top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

בריאן אפשטיין והסחיטה הגדולה

חייו של בריאן אפשטיין כהומוסקסואל באנגליה בשנות חייו היו מאד מורכבים, בלשון המעטה. הומוסקסואליות הייתה בלתי חוקית אז - והותרה רק כחודש לפני מותו - והדבר גרם לו לנהל חיים כפולים, לסבול מהשפלות ויחס מפלה, לשכור בני זוג בתשלום ולצאת לחופשות בספרד, שם הומוסקסואליות פעלה יחסית בחופשיות, כדי להיפגש עם בני זוג. חלק מהמפגשים ההומוסקסואליים נאלץ בריאן לקיים במקומות מסתור, בחדרי שירותים ציבוריים ועם טיפוסים שלעיתים היו מפוקפקים וכל מה שחיפשו היה לסחוט ממנו כספים. לעיתים, מפגשים כאלה הסתיימו כשבריאן שרוע על הרצפה, חבול ומדמם. אחד הטיפוסים המפוקפקים שבריאן קיים איתו יחסים היה ג'ון גילספי, שחבריו קראו לו דיז, בדומה לדיזי גילספי, חצוצרן הג'אז האמריקאי המפורסם.


דיז גילספי שאף להיות זמר, שחקן, ובעצם היה ג'יגולו, יליד ארצות הברית, בשנות ה-20 המוקדמו לחייו כשפגש את בריאן. השניים נפגשו בלונדון בשנת 1965 ומיד בריאן התאהב בו. בריאן שילם את חובותיו, קנה לו בגדים ותכשיטים, סיפק לו סמים ולפעמים הם אף עשו סמים ביחד. בריאן ניסה לקדם את קריירת המשחק של דיז ואף החתים אותו כאמן מטעם NEMS. תמונה של דיז אף הופיעה בכמה עיתונים בלונדון כתגלית החדשה של בריאן.


בריאן ודיז בילו לעיתים קרובות לילות שהסתיימו כשהשניים שיכורים, מסוממים ומתעמתים ביניהם, מוויכוחים פשוטים ועד לאגרופים, שבירת אגרטלים ומראות. לילה אחד, נקלעו השניים לויכוח סוער כשדיז הגיב בזעם לסירובו של בריאן להמשיך ולהיענות לדרישותיו הבלתי פוסקות לעוד ועוד כסף. באותו לילה דרש בריאן ממנו לצאת מהבית. אז רץ דיז למטבח, תפס את הסכין הכי גדולה שמצא, והצמיד אותה לצווארו של בריאן, תוך שהוא מוציא סכום כסף מארנקו. זה היה סיום הקשר בין השניים, אבל לא להרבה זמן.


באוגוסט 1965, דיז צץ שוב בחייו של בריאן, אשר שהה בניו יורק לקראת ההופעה של הביטלס באצטדיון שיי. דיז דרש מבריאן, באמצעות נציגו בארצות הברית, נאט וייס, סכום של 3,000 דולר כדי לקנות מכונית, תוך שהבטיח שלאחר מכן ייעלם מחייו. כדי להוכיח שהוא רציני, הציע דיז להישאר כלוא בחדר בבית המלון וורוויק שבשדרה השישית בניו יורק, תחת שמירה של שומר פרטי שנאט וייס ישכיר. העסקה יצאה אל הפועל ובריאן קיווה שהפעם זה נגמר, אבל שוב טעה.


ב-28 באוגוסט 1966, ביום שבו הביטלס הופיע בפעם הלפני אחרונה, באיצטדיון דודג'ר שבלוס אנג'לס, יצר דיז שוב קשר עם בריאן, והפעם באפן ישיר. דיז דיבר אליו ברכות והציע לו לבלות עוד ערב אחד ביחד. בריאן התפתה ונענה והשניים אכן בילו את הלילה בחדרו, בבית המלון שבבוורלי הילס. למחרת בבוקר דיז כבר לא היה שם...וגם לא תיק היד של בריאן. בריאן נחרד לגילוי הדבר שכן בתיקו היו מלאי של כדורי הסם שלו, שישה מכתבים אישיים, הכוללים התייחסויות מפורשות לפרשיות האהבה ההומוסקסואליים שלו, ותצלומים במצלמת פולרואיד של בני זוגו הצעירים. בנוסף, היה שם סכום של 20,000 דולר בשקית נייר, שהתקבל מההופעות שקיימו הביטלס ושנועדו להיות מחולקים לצוות כבונוס. כעבור זמן קצר, קיבל נאט וייס מכתב סחיטה מדיז הדורש 10,000 דולר תמורת החזרת התיק. בעזרת בלש פרטי, התיק נמצא והחזר לבעליו, אבל הכדורים, המכתבים, התצלומים ורוב הכסף שהיו בו, נעלמו עם דיז. דיז והחפצים שהיו בתיק לא צצו שוב מעולם.


בריאן מת כעבור כמעט שנה, ב-27 באוגוסט 1967, ובמהלך שארית חייו הוא חי תחת החשש התמידי שדיז יממש את איומו וחפציו האישיים ייחשפו בציבור.


בדצמבר 1998 הוקרן סרט תעודי בן שני חלקים שהופק ע"י ה-4 BBC, על חייו של בריאן אפשטיין בשם The Brian Epstein Story. הסרט מספר, בין היתר, על יחיסו הבעייתיים של בריאן עם דיז גילספי. הנה הסרט על שני חלקיו:


בשנת 1999 סיפר הסופר דווין מקיני שאחרי שראה את הסרט The Brian Epstein Story בהקרנה מיוחדת שנעשתה במסגרת The Jewish International Film Festival בניו יורק, הוא ניגש לשירותים. לפתע נפתחה הדלת ונכנס דרכה גבר מבוגר, שנעמד מול המשתנה שלצדו של דווין. השניים החליפו מבטים ואז שאל אותו האיש מה דעתו על הסרט. דווין השיב לו שבעיניו הסרט מצוין ומאיר עיניים. האיש הסתכל אליו ואמר לו: "אני דיז גילספי", ואז יצא מהשירותים ונעלם.


12 views0 comments

Kommentarer


bottom of page