם, ואני חושב שזה יהיה טוב אם מישהו יוכל לעשות גרסת כיסוי לשיר שבכתיבתו שיתפתי פעולה עם ג'ון לנון, I’ve Just Fallen For Someone.


11 views0 comments

Comments


bottom of page