top of page
  • Writer's pictureGaby Fiszman

בריאן אפשטיין התאבד? אז זהו, שלא...

כשבריאן אפשטיין נפטר פשטה השמועה שהוא התאבד ולרוב ייחסו את זה לכך שהביטלס הפסיקו להופיע והוא פחות חש נחוץ להם ולכן שקע בדיכאון עד ששלח יד בנפשו. אז זהו, לא.


בריאן אפשטיין הזמין את פיטר בראון, עוזרו האישי, ג'פרי אליס, מנכ"ל NEMS, ג'ואן ניופילד, מזכירתו האישית, הזמרת הסקוטית לולו, בחור שבריאן היה מעוניין בקירבתו, ועוד ארבעה בחורים ששכר בתשלום, כדי לבלות ביחד את חג Summer Holiday Bank, המצוין בבריטניה בסוף השבוע האחרון של חודש אוגוסט לכבוד סוף הקיץ. כולם הוזמנו לביתו בסאסקס, המרוחק בכ-80 ק"מ מלונדון. ג'ואן ולולו הוידעו כי לא יכולות להגיע עקב התחייבויות קודמות. בריאן יצא את ביתו שבלונדון ביום שישי, ה-25 באוגוסט 1967, בשעות אחר הצהריים, ופגש בביתו שבסאסקס את פיטר וג'פרי. עם חלוף הזמן הבין בריאן שהבחור שהיה מעוניין בו לא יגיע, כמו גם ארבעת הבחורים ששכר. מאוכזב החל ללגום כמויות גדולות של אלכוהול ובסוף החליט, אחרי ארוחת הערב, לנהוג בחזרה לביתו בלונדון ולבלות את הלילה באחד מהמועדונים שהכיר. זמן קצר אחרי שעזב הגיעו ארבעת הבחורים ששכר.


למחרת, ה-26 באוגוסט בשעה 17:00, התקשר פיטר לבריאן וביקש ממנו לחזור ולהצטרף אליהם בביתו בסאסקס. פיטר שם לב שבריאן נשמע לא טוב, תשוש, שתוי ומסטול ולכן ביקש שיחזור ברכבת, שכן במצבו הוא לא היה מסוגל לנהוג. בריאן השיב שבגלל שהיה תחת השפעת אלכוהול, הוא קודם יאכל משהו, יעבור על הדואר שלו, יצפה קצת בטלוויזיה ואז ייצא לדרך לא לפני שיתקשר לפיטר כדי להודיע לו באיזו רכב יגיע כדי שיאסוף אותו מהתחנה. בריאן לא התקשר.


משרתיו של בריאן, זוג ספרדי נשוי בשם אנטוניו ומריה, ידעו שבריאן חזר הביתה מאוחר בלילה של יום שישי אבל לא ראו אותו, וגם לא למחרת. ביום ראשון, ה-27 באוגוסט, הם עדיין לא ראו אותו יוצא מחדרו והתחילו לדאוג. אנטוניו ניסה להשיג בטלפון את פיטר אבל ללא הצלחה, ואז החליט להתקשר לג'ואן, מזכירתו האישית של בריאן. ג'ואן הרגיעה את הזוג והבטיחה שאם בריאן לא ייצא מחדרו, היא תבוא בשעות אחר הצהריים המוקדמות לוודא שהכל בסדר. כשג'ואן הגיעה לביתו של בריאן, היא עלתה לקומה העליונה ודפקה על דלת חדר השינה שלו מספר פעמים וקראה בשמו אבל לא הייתה שום תגובה. היא ניגשה לחדר אחר והתקשרה לחדרו באמצעות מכשיר אינטרקום פנימי ושוב לא הייתה תשובה. ג'ואן התחילה לדאוג והתקשרה לרופא האישי של בריאן, ד"ר נורמן כהן, אבל לא השיגה אותו שכן הוא יצא לחופשת החג. פיטר נתן לה בטלפון את המספר של הרופא שלו, ד"ר ג'ון גלוואיי, אשר הסכים לבוא לבדוק מה המצב. בינתיים התקשרה ג'ואן לאליסטר טיילור, יד ימינו של בריאן, אשר יצא מיד לכיוון הבית. כשד"ר גלוואיי הגיע, הוא ואנטוניו שברו את דלת חדר השינה של בריאן ומצאו אותו שרוע על מיטתו ללא רוח חיים. אחרי שפיטר התעדכן בטלפון על החדשות העצובות, הוא יצא מיד ללונדון יחד עם ג'פרי, לא לפני שעדכן את עורך דינו של בריאן, עו"ד דייויד ג'קובס. בינתיים הגיע אליסטר אשר דאג להודיע בעצמו לקוויני, אמו של בריאן, אשר שהתה בלונדון. גם המשטרה הוזעקה לביתו של בריאן, כנהוג במקרים טרגיים כאלה.


בדיקה של סיבת המוות, שנערכה ע"י הפטולוג, ד"ר דונלד טיר, קבעה כי מותו של בריאן נגרמה מטעות: אמנם בריאן נטל שישה כדורי שינה מסוג קארביטל, אך זו לא הייתה כמות קטלנית עבורו כי זו הייתה בדיוק הכמות היומיומית שנהג לקחת. כך שאילו רצה בריאן להתאבד היה לוקח כמות כדורים גדולה מהכמות הזו. מה שהרג אותו היה השילוב של ששת הכדורים עם כמויות האלכוהול הגדולות ששתה קודם לכן. בנוסף למסקנה החד משמעית הזו של בדיקת נסיבות המוות, אוסף הנסיבות שהתלווה למקרה, יצר קונצנזוס שלא מדובר במקרה של התאבדות:

הארי, אביו של בריאן, נפטר כשישה שבועות בלבד קודם לכן, ב-17 ביולי 1967, ובריאן, שהיה מאד קרוב לאמו, קוויני, דאג להזמין אותה ללונדון כדי שיהיה קרוב אליה. לא סביר היה שבריאן יתאבד ויגרום לאמו צער כל כך עמוק, במיוחד בתקופה קשה זו עבורה;

בריאן השתחרר לפני זמן לא רב מהמרפאה פראייור, אחרי שקיבל טיפול מוצלח כנגד נדודי השינה שסבל מהם וטיפול גמילה מהתמכרותו לאמפיטמינים;

אמנם הביטלס הפסיקו להופיע שנה קודם לכן, אבל בריאן היה מעורב בקריירה שלהם ומאד גאה בהם, דווקא בתקופה זו שהייתה אחת מתקופות השיא שלהם, אחרי יציאתו של אלבום סרג'נט פפר, זמן קצר קודם לכן, ב-1 ביוני 1967. ב-23 באוגוסט 1967, מספר ימים לפני מותו, אפילו ביקר אותם בריאן באולפני Chappell Recording Studios, כשהם מקליטים את השיר Your Mother Should Know והתעניין בעשייה שלהם;

זמן מה לפני מותו הטרגי של בריאן, מצא פיטר בראון מכתב התאבדות שלו. כששאל לפשר העניין, השיב לו בריאן שזה קשור למקרה בעבר שבו נטל כדור שינה אחד יותר מדי. בריאן אמר לפיטר שכיום הוא מאד מצר על כך והבטיח לו שהוא אינו עוד במצב שהיה אז ושיהיה יותר זהיר להבא. יתירה מכך, בניגוד לניסיון ההתאבדות שלא צלח, הפעם לא נמצא אף מכתב התאבדות.


בריאן נקבר ב-29 באוגוסט 1967 בבית הקברות היהודי קירקדייל בליברפול. אף אחד מחברי הביטלס לא נכח בטכס ההלווייה כדי לכבד את פרטיותו ולא להפוך את הטכס לכינוס של מעריצים. ג'ורג' מסר לנאט וייס, עורך דינו האמריקאי של בריאן, פרח חרצית בשם כל חברי הביטלס כדי שיניח בשמם על קברו. מאחר וביהדות אין נוהגים להניח פרחים על הקבר, החליט וייס להניח את הפרח, עטוף בנייר עיתון, על ארון הקבורה לפני שכוסה באדמה. במהלך טקס ההלוויה אמר הרב שניהל את הטכס, הרב נורמן סולומון, כי בריאן היה "סמל לחוליי הדור שלנו". באתר האינטרנט של הרב סולומון הוא מתייחס לאמירתו האומללה ואומר: "אני מאד לא הערכתי את המשמעות של הישגיו". הנה:


ב-17 באוקטובר 1967 נערך טכס זכרון לבריאן בבית הכנסת The New London Synagogue, קרוב לאולפני EMI. ארבעת חברי הביטלס נכחו בטכס, ולצדם סילה בלאק, ג'רי מארסדן, בילי ג'יי קריימר ועוד שורה של אישים. את הטכס ניהל הרב לואיס ג'ייקובס אשר אמר כי בריאן היה "אדם אשר הקדיש את חייו לעודד צעירים לאהבה ושלום ולא מלחמה ושנאה".


בשנת 1968 הוציאה להקת הבי ג'יז שיר בשם In the Summer of His Years, שנכתב לזכרו של בריאן אפשטיין. הנה:
80 views0 comments

Comentarios


bottom of page